Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nakládání s odpady
Archiv článků od 15.5.2016 do 22.7.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.7.2017
Ing. Soňa Jonášová, Institut Cirkulární Ekonomiky, z. ú.

Každou utracenou korunou rozhodujeme o tom, jaké zdroje a v jakém množství se spotřebují. Jak? Jednoduše: Zvolíte-li u pokladny papírovou nebo plastovou variantu, volíte i dopad, jaký bude mít váš nákup na životní prostředí.

Recyklace papírového odpadu
5.7.2017
Ing. Soňa Jonášová, Institut Cirkulární Ekonomiky, z. ú.

Ne všechen papír je však recyklován zpět na původní výrobek. Existuje i spousta příkladů zajímavých českých firem, které papír zpracovávají na široké spektrum produktů. Kromě recyklace z papíru na papír totiž můžeme vyrábět i zajímavé produkty pro stavebnictví.

26.5.2017
Siemens, s.r.o., Ing. Rudolf Kotík

Firma Siemens uvádí na trh novou poruchovou signalizaci Kotelník 1 určenou pro kotelny, strojovny s různými zdroji tepla a výměníkové stanice. Jedná se o moderní poruchovou signalizaci, která reflektuje požadavky norem pro provozování kotelen a strojoven se zdroji tepla. Její předností je snadná instalace i uvedení do provozu.

13.5.2017
EKO-KOM a.s.

Třídit odpad je pro Čechy stále přirozenější. Chtějí třídit víc a všude. To se promítá i na výsledných statistikách. V loňském roce vytřídil každý z nás v průměru 44,8 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů, což je o 2,5 kilogramů víc, než v roce 2015.

30.4.2017
Ministerstvo životního prostředí

Odklon odpadů od skládek, který přináší úspory obcím a občanům, nová pracovní místa, úspory primárních zdrojů, podporuje prevenci vzniku odpadů a zlepšuje životní prostředí - to je cíl prioritních aktivit odpadové politiky ministerstva. Minulý týden se proto rozeběhla dvouměsíční série 13 seminářů, tzv. PAYT TOUR 2017.

29.4.2017
Ústav chemie ochrany prostředí VŠCHT

Fakulta technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze pořádá kurz nástavbového vysokoškolského studia celoživotního vzdělávání s názvem Oběhové hospodářství.

23.4.2017
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Rok 2017 může být rokem, který určí, jak bude Evropa dále nakládat s odpady. Evropský parlament totiž v březnu schválil pozici k legislativním návrhům, které mají členské státy posunout k tzv. oběhovému hospodářství. O tom, jaké změny nová legislativa Česku přinese, bude na Dnech teplárenství a energetiky, které se uskuteční 25. – 26. 4. 2017 v Hradci Králové, hovořit Jan Maršák z odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí.

6.3.2017
Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel, Ing. Jan Skřínský, Ph.D., Ing. Ján Vereš, Ph.D.

Recenzovaný Článek seznamuje čtenáře se stručnou historií zplyňování a zplyňovacích zařízení umístěných v prostorách Výzkumného energetického centra na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.

12.12.2016
ebm-papst CZ s.r.o.

Nová budova v St. Georgenu je zajímavá nejen na pohled. Pod parkovištěm bije její studené srdce. Lidé, kteří parkují své automobily na parkovišti nového závodu na výrobu elektroniky, otevřeného v březnu 2016 společností ebm-papst v St. Georgenu-Hagenmoosu, nejspíš ani netuší, že pod jejich nohama se nachází nádrž naplněná 500 m3 ledové vody. Tato 4 metry hluboká nádrž o průměru 16 metrů slouží k zásobování celé budovy teplem.

14.11.2016
Ing. Pavel Friedel, Ing. Václav Peer

Recenzovaný Článek popisuje vznik různých typů nečistot (tuhé, kapalné a plynné) při zplyňování tuhých paliv. V každém typu reaktoru vzniká různé množství nečistot s různým složením. V tomto článku přiblížíme vznik a chemické složení nečistot.

4.9.2016
COGEN Czech

Jakou roli bude hrát kogenerace v české a evropské energetice? Jak může zvýšit energetickou bezpečnost na lokální úrovni? A jaké zkušenosti mají s kogenerací v Německu? Tyto a další informace zazní na konferenci Dny kogenerace 18. a 19. října v Čestlicích u Prahy.

4.8.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Letošní energetická prognóza agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zvaná New Energy Outlook 2016 (NEO 2016) se od předpovědi z předchozího ročníku příliš neodchýlila. Z dosavadního vývoje BNEF identifikuje dva hlavní zdroje roku 2040 – OZE a uhlí. Trendy jsou tedy stejné jako loni a NEO 2016 se spíše než převratnými tvrzeními zabývá upřesněním těchto trendů.

5.7.2016
Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH)

Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH) je nově zakládaným, vznikajícím uskupením (ustanovujícím se spolkem), u jehož zrodu stojí společnosti VEOLIA a SITA CZ spolu se zástupci akademické sféry (VŠCHT). Hlavním cílem sdružení je propagovat myšlenky oběhového hospodářství v České republice a bojovat proti skládkování využitelného odpadu.

26.6.2016
JRD s.r.o.

Developerská společnost JRD se od svého vzniku již více než 10 let věnuje výstavbě výhradně energeticky úsporných bytových projektů. Vizi stavět pouze domy, které budou zdravé, úsporné a maximálně šetrné k životnímu prostředí, dal firmě její zakladatel Jan Řežáb.

19.6.2016
EKOKOM, a.s.

Celostátní soutěž obcí „O křišťálovou popelnici“ za rok 2015 zná svého vítěze. Jména těch nejlepších byla odtajněna na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci konference Odpady a obce. Ceny jim předali zástupci autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže.

4.6.2016
Ing. Petr Novotný, RENARDS dotační, s.r.o., Ing. Soňa Jonášová, Institut Cirkulární Ekonomiky, z. ú.

Cirkulární ekonomika aneb oběhové hospodářství je v poslední době velmi často skloňované slovní spojení. Zjednodušeně se jedná o systém nastavený tak, aby v něm materiály a energie mohly cirkulovat co nejdéle a s co nejmenšími ztrátami.

15.5.2016
EKO-KOM, tisková zpráva

Třídění odpadů je už běžnou součástí života pro tři čtvrtiny obyvatel ČR. Průměrně každý z nás vytřídí 42 kg papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. Přitom v roce 2000 to bylo pouhých 12 kg na osobu a rok. Za uplynulých 15 let tak obyvatelé České republiky zečtyřnásobili své úsilí a celkem vytřídili 8,3 milionů tun odpadu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama