Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická politika
Archiv článků od 2.3.2015 do 5.5.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.5.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Rozvoj obchodu se zkapalněným zemním plynem se postaral o to, že se ceny plynu snižují a že se zemní plyn stává celosvětovou komoditou, podobně jako ropa. Jaké výhody má LNG v porovnání se zemním plynem dopravovaným plynovody? Kdo je největším odběratelem a kdo největším spotřebitelem? Jaká je situace v Evropě a který kontinent bude hrát ve spotřebě rozhodující roli?

27.4.2015
Tomáš Buchta

Břidlice jsou usazené horniny. Jsou uloženy v ploše spíše rovnoběžně. U těžby plynu z břidlic je proto nutné, aby těžaři v blízkosti vrstvy břidlice stočili hlavu vrtáku do úhlu a vrtali horizontálně. Je rovněž nutné v hornině vytvořit velké množství malých trhlin, které plynu umožní uniknout.

25.4.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Jak nakupují velké podniky energii? Jak se velcí dodavatelé starají o zákazníky, aby byli spokojení? Co je nového na energetické burze PXE a jak měnící se energetika ovlivňuje obchodování? Co řeší Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) a jak vnímá trh energetická společnost PRE?

24.4.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Překotný vývoj v energetice vyvolává mnoho otázek. Některé položil moderátor konference Zdeněk Fousek předním odborníkům z oboru. Podcenily velké energetické společnosti vývoj decentralizovaných zdrojů? Jaký má být vztah české energetiky k Německu. Budeme vývoj v Německu ignorovat?

19.4.2015
Ing. Jan Schindler, redakce, Jiří Chvojka , B.A., Energetický regulační úřad

Na ERÚ ombudsman nezanikne, již existuje déle než rok a řešil úspěšně několik set stížností. Řešením řady problémů s odstoupením od smlouvy by bylo například omezení doby, na kterou jsou uzavírány formulářové smlouvy a to na dobu 2 let s maximálním prodloužením smlouvy jednou o jeden rok.

17.4.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Čtvrtý ročník konference Obchodování s energií, konaný 8. a 9. dubna, se vyznačoval velmi zajímavými příspěvky. Jaký je názor odborníků a jaké jsou reakce jejich oponentů? Na co by se měli dodavatelé i zákazníci připravit?

13.4.2015
Tomáš Buchta

Celkové odhadované vytěžitelné zásoby v Číně jsou v současnosti odhadovány na 31,5 bilionů m3 plynu, což z ní činí po USA zemi s druhými největšími zásobami břidlicového plynu na světě. V Asii se další využitelné zdroje břidlicového plynu nachází rovněž v Indii a Pákistánu, v Indonésii, Austrálii a Rusku. Poteciál k těžbě existuje rovněž v severní Africe, Jižní Africe, na Blízkém východě a napříč Evropou.

12.4.2015
Ing. Jan Blažíček podle ČTK, redakce

Sněmovna schválila rozsáhlou a kontroverzní vládní novelu energetického zákona. Podle ní se například bude platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Proti novele protestoval především ERÚ. Varoval, že MPO nevyčíslilo její dopady. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

11.4.2015
Ing. Jan Blažíček podle ČTK, redakce

Požadavky na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla v bytových domech by se měly zmírnit. Dále se počítá s tím, že způsob rozúčtování nákladů na teplo v bytech si budou moci nájemci a vlastníci bytů dohodnout a podle předlohy senátní úpravy novely zákona o hospodaření energií bude také omezena povinnost zpracovávání průkazů energetické náročnosti budov. Novelu, která má být účinná od července, musí ještě podepsat prezident.

27.3.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Od 1. ledna 2015 není v Rakousku využívána elektřina z jaderných elektráren. Zákon sice vyžaduje pouze certifikaci původu, odběratelé však o elektřinu z jaderných elektráren nemají zájem a obchodníci s elektřinou ji proto „dobrovolně“ nenakupují.

22.3.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Přestože všechny elektrony jsou stejné, je možno zajistit, aby elektřina ve vaší zásuvce pocházela z konkrétního zdroje. Záleží však na způsobu, jakým je obchodována.

20.3.2015
Craig Morris

Fiktivní záznam reakcí dozorčí rady na návrhy generálního ředitele energetického giganta RWE ukazuje, že současné postavení velkých energetických firem v Německu, zejména v oboru obnovitelných zdrojů energie, je důsledkem série ve své době těžko zpochybnitelných logických rozhodnutí.

16.3.2015
Tomáš Buchta

První těžba plynu z břidlic byla zahájena ve Spojených státech amerických v Appalačském pohoří již v roce 1821. Od počátku 21. století se břidlicový plyn stává v USA stále významnějším zdrojem energie. Zájem o tyto zdroje se postupně rozšiřuje i v ostatních částech světa.

Ilustrační foto D.Kopačková
13.3.2015
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Teplárny v České republice se chystají na plnění nových emisních limitů odvozených z nejlepších dostupných technik (BAT), které vyžaduje směrnice o průmyslových emisích. Ekologizace většiny z nich bude hotová již do konce příštího roku, tedy se značným předstihem oproti závaznému termínu v roce 2020.

9.3.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Klesající prodej a padající ceny energií oslabují nejen příjmy ruského státního dodavatele plynu, společnost Gazprom, ale tím Gazprom také nedává rozpočtu Ruska tolik potřebné finanční prostředky. Oslabení rozpočtu přitom přichází v nejméně vhodnou dobu. V době, kdy by krizí zmítané Rusko nutně potřebovalo prostředky na její překonání a i na překonání hospodářských sankcí Západu.

7.3.2015
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

Stačilo pár let a máme tu stav, kdy šetrná energetika šlape na paty uhelným nebo jaderným zdrojům. A v případě, že do ceny energie zahrneme i dopady na zdraví a přírodu, budou zelené zdroje výhodnější již dnes.

2.3.2015
Tomáš Buchta

Břidlicový plyn je zemní plyn nacházející se v břidlicových formacích. Hlavním zdrojem organické hmoty pro vznik ropy a zemního plynu byl mořský plankton. Postupný a zdlouhavý proces vzniku ropy probíhal v minulých geologických periodách a trval miliony let. Přechod vznikající ropy a zemního plynu ze zdrojové do jiných vrstev se nazývá migrace. Migraci dále rozdělujeme na primární a sekundární. Ložiska uhlovodíků se nejčastěji dělí na konvenční a nekonvenční.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama