Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 25.10.2010 do 27.6.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.6.2011
Peter Tauš, Ján Koščo, Marcela Taušová, Technická univerzita v Košiciach

Celosvětový trend zvyšování podílu fotovoltaických systémů na výrobě elektřiny státu zasáhl i Slovensko. Jako každá země, má i Slovensko určitá specifika, které upravují a definují výhodnost nebo nevýhodnost investování do této technologie. Příspěvek pojednává o technologických, ekonomických a legislativních specifikách Slovenska vzhledem k podpoře využívání tohoto čistého zdroje energie.

20.6.2011
Tomáš Markvart

Dimenzování autonomních fotovoltaických systémů je důležitá součást jejich návrhu a je aktivním předmětem výzkumu. V té nejzákladnější formě, doporučí příslušný algoritmus optimální velikost fotovoltaickéhu panelu a baterie nebo vztah mezi nimi, který se obvykle nazývá dimenzační křivka (anglicky sizing curve).

7.6.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Na základě důkladných vědeckých technických a ekonomických studií byla v Německu vypracována strategie přechodu na domácí obnovitelné zdroje energie. Součástí plánu jsou vedle odchodu od jádra i ochrana klimatu a podpora obnovitelných zdrojů. Jaderná energetika je považována pouze za most při přechodu na obnovitelné zdroje...

3.6.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Než přesvědčovat Němce o bezpečnosti a výhodnosti jádra, bylo by dobré zeptat se, kolik bude stát elektřina, nebo požadovat, aby 95 % zdrojů bylo pořízeno na vlastním území, řekl na konferenci J. Míl. Mezi přednášejícími však zcela chyběli zástupci OZE i zástupci velkých evropských ekonomik.

16.5.2011
J.V.Ráž, DiS.

Článek je určen projektantům a provozovatelům sítí s cílem pomoci snadnému navrhování tepelných izolací bez obav z evropských předpisů a učinit návrh izolace snadným, bez zdlouhavých a v případě součinitelů přestupu tepla i zbytečných výpočtů.

14.5.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Pro úspory energie nestačí stavět úsporné domy, musíme znát hodnotu energie a budovy energeticky úsporně používat. Projekt ukazuje studentům hodnotu kilowatthodiny vyrobené vlastními silami a tím vede k zamyšlení, jak mizivé schopnosti má člověk, když chce nahradit rozmařilou spotřebu energie.

13.5.2011
, RNDr. Tomáš Chudoba

Energetický audit dle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který je v současnosti používán, je pouze (českým) fotografickým snímkem aktuálního stavu organizace v době žádosti o dotaci. Norma 16001 má šanci stát se nástrojem výrazně účinnějším: totiž systematickým, dlouhodobě působícím a celoevropským.

2.5.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP – National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část třetí – spotřeba energie na vytápění a chlazení a podíl obnovitelných zdrojů energie na této části spotřeby.

18.4.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP - National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část druhá - výroba elektřiny v elektrárnách využívajících obnovitelné zdroje energie.

16.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Padly dva z nejsilnějších argumentů jaderné energetiky, a sice že jaderné elektrárny jsou tak bezpečné, že je možno je stavět i v seizmických oblastech, a že v tak technologicky vyspělé zemi, jakou je Japonsko, je konstrukce a provoz jaderných elektráren na takové úrovni, že k vážné havárii nemůže dojít.

14.3.2011
Ing. Petr Kotek, Ph.D., Miroslav Purkert, Lucie Šancová, Petr Vogel

V současné době dochází k masivnímu zateplování obvodových plášťů a výměně oken panelových objektů ve snaze maximálně snížit jejich tepelnou ztrátu a tím i náklady na vytápění, které tvoří zpravidla největší část provozních nákladů v nezateplených objektech. Kvalitním zateplením lze dosáhnout velmi výrazného snížení tepelné ztráty, kterou lze na straně obálky budovy dále snižovat jen za cenu vysokých investičních nákladů. V řadě případů je finančně výhodnější přejít po snížení tepelné ztráty objektu na jiný zdroj tepla na vytápění s levnější energií.

14.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Česká republika se v rámci jednání o vstupu do Evropské unie zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 8 % do roku 2010. V pravidelných ročních Zprávách o plnění indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bylo až do konce roku 2009 uváděno, že splnění cíle není reálné. Cíl byl podle předpokladu v roce 2010 splněn, dokonce byl překonán o 0,3 %.

9.3.2011
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Také je vám líto vyhodit 20 let staré spotřebiče, protože ještě fungují, a raději si je vozíte na chatu? Jen zvýšené náklady za spotřebu elektřiny 20 let staré kombinované chladničky se však mohou nasčítat až na 2400,- Kč/rok (sazba D02d).

31.1.2011
Ing. Monika Ošlejšková

Šedá voda je mírně znečištěná odpadní voda, tj. voda neznečištěná fekáliemi odtékající z umyvadla, vany, sprchy a pračky. Za určitých podmínek se může znovu používat jako voda provozní.

větrná elektrárna
26.1.2011
Miloš Kaláb, The Ottawa Citizen, Kanada, Přeložil a upravil Jaroslav Peterka

Problémy tzv. energetického mixu jsou stále aktuálnější. Mohou však vzniknout různé meteorologické situace, kdy sebelepší návrhy mohou spíše uškodit. Podívejme se na stejný problém, který se projevil vloni v létě v Kanadě (v ČR by se podobný článek mohl třeba jmenovat Fotovoltaická nebo uhelná elektřina?).

19.1.2011
ABF, a.s.

Odborná veřejnost se na veletrhu ELECTRON bude moci od 12. do 15.4.2011 v PVA Letňany seznámit s novinkami z oblasti elektroinstalační techniky, elektronických prvků a systémů, telekomunikační a radiokomunikační techniky, signalizační, automatizační, regulační, zabezpečovací a informační techniky a mnoha dalších.

23.12.2010
ČEZ Teplárenská, a.s.

Při využívání dodávek tepla ČEZ Teplárenské, a. s. platíte nižší sazbu DPH, neplatíte ekologickou daň, cena je regulovaná státem, máte bezobslužný provoz a možnost optimální dálkové regulace... V článku jsou příklady nákladů a úspor pro rodinný dům, školu, nemocnici, bazén a prodejnu.

16.12.2010
redakce

Cílem semináře, který proběhl v Poslanecké sněmovně 1. 12. 2010, bylo otevřít na parlamentní půdě veřejnou debatu o tom, jaké by měl stát vytvořit podmínky pro zelenou energetiku a jak by měla vypadat postupně se snižující podpora, aby pokračoval růst čistých zdrojů energie. Seminář pořádaly neziskové organizace Hnutí DUHA a sdružení Calla ve spolupráci s nadací Heinrich Böll Stiftung.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama