Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická politika
Archiv článků od 27.10.2013 do 5.5.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Jaderná elektrárna
5.5.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Tisková konference byla pořádána před zahájením konference Nuclear Energy Conference 2014. Své názory přednesli Stephen Thomas z University of Greenwich Business School, nezávislý konzultant Mycle Schneider, Claudia Kemfert z Německého ústavu pro ekonomický výzkum a Jan Ondřich ze společnosti Candole Partners.

5.5.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V rámci veletrhů TECHAGRO a BIOMASA konaných na přelomu března a dubna 2014 se uskutečnily série přednášek, jejichž společným jmenovatelem bylo moderní a efektivní využití energie ze dřeva. Mezi ostatními tématy dominovala dvě nejvíce probíraná – dřevní štěpka a dřevěné pelety

globální oteplování
26.4.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Na základě závazků přijatých na konferenci v Cancunu, je očekáván růst teplot v rozmezí 3,7 až 4,8 °C. Výrazné změny v investičních strategiích nutné pro omezení globálního oteplení na 2 °C by znamenaly pouze nepatrné snížení spotřeby v průběhu celého 21. století.

Temelín
12.4.2014
Ing. Milan Bechyně, redakce

Rozhodnutí ČEZu o zrušení tendru na dostavbu 2 bloků elektrárny Temelín nebylo úplně překvapivé, přesto vyvolalo v mediálním prostoru řadu komentářů. TZB-info proto oslovilo předního odborníka na jadernou energetiku prof. Ing. Josefa Kotta, DrSc. ze Západočeské univerzity s několika otázkami.

chladicí věže jaderné elektrárny
30.3.2014
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Evropská ekonomika se potácí na hranici snad mikroskopicky rozpoznatelného růstu a jakékoliv ulehčení, například v podobě levnějších vstupů by znamenalo výraznou pomoc. Článek popisuje největší změny evropské i české energetiky za poslední dekádu a v závěru se pokusí definovat největší příčiny současného stavu v tomto důležitém odvětví.

24.3.2014
Ing. Jan Matějka, místopředseda, Česká bioplynová asociace o.s.

Aktuálně panuje „bouřlivý“ stav plošného ukončení provozní podpory výroby elektřiny z OZE pro nově postavené zdroje. Kromě zastavení provozní podpory pro nové bioplynové stanice uvedené do provozu v roce 2014 přinesl loňský rok další nároky na provozovatele BPS.

21.3.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

První den veletrhu AMPER 2014 proběhly celkem tři semináře, které se nějakým způsobem vztahovaly k energetické efektivnosti, využití obnovitelných zdrojů nebo energetické soběstačnosti respektive nezávislosti, obecně k perspektivám energetiky.

17.3.2014
Ing. Miroslav Hladík

Energetická koncepce EU se dostala na rozcestí, jakým směrem se v rozvojovém modelu zdrojů a sítí vydat. Vhodným příkladem pro porovnání výhod a nevýhod centralizovaného a decentralizovaného modelu energetiky včetně efektivního podílu OZE se tak stává česká a německá energetická koncepce.

10.3.2014
Ing. Miroslav Hladík

Současná energetická koncepce Německa (SRN) staví na mohutném rozvoji obnovitelných zdrojů a nekompromisním odklonu od jaderné energetiky. Tento přístup vyvolává celou řadu otázek, zejména pokud jde o efektivitu, stabilitu a udržitelnost zvolené koncepce a energetického modelu.

3.3.2014
Ing. Miroslav Hladík

Současná energetická koncepce ČR řeší jakým způsobem postavit energetický mix v převážně centrálním modelu energetiky. Otázkou, ale i nadále zůstává, jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Tato problematika získává na významu zejména s ohledem na dostavbu Temelína a se zachováním popř. prolomením těžebních limitů.

25.2.2014
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Evropská komise znovu popřela svá vlastní slova o potřebě efektivního a nezatěžujícího přístupu ke klimatu a energetice tím, že odmítla stanovit slibované jasné a dlouhodobé cíle pro energetickou efektivitu v rámcových dokumentech.

zemní plyn
5.2.2014
Ing. Milan Bechyně, redakce

Původní záměr Energetického regulačního úřadu na zkrácení regulačního období do konce roku 2013 se neuskutečnil. Nové regulační období začíná od roku 2015 a již nyní probíhají intenzivní jednání mezi vedením Energetického regulačního úřadu a distribučními společnostmi. Stanoviska obou stran jsou rozdílná.

19.12.2013
, Ing. Filip Malán, Mgr. Miloš Klekner

Proběhlo mnoho debat na všech možných úrovních, poslanci si připisují body za předvolební sliby, ale státní energetická koncepce stále jakoby počítala jen s velkými hráči a s klasickými zdroji výroby elektrické energie. A co na to obyčejný člověk v obyčejné rodině a v obyčejném domku? Platí a platí, šetří a šetří.

jaderná a fotovoltaická elektrárna
16.12.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podpoří kotlíkové dotace, Novou Zelenou úsporám, energetickou efektivnost obecně i rozvoj chytrých sítí (Smart Grid), ale na druhou stranu i další pokračování diskuse o územně ekologických limitech těžby uhlí, a pokud to bude ekonomicky výhodné i výstavbu nových bloků v Temelíně.

14.12.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

K právě projednávané aktualizaci Státní energetické koncepce se v krátkých přednáškách vyjádřili: Lenka Kovačovská z MPO, Petr Vymazal za zpracovatele SEA, ekonom Jan Ondřich, analytik Michal Šnobr, Martin Sedlák za OZE a Jan Rovenský za limity těžby uhlí. Následovala diskuse s odpověďmi na otázky z publika.

Energy policy
31.10.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Oproti předchozím ročníkům zaznamenala konference Trendy evropské energetiky určitý posun – byli přizváni přednášející z Německa a Rakouska, kteří prezentovali tamní energetické koncepce směřující k soběstačnosti a udržitelnosti na bázi úspor a OZE.

ropovod a plynovod
27.10.2013
Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc.

Aktivní a cílevědomé úsilí několika amerických těžařských společností skončilo úspěšným zvládnutím těžby metanu z břidlic a v průběhu posledních pěti let se Spojené státy staly největším světovým producentem zemního plynu na světě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama