Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Teplárenství
Archiv článků od 3.8.2012 do 14.10.2013

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

14.10.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Sluneční záření lze využít dvěma základními způsoby. Buď lze získávat teplo v solárních termických kolektorech nebo elektřinu ve fotovoltaických panelech. Donedávna byl ohřev vody fotovoltaikou příliš drahý, než aby mohl konkurovat klasickým kolektorům. Jak to vypadá v současnosti, nastiňuje autor článku.

3.10.2013
ČEZ Teplárenská, a.s.

Ekologicky čistou a spolehlivou dodávku tepla s vysokým uživatelským pohodlím; to vše mají nyní v Ledvicích. Společnost ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ zde coby investor zrealizovala napojení přibližně stovky objektů na soustavu centrálního zásobování teplem.

5.6.2013

Ihned po opadnutí vody začaly teplárny v městech zasažených povodní na obnovení zásobování teplem a teplou vodou. Vzhledem k vývoji počasí (místy opět prší a na tuto roční dobu je také opravdu velmi chladno) se stává obnovení dodávek tepla a teplé vody prioritou.

4.6.2013

V souvislosti s všeobecným nárůstem cen všech energií, v důsledku ztrát v dálkových rozvodech a v neposlední řadě i působením monopolních dodavatelů, stoupají neustále náklady na dodávku energií. Řešením může být náhrada stávajícího zdroje alternativním, s nižšími provozními náklady. Vzhledem k dispozicím domů je nejdostupnější technologie vzduch/voda.

27.5.2013
Ing. Jiří Skuhra, CSc., MMR ČR

Centralizované poskytování teplé vody v bytovém domě je spojeno se čtyřmi specifiky (nebytový prostor, neměřené množství tepla k přípravě a distribuci teplé vody, limity měrných spotřeb tepla, technologie dodávky tepla pro přípravu teplé vody prostřednictvím bytových předávacích stanic).

25.4.2013
ČEZ Teplárenská, a.s.

Jedním z vítězů v soutěži o projekt roku v soustavách zásobování teplem 2012, kterou pravidelně vyhlašuje Teplárenské sdružení ČR (TS ČR), se stala ve své kategorii ČEZ Teplárenská, a.s., ze Skupiny ČEZ. Prvenství si připsala v kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“, v níž bylo k odbornému posouzení zařazeno napojení města Bíliny na dálkové vytápění z Elektrárny Ledvice.

18.4.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Evropský parlament odmítl odložit aukci stovek milionů povolenek na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší. To je špatná zpráva pro ČEZ a další energetické společnosti. Levné povolenky jsou ránou i pro Temelín. Naopak zvýhodňují uhelné elektrárny.

20.3.2013
Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Našim zákazníkům nabízíme pod značkou Bosch kompletní portfolio produktů pro průmyslové kotelny, což představuje ucelený sortiment teplovodních, horkovodních i parních kotlů včetně dalšího příslušenství kotelen v oblíbených modulech, rozšířený nově také o kogenerační jednotky Bosch.

20.3.2013
ČEZ Teplárenská, a.s.

Společnost ČEZ Teplárenská napojila na přímý (primární) horkovodní rozvod z Teplárny Ostrava Vítkovice Clarion Congress Hotel Ostrava společnosti CPI Group. Touto změnou hotel dosáhl na levnější cenu, odpadla mu starost o údržbu tepelné sítě a získal větší spolehlivost dodávek.

19.3.2013
SECESPOL-CZ, s. r. o.

Osvědčený výpočtový program CAIRO společnosti Secespol pro návrh deskových a trubkových výměníků tepla má novou verzi 3.5.5. a je volně ke stažení. Ve článku chceme upozornit zejména na změny ve výpočetním programu oproti předchozím verzím. Základní návrh je popsán ve videu (ke zhlédnutí na konci článku), případně na stránkách www.secespol.cz v sekci software.

11.11.2012

Ceny tepla pro domácnosti se při zachování dnešní 14% DPH zvýší od 1. ledna 2013 nejčastěji v rozmezí od 2 do 7 %. V některých případech může být nárůst i vyšší (zejména v uhelných teplárnách), naopak některé plynové teplárny mohou při zavedení kogenerace i zlevnit.

Energetika pro 21. století v České republice
29.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Cílem workshopu bylo sblížit ve vzájemné diskusi názory techniků a ekologů. Načasování workshopu mimo období vypjatých strategických rozhodování dává naději na věcnou diskusi odborníků, ze které mohou vzniknout kompromisní, avšak konstruktivní závěry, využitelné na všech úrovních.

12.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.

7.8.2012
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

Nové vysoce účinné elektromotory SuPremE® umožňují uživateli používat technologii, která se ideálně hodí pro splnění požadavků na energeticky efektivní pohony čerpadel. Mají minimálně o 15 % nižší ztrátový výkon, než jaký je předepsán směrnicí EU 640/2009. To znamená, že motory dosahují již dnes úroveň účinnosti IE4 podle IEC/CD 60034-30, vydání 2.

Reakce na rozdělení peněz z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
redakce

Vláda 19. 7. 2012 jednala o osudu výnosů z prodeje emisních povolenek. Ve hře je odhadem 80 miliard Kč. Požádali jsme firmy, které se prezentují na TZB-info, o krátký komentář navrženého dělení: část do státní kasy, část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a 1/3 Státnímu fondu životního prostředí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama