Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nakládání s odpady
Archiv článků od 17.6.2018 do 21.7.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.7.2019
redakce

Zabodovala deska z odpadních pryží a pneumatik, výrobky z recyklace plastových komunálních odpadů, druhotné suroviny při revitalizaci brownfieldu a zahradní jezírko se 100% využitím recyklovaných materiálů.

9.5.2019
Ing. Ivana Hekerle, Institut Cirkulární Ekonomiky, z. ú.

Obrovské dopady na životní prostředí, kilometry daleko viditelný černý kouř, toxické zplodiny, enormní ekonomické náklady, znečištění podzemních vod, zemědělské půdy, staré ekologické zátěže a s nimi související miliardové náklady placené ze státní pokladny. A v neposlední řadě nasazení vlastního života. To jsou tvrdá fakta každodenních požárů skládek odpadů v Česku. Jejich omezení a reálné další řešení, jak na nich minimalizovat odpad, se však plánuje až v roce 2030 místo původního termínu 2024.

5.4.2019
Ministerstvo životního prostředí

Organizátoři akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ informují o letošním rekordním zájmu veřejnosti o dobrovolnické úklidy. Evidují přes 3100 nahlášených akcí, což je téměř tolik, jako vloni za celý rok. V uplynulých dnech rozeslali organizátoři 1500 balíčků s úklidovým materiálem.

30.3.2019
Andrea Brožová, Karlovarské minerální vody

Zálohový systém na nápojové obaly dnes úspěšně funguje v deseti zemích Evropy, a to konkrétně v Chorvatsku, Německu, Dánsku, Norsku, Finsku, Švédsku, Holandsku, Estonsku, na Islandu a v Litvě. V České republice funguje takový systém na vratné skleněné lahve od piva, který zajišťuje zpětný odběr asi 94 % těchto lahví.

10.3.2019
Andrea Brožová, Karlovarské minerální vody

Ve veřejné debatě zaznívají mnohé mýty a nepravdy k zavedení zálohového systému v České republice. Zde je uvedeme na pravou míru.

14.12.2018
Ing. Stanislav Cáb, Ing. Martina Šeděnková

Recenzovaný Článek popisuje mechanismy vzniku skládkového plynu, včetně rozboru vlastností a problematiky možné kumulace plynu. Zmiňuje také základní požadavky pro snížení rizika výbuchu skládkového plynu uvedené v ČSN 83 8034 a zavedení organizačních opatření, mezi které patří například systém povolování prací v prostorech s nebezpečím výbuchu, pravidelné školení zaměstnanců a vybavení vhodnými ochrannými pracovními prostředky.

13.10.2018
Vlastimil Růžička, redakce

České ekologické manažerské centrum (CEMC) uspořádalo v rámci veletrhu FOR ARCH dvoudenní konferenci s názvem Prevence vzniku odpadů. Již pátý ročník národní konference řešil problematiku snižování množství vznikajících odpadů a opětovné využití výrobků z pohledu místních samospráv. V rozhovoru jsme oslovili zástupce organizátora Ing. Vladimíra Študenta, výkonného ředitele CEMC.

12.10.2018
Petr Číhal, EKOLAMP s.r.o.

Pojem „čínská zeď“ se v posledních letech vžil mezi odborníky jako synonymum pro zákaz vertikální integrace mezi kolektivním systémem a zpracovatelským zařízením pro recyklaci elektroodpadu, tj. zákaz účasti kolektivních systémů na provozu zařízení zpracovávajícího elektroodpad. Toto téma je opět aktuální v souvislosti s přípravou nové české odpadové legislativy.

25.9.2018
Ing. Ivana Hekerle-Jenerálová

První Cirkulární HUB v České republice nabízí praktické ukázky udržitelných řešení, workshopy spojené s touto tématikou a zároveň zázemí a podporu pilotním projektům cirkulárního a chytrého města. Prostory nového HUBu se otevřely v Praze v Kampusu Hybernská, v Hybernské ulici 4. Při otevření byl představen plán realizace tzv. Cirkulárního skenu, který zmapuje materiálové toky na území hlavního města Prahy a přinese řešení, která posílí soběstačnost města i odolnost vůči změnám klimatu.

23.8.2018
Sdružení EPS ČR

Povinná recyklace plastových odpadů je dnes rezonujícím tématem. Ohleduplnost k životnímu prostředí se proto u producentů plastů skloňuje stále intenzivněji. Do roku 2030 musí být dle legislativy EU o cirkulární ekonomice všechny plasty plně recyklovatelné, včetně pěnového polystyrenu (EPS).

© Thomas Madel - Fotolia.com
24.6.2018
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Spotřeba elektřiny dosáhla nejvyšší hodnoty za celé sledované období. Hlavní příčinou by měl být hospodářský růst. Za vyšší výrobou stojí zejména ukončení odstávek jaderných elektráren. A po mnoha letech přibyly v ČR i nové větrné elektrárny.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama