Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teplárenství
Archiv článků od 2.6.2019 do 8.11.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.11.2019
Ing. Aleš Bufka, Ing. Jana Veverková, Ph.D.

Recenzovaný TZB-info doporučuje Článek přináší jak souhrnné tak i podrobné informace o zásobách, těžbě a využití uhlí v České republice. Nabízí porovnání s rokem 2010 a je doplněn o názorné tabulky a grafy.

30.10.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky, Pavel Kaufmann

Vědci Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) sledovali, jak je to s teplem v tunelech metra. Vytvořili počítačový model, s jehož pomocí mohou přesně určit tepelné poměry v prostředí daného tunelu. Jeho použitím pak spočítali, kolik energie by mohlo Lausanne ušetřit tím, že by budoucí linku metra M3 vybavilo geotermálním systémem rekuperace tepla.

21.10.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný Vyhlášku č. 269/2015 Sb. považuji za jeden z nejhorších předpisů, s jakými jsem se kdy setkal. Vycházím ze zkušeností lidí, kteří se na mě obrátili s prosbou o radu co dělat, když mají doma zimu a přesto nejvyšší podíl nákladů na vytápění v celém domě. Z počátku jsem sázel na důsledek tepelného parazitování neobsazených sousedních bytů, ale pak mě napadlo podívat se na polohové koeficienty.

18.10.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky, Jolana Bugáňová

V minulém čísle našeho časopisu vás zaujal článek o rozvoji soustav zásobování teplem v šestém největším francouzském městě Nantes. K vysoké kvalitě životního prostředí v metropoli regionu Pays de la Loire přispívají také rychle expandující soustavy zásobování teplem. Připravili jsme proto pro vás pohled na historii a další vývoj dálkové vytápění v celé Francii.

9.10.2019
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Pokud česká uhelná komise zaujme podobný postoj jako německá, čeká velké množství domácností napojených na CZT výrazné zdražení tepla.

7.10.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný Spravedlnost v rozdělování nákladů na vytápění bytů v bytových domech si bohužel nejčastěji berou do úst lidé, kteří nemají ponětí, na jakých principech je vytápění těchto domů založeno. Z neznalosti potom vytvářejí problém tam, kde vůbec není, a k jeho následnému „vyřešení“ sestrojují bizarní konstrukce. Potíž je v tom, že obor vytápění se točí kolem fyzikálních veličin teplo a teplota, jejichž názvy znějí v češtině velice podobně, a lidé je tudíž často zaměňují, přestože jsou významově naprosto odlišné. Pokusím se proto celou anabázi s řešením spravedlnosti ve vytápění přiblížit na jiném, doufejme názornějším, byť hypotetickém příběhu.

2.10.2019
Ing. Milan Šimoník, COGEN Czech

Zatím se v teplárnách spaluje převážně uhlí, se zvyšující se cenou emisních povolenek a stále přísnějšími emisní limity však bude nahrazováno biomasou, využíváním odpadního tepla a energií z odpadů.

26.9.2019
Ing. Jan Schindler, redakce

Roční zpráva o provozu plynárenské soustavy v ČR, kterou vydává Energetický regulační úřad, přináší řadu zajímavých údajů. Spotřeba zemního plynu klesla o 4 procenta, počet odběratelů z řad domácností také klesá.

22.9.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Rozpočtový výbor PSP přijal návrh vypuštění zrušení výjimky ze zdanění plynu pro domovní kotelny. ERÚ současně navrhuje snížit podporu elektřiny z vysokoúčinné KVET v 2020 o více než miliardu Kč. Teplárny se ocitají v těžké situaci.

Výměna parovodů v Brně
31.8.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Teplárenské společnosti letos nahradí rekordních 31,1 kilometrů zastaralých parovodů moderními teplovodními a horkovodní rozvody v Brně, Liberci, Přerově, Českých Budějovicích, Písku, Janských Lázních a v Kolíně. Tempo rekonstrukcí v posledních třech letech stále zrychluje.

2.6.2019
ČEZ, a.s.

Projekt velkokapacitního bateriového systému pro ukládání energie v lokalitě elektrárny Tušimice dospěje v průběhu letošního léta do fáze instalace. Zařízení, jehož provoz odstartuje na sklonku letošního roku, bude využíváno v rámci výzkumného projektu BAART společností ČEZ a ČEPS a k testování různých režimů poskytování podpůrných služeb pro energetickou soustavu České republiky. Dojde tak k dalšímu využití rozsáhlých elektrárenských pozemků bez sebemenšího vlivu na zábor zemědělské půdy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama