Recenzovaný Článek popisuje vznik různých typů nečistot (tuhé, kapalné a plynné) při zplyňování tuhých paliv. V každém typu reaktoru vzniká různé množství nečistot s různým složením. V tomto článku přiblížíme vznik a chemické složení nečistot.
Recenzovaný Pátý díl seriálu se věnuje palivovému cyklu a výrobě elektrické energie. Zásoby fúzního paliva se nacházejí ve světových oceánech a jsou reálně nevyčerpatelné. Fúzní elektrárny budou inherentně bezpečné a bez negativních vlivů na životní prostředí. Cena výroby elektrické energie z jaderné fúze bude srovnatelná s cenou výroby elektřiny v jaderných elektrárnách.
Recenzovaný Termojaderné plasma je vysoce stochastický systém trpící řadou poruch udržení. Mezi nejzávažnější poruchy patří nestability lokalizované na okraji plazmatu ELM, změny vertikální polohy plazmatu, disrupce a ubíhající elektrony. Interakce plazmatu s konstrukcí reaktoru následně klade vysoké požadavky na materiály vystavené plazmatu první stěny a divertoru.
Recenzovaný Hlavními součástmi fúzního reaktoru jsou magnetický a vakuový systém. Mezi důležité podpůrné systémy patří kryogenní systém, systém ohřevu plazmatu a neinduktivního generování elektrického proudu, diagnostické a řídicí systémy a jaderné komponenty. Komponenty vystavené plazmatu, první stěna a divertor patří mezi nejvíce zatížené části fúzního reaktoru.
Recenzovaný Na TZB-info vyšel článek s názvem „Smart grid je jako yetti, nikdo jej neviděl, ale HDO je k dispozici“. V samotném nadpisu rezonuje česká hrdost na HDO a opovržení smart platformami v energetice. Jenže je situace tak černobílá? Může HDO nabídnout to, co má ve světě nabídnout smart metering? Předběhli jsme v Česku dobu?
Recenzovaný Cílem článku je uvést problematiku energetického modelování a představit energetický model TIMES-CZ, jako přírůstek do skupiny modelů TIMES, a jeho internetovou aplikaci, která umožňuje individuální analýzu dopadů cenových změn a politických regulací na český energetický systém v horizontu do roku 2050.
Recenzovaný V prosinci 2015 proběhla v České republice první fáze zjišťovacího řízení posuzování vlivů Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí (SEA). Zpracována byla pouze v jedné variantě – hlubinné úložiště v ČR. Jak to řeší v jiných zemích?
Recenzovaný V prosinci 2015 proběhla v České republice první fáze zjišťovacího řízení posuzování vlivů Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí (SEA). Zpracována byla pouze v jedné variantě – hlubinné úložiště v ČR. První díl se zabývá situací v nakládání s radioaktivními odpady v ČR.
Recenzovaný Těžba uhlí v severočeském revíru umožnila vznik a rozvoj české energetiky. Povrchová velkolomová těžba a následně využití hnědého uhlí však působí četné negativní efekty, které ovlivňující zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí. Z ekonomického pohledu představují tyto dopady dodatečné náklady společnosti, tzv. externí náklady.
Recenzovaný V článku je podrobně popsán základní způsob získání hodnoty tepelné vodivosti zeminy. Tepelná vodivost okolního zásypového materiálu může zejména v případě standardně izolovaných potrubních teplárenských tras zásadně ovlivňovat celkový tepelný odpor sdružené potrubní konstrukce, a tím celkovou ztrátu horkovodu.
Recenzovaný Článek popisuje principy a reaktory používané při zplyňování. Jedná se o proces, při němž z tuhých paliv (uhlí, odpady a biomasa) získáváme plyn. Ten potom můžeme využít v kogenerační jednotce (pístový motor nebo spalovací turbína) k výrobě elektrické a tepelné energie s vyšší účinnosti, než klasickým spálením v kotlích.