Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Teplárenství
Archiv článků od 20.10.2014 do 16.3.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.3.2015
Tomáš Buchta

První těžba plynu z břidlic byla zahájena ve Spojených státech amerických v Appalačském pohoří již v roce 1821. Od počátku 21. století se břidlicový plyn stává v USA stále významnějším zdrojem energie. Zájem o tyto zdroje se postupně rozšiřuje i v ostatních částech světa.

Ilustrační foto D.Kopačková
13.3.2015
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Teplárny v České republice se chystají na plnění nových emisních limitů odvozených z nejlepších dostupných technik (BAT), které vyžaduje směrnice o průmyslových emisích. Ekologizace většiny z nich bude hotová již do konce příštího roku, tedy se značným předstihem oproti závaznému termínu v roce 2020.

9.3.2015
Ing. Pavel Sláma

Tento článek je druhým pokračováním série článků na téma mapování termodynamických jevů v zasypaném potrubí i v jeho okolí. Nedílnou součástí vyšetřování jevů, ovlivňujících provoz především teplárenských sítí, je i správné stanovení hydraulických parametrů. Tyto jsou mapovány s ohledem na správnou funkci potrubního systému a z ní vyplývajícího ekonomického provozu. Čtenáři nyní předkládaný text je rešerší aktuálního stavu v tomto oboru a měl by být informací o současných přístupech k řešení hydraulických poměrů v teplárenství.

2.3.2015
Tomáš Buchta

Břidlicový plyn je zemní plyn nacházející se v břidlicových formacích. Hlavním zdrojem organické hmoty pro vznik ropy a zemního plynu byl mořský plankton. Postupný a zdlouhavý proces vzniku ropy probíhal v minulých geologických periodách a trval miliony let. Přechod vznikající ropy a zemního plynu ze zdrojové do jiných vrstev se nazývá migrace. Migraci dále rozdělujeme na primární a sekundární. Ložiska uhlovodíků se nejčastěji dělí na konvenční a nekonvenční.

7.2.2015
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Teplárny mají zájem využít uhlí za limity, chtějí však dopředu znát podmínky, za kterých bude uhlí k dispozici, aby bylo možno zajistit cenově přijatelné dodávky tepla pro průmysl a obyvatelstvo. Představitelé Teplárenského sdružení České republiky o tom chtějí jednat s politickou reprezentací i těžebními společnostmi.

19.1.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Článek se snaží poukázat na reálném bytovém domě analýzou chování tepelného čerpadla v soustavě vytápění a přípravy teplé vody na úskalí energetické efektivity takových instalací. Běžná tepelná čerpadla pracují do přípravy teplé vody s nízkými topnými faktory. Struktura potřeby tepla v bytových domech, kdy velká část je tvořena právě přípravou teplé vody, ovlivňuje pak celkovou energetickou efektivitu provozu tepelného čerpadla. Kombinace s vytápěním pak znamená navíc vysoký instalovaný výkon zařízení, který se během roku významně neuplatní.

14.1.2015
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Prestižní konference Dny teplárenství a energetiky se letos uskuteční ve dnech 21. až 23. dubna 2015 v Hradci Králové. Tato akce, pořádaná Teplárenským sdružením České republiky, je již 21 let tradičním vrcholným setkáním firem, VIP osobností a příznivců oboru.

Kaskáda plynových kotlů THERM, SBD Studénka
9.12.2014
THERMONA, spol. s r.o., Milan Kubíček

Problematika nákladů na výrobu tepla z domovních kotelen je často diskutována v médiích i na internetu, ale často pro tuto diskuzi chybí seriózní podklady. Proto vám přinášíme po dohodě s vedením Stavebního bytového družstva ve Studénce-Butovicích výsledky provozu domovních kotelen za roky 2011 až 2013.

1.12.2014
Alois Matěják, nezávislý auditor a předseda Asociace pracovníků tlakových zařízení (ATZ)

Při úvahách o odpojení od soustav zásobování teplem a zřízení vlastního zdroje tepla osazeného kotli se běžně uvádějí a porovnávají ekonomické náklady na palivo a spotřebu elektrické energie. Zapomíná se ale na náklady při zřizování nových kotelen a během provozu kotelen na náklady na základě zákony vynucených revizí, kontrol, odborných prohlídek a nutných kvalifikačních předpokladů. Zpravidla vůbec se pak nezvažuje právní odpovědnost nových provozovatelů.

30.11.2014
Český plynárenský svaz

V roce 2012 činil rozdíl mezi průměrnými cenami tepelné energie pro konečné spotřebitele z domovní plynové kotelny a domovní předávací stanice z převážně uhelného centrálního zdroje tepla už jen cca 1 %, v roce 2013 vyjde teplo z domovní plynové kotelny dokonce levněji.

28.11.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

ERÚ oznámil snížení regulované složky ceny elektřiny. Konečnou cenu ale určí až dodavatelé. Podrobnosti k cenám elektřiny a plynu v pořadu Ekonomika ČT24 řekl Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info.

26.11.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., ČTK

Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti v roce 2015 poklesne v průměru o 1,2 procenta. Celkové náklady na plyn se naopak zvýší, a to o 1,18 procenta až 4,74 procenta. Podmínky pro určování cen tepla se nemění.

22.11.2014
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Příští rok se skoro pro čtvrtinu domácností napojených na soustavy zásobování teplem ceny tepla většinou nezmění, nebo bude nárůst zcela minimální. Teplárny, které spalují domácí hnědé uhlí, očekávají cenový růst do 5 %. Díky letošnímu teplému počasí lidé dostanou při vyúčtování záloh zpět vysoké přeplatky.

20.11.2014
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky, Ing. Jan Dunda, vedoucí údržby rozvodů tepla, Teplárna České Budějovice, a.s.

Tepelná čerpadla se pomalu stávají fenoménem poslední doby. Alespoň fenoménem na poli vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. Firmy, zabývající se prodejem a instalací těchto systémů, doslova šokují ve svých reklamách a nabídkách finanční výhodností a nízkými provozními náklady. Obyčejný člověk potom neví, zda má či nemá těmto informacím věřit.

18.11.2014
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc., Ing. Vladimíra Linhartová

Článek popisuje zohlednění změny tepelnětechnických parametrů u zateplené budovy v případě připojení na CZT, možnosti hydraulického oddělení domovní soustavy od přípojky z předávací stanice (PS) a princip použití vyrovnávací nádoby s regulačními prvky. V závěru pak energetické a hydraulické hodnocení úprav domovní otopné soustavy.

14.11.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Kanadská společnost Westinghouse Plasma Corporation (WPC) v Česku plánuje prostřednictvím ostravské společnosti PGP Terminal investovat do výstavby plazmových reaktorů, které komunální odpad přemění na elektrickou energii.

4.11.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Česká společnost pro rozvoj bydlení (ČSRB) připravila v rámci cyklu „Fórum bydlení 2014“ workshop pod názvem „Energie v bytových domech“ zaměřený na problémy spojené s nakládáním s energiemi a médii při správě a provozování objektů hromadného bydlení.

27.10.2014
Ing. Marek Baláš, Ph.D., doc. Ing. Zdeněk Skála, CSc., Ing. Martin Lisý, Ph.D.

Problematika energetického využití odpadů a s ní spojená výstavba nových zařízení je velice aktuálním tématem. Článek se věnuje především trendům nakládání s odpady, posuzuje možnost energetického využití z různých hledisek.

20.10.2014
Ing. Pavel Sláma

Článek, řadící se svým tématem do právě počínajícího cyklu článků na poměrně široké téma „Termodynamické jevy v potrubí a v jeho okolí“, mapuje aktuální situaci v oboru potrubních sítí a v oboru navazujících energetických zařízení určujících provozní stavy celých teplárenských soustav.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama