Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teplárenství
Archiv článků od 10.4.2014 do 1.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.9.2014
Jiří V. Ráž, DiS.

Důležité nové informace o řešení ústředního vytápění. Vytápění se liší od cirkulačního vodovodu vyřešením přenosové schopnosti sítí a vyřešením výkonové regulace. Článek se věnuje první z charakteristik skutečného vytápění – přenosové schopnosti izolovaných a neizolovaných potrubních sítí.

25.8.2014
Ing. Ervín Nohejl

Koncepce zásobníku využívá specifických vlastností trihydrátu octanu sodného. Ten lze po roztavení podchladit až na teplotu okolí, přičemž zůstane v tekutém stavu. Tím se sníží ztráty při skladování tepla.
Krystalizace, a tím uvolnění tepla, se spouští vnějším impulsem.

19.8.2014
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Polyetylénové potrubí našlo své uplatnění nejen v zásobování plynem, pitnou vodou či tlakovém odvodnění, ale také v průmyslu, podtlakové a gravitační kanalizaci a u odpadních vod. Elektrotvarovky FRIALEN® jsou jediné elektrotvarovky na trhu s odkrytou topnou spirálou, která umožňuje stejnoměrné prohřátí materiálu tvarovky i trubky a tím nejkvalitnější svar.

7.8.2014
DANFOSS, s. r. o.

Soustava s proměnným průtokem s typickým využitím ve ventilačních vytápěcích jednotkách, vzduchových závěsech atd. Regulací je během celého provozu zamezeno nadprůtoku.

4.8.2014
doc. Ing. Jan Fiedler, Dr.

Příspěvek se zabývá aktuálním vážným problémem soustav CZT, kterým je odpojování jednotlivých zákazníků a z toho vyplývající hrozbou možného rozpadu celé teplárenské soustavy v dané lokalitě. Konkurence CZT ve formě tepelných čerpadel je jednou z reálných možností náhrady CZT individuálním zdrojem tepla. Jsou uvedeny důvody pro použití včetně výhod a nevýhod vůči CZT.

1.8.2014
Ondřej Šrámek, Public Affairs, Knauf Insulation

Teplárenské sdružení může, tak jako každé léto, soustředit své PR aktivity na vyplňování okurkové sezóny. Nejnověji jsme se dozvěděli, jak teplárny zachraňují sokoly a jak EU naopak likviduje ekonomiku návrhem na cíl energetické účinnosti. Zprávu týkající se evropského cíle pro energetickou účinnost, který „provětrá Evropanům peněženky“, bych si dovolil maličko rozebrat.

28.7.2014
Ing. Milan Bechyně, redakce

Odpojení ze soustavy centralizovaného zásobování teplem na Slovensku má přesně definované podmínky. Ty stanovuje novela zákona č. 657/2004 Sb., která vstoupila v platnost 1. května letošního roku. Článek je první z připravované série článků k problematice odpojování odběratelů od soustav CZT.

skládka
21.6.2014
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Poslanci ČSSD v čele s předsedou Výboru pro životní prostředí Robinem Böhnischem vyšli vstříc skládkové lobby zaštítěné Hnutím DUHA a prosazují pokračování skládkování směsného komunálního odpadu, které chtěli poslanci Výboru pro životní prostředí zakázat od roku 2023.

17.6.2014
redakce, Ing. Vladimír Galád

V diskusi na TZB-info se objevil zajímavý příspěvek – příklad zatepleného domu bytového družstva, které si klade otázky, co dále s vytápěním. Měřit? Hydraulicky vyregulovat? Chemicky vyčistit? Odpojit se od CZT? A jelikož v příspěvku je rovnou otázka: "Co mi/nám poradí pan Ing. Galád?" – zeptali jsme se.

16.6.2014
Ing. Martin Kny, ČVUT Praha, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

K využití zásobníků pro účely dlouhodobé akumulace tepla dochází až v posledních dvou desetiletích. Většinou slouží zásobníky k ukládání tepelné energie zachycené solárními termickými kolektory. Energie takto uložená do zásobníků v letním období zajišťuje v období zimním dodávku tepla pro obsluhované objekty.

Teplárna
11.5.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Otázkou byla cena tepla z dálkového vytápění a alternativy, které lidé mají, a jak by mohli ušetřit. Téma souviselo s akcí Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové. Nové požadavky na emisní limity od r. 2016 zřejmě zvýší cenu tepla a otázkou je i dostatek hnědého uhlí pro teplárny.

energetický štítek budovy
6.5.2014
Ing. Pavel Rybka

Názory na tzv. Energetickou ligu se různí. Zatímco jedni jí nemohou přijít na jméno, druzí v její existenci spatřují i pozitiva. Autor je zastáncem druhého přístupu a je přesvědčen, že přínosy Energetické ligy převažují nad nedostatky, které jsou jí jejími odpůrci vytýkány.

5.5.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V rámci veletrhů TECHAGRO a BIOMASA konaných na přelomu března a dubna 2014 se uskutečnily série přednášek, jejichž společným jmenovatelem bylo moderní a efektivní využití energie ze dřeva. Mezi ostatními tématy dominovala dvě nejvíce probíraná – dřevní štěpka a dřevěné pelety

28.4.2014
Ing. Vladimír Galád

Snižování energetické náročnosti budov je velice důležité. Neméně důležitým je ovšem i správné vyhodnocování energetických úspor. V praxi se setkáváme s různými přístupy k hodnocení energetické efektivity, přičemž některé z nich mají do objektivity hodně daleko. Patří mezi ně i tzv. Energetická liga.

teplárna
21.4.2014
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Průměrná teplota za období říjen až březen 2012/2013 byla 1,1 °C, za období říjen až březen 2013/2014 3,8 °C. Za posledních 20 let byla u nás průměrná denní teplota za období říjen až březen 1,4 °C.

teplárna
20.4.2014
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Ani jeden z 23 členů Teplárenského sdružení ČR, kteří využívají hnědé uhlí, ho nechce do roku 2025 nahradit zemním plynem. Průzkum ukázal, že řada zejména menších tepláren nemá dnes zajištěno uhlí ani do roku 2020, situace na trhu je nadále velmi napjatá.

Teplárna
10.4.2014
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Už za tři týdny se v Hradci Králové uskuteční jubilejní dvacátý ročník konference Teplárenského sdružení ČR, nově pod názvem Dny teplárenství a energetiky. O čem budou odborníci 23.–25. dubna diskutovat? Především o budoucnosti českého, ale i evropského teplárenství. Letos se totiž láme chleba.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama