Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická politika
Archiv článků od 4.3.2016 do 26.5.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.5.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Obnovitelné zdroje. Moderní akumulátory. Digitalizace. Úspory energie. Energiewende. Propojování trhů. Odstavování kapacit. Energetická unie. To vše jsou jevy, které se aktuálně dějí a s nimiž by měla (nejen) česká energetika počítat, pokud si má zachovat bezpečnost, dostupnost a šetrnost k životnímu prostředí.

23.5.2016
Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.

23.5.2016
Mgr. Klára Sutlovičová

Recenzovaný Těžba a spalování uhlí změnily během dvou století fungování světa i planetární klima a nyní ustupují ze scény. To je vedle mnoha dalších informací klíčovým sdělením nové reprezentativní publikace Atlas uhlí, která na padesáti stranách shrnuje historii i současnost kontroverzního paliva.

19.5.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Energetika se revolučně vyvíjí, potvrdily se obavy odborníků v souvislosti s využíváním obnovitelných zdrojů? Jak je na tom integrace energetického trhu, co přináší a jak se do ní zapojujeme my? Je regulace cen pro domácnosti řešením, jak je to na Slovensku?

9.5.2016
Olga Kališová, MSc.

Jaké jsou ekonomické překážky a bezpečnostní rizika v souvislosti s provozem a prodlužováním životnosti stávajících jaderných elektráren a stavby nových reaktorů? Tato a další témata byla diskutována na konferenci NEC 2016. Letošní ročník také připomněl dvě výročí jaderných havárií v Černobylu (30 let) a ve Fukušimě (5 let).

25.4.2016
Olga Kališová, MSc.

Recenzovaný V prosinci 2015 proběhla v České republice první fáze zjišťovacího řízení posuzování vlivů Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí (SEA). Zpracována byla pouze v jedné variantě – hlubinné úložiště v ČR. První díl se zabývá situací v nakládání s radioaktivními odpady v ČR.

24.4.2016
František Marčík, Glopolis, o.p.s.

Na Den Země se do New Yorku sjeli zástupci více než stovky zemí ze všech světadílů, aby podepsali mezinárodní smlouvu o změně klimatu, která by v roce 2020 měla nahradit Kjótský protokol. Pokud se dohodu podaří naplnit, lidstvo se do konce století zbaví závislosti na uhlí, ropě, zemním plynu a dalších zdrojích skleníkových plynů.

23.4.2016
Kristína Šabová, Frank Bold advokáti s.r.o.

Evropo, dohodni se na definici akumulace elektrické energie a konej! Tak by se dalo číst hlavní poselství prohlášení SolarPower Europe, asociace výrobců elektřiny ze slunce a výrobců baterií. Prohlášení naráží na skutečnost, že EU nejen že nemá jednotnou právní úpravu skladování elektrické energie, která by umožnila podporu této technologie, ale nemá ani jednotnou právní definici tohoto pojmu.

22.4.2016
SEVEROČESKÉ DOLY, a. s.

Až 120 milionů tun hnědého uhlí, více než tisícovka nových pracovních míst a několik desítek miliard korun do státního rozpočtu. To by mělo přinést prolomení těžebních limitů na dole Bílina na Teplicku. „Považujeme to za opravdu významný úspěch, o který jsme dlouhodobě usilovali,“ říká generální ředitel společnosti Severočeské doly, která důl provozuje, Ivo Pěgřímek.

22.4.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

V několika posledních letech se obchod se zemním plynem mění. Zemní plyn se stává stále více komoditou, kterou lze dopravit relativně snadno na druhou část světa. Objevují se nová ložiska, nové přepravní kapacity. Tyto možnosti ovlivňují ceny, které ještě nedávno byly v jednotlivých regionech různé. Zpráva obchodníků s LNG popisuje stav obchodu s LNG v roce 2015.

16.4.2016
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

„Vedle celoevropských cílů, aby minimalizovala své negativní dopady na životní prostředí, se čím dál více setkává s tzv. prosumers, tj. spotřebiteli elektřiny, kteří si ji současně i sami pro sebe vyrábějí – s větší touhou po svobodě a nezávislosti,“ říká Jan Kanta.

13.4.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Tzv. antifosilní zákon již funguje v řadě členských zemí EU, Česká republika se k těmto zemím zanedlouho připojí. Ministr životního prostředí Richard Brabec počítá s předložením návrhu zákona do Vlády do termínu 30.9.2016 a do konce roku do Sněmovny. Platnost nového zákona by mohla začít od 1.1.2018.

9.4.2016
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Již 22. ročník konference s doprovodnou výstavou Dny teplárenství a energetiky pořádá Teplárenské sdružení České republiky ve dnech 26.–27. dubna 2016 v Kongresovém výstavním a společenském centru Aldis v Hradci Králové. Jaké jsou aktuální problémy v teplárenství a co bude obnášet nová legislativa? Odpovídá Martin Hájek.

31.3.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

V pondělí 28. března Česká televize v pořadu Události odvysílala reportáž redaktora Jana Černého o možné regulaci cen plynu. Důvodem podle reportáže byly neúměrně vysoké ceny plynu pro domácnosti v porovnání s vývojem cen na burze. Odpovědní prý zvažují nápravu v podobě zavedení regulace cen.

23.3.2016
Ing. Milan Šimoník

Evropa pokračuje v naplňování konceptu Energetické unie. Zatím posledním krokem bylo představení balíčku, který řeší především bezpečnost dodávek zemního plynu. Tato sada návrhů ale rozhodně nebude pro letošek jedinou aktivitou.

14.3.2016
Ing. Milan Šimoník

Recenzovaný Německo se na přelomu tisíciletí pustilo do ambiciózního projektu – přechodu na nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku, založenou na úsporách a obnovitelných zdrojích. Článek přibližuje vývoj Energiewende od Černobylské havárie až po rok 2015.

7.3.2016
Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D.

Recenzovaný Těžba uhlí v severočeském revíru umožnila vznik a rozvoj české energetiky. Povrchová velkolomová těžba a následně využití hnědého uhlí však působí četné negativní efekty, které ovlivňující zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí. Z ekonomického pohledu představují tyto dopady dodatečné náklady společnosti, tzv. externí náklady.

4.3.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

BP zveřejnila svou tradiční předpověď budoucího vývoje v energetice nazvanou BP Energy Outlook 2016. V ní se na základě současných poznatků snaží nastínit spotřebu primárních zdrojů v příštích 20 letech. Odkud budeme získávat energii v roce 2035?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama