Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 16.4.2012 do 18.6.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.6.2012
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Příspěvek se zabývá procesem hoření kusového dřeva v ohništích lokálních spotřebičů. Článek pojednává o hoření dřeva v ohništích malých výkonů pohybujících se v jednotkách až desítkách kW. Takový proces hoření má cyklický charakter a to, co nejvíce zajímá uživatele spalovacího zařízení je četnost přikládání paliva do ohniště. V článku jsou definovány základní pojmy jako je křivka vyhořívání a rychlost hoření, které mají s četností přikládání úzkou souvislost.

14.6.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Ročně se v posledních 5 letech v ČR prodávalo cca 40 tisíc kotlů na tuhá paliva a z toho cca 75 % jsou kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5. Prodej kotlů tříd 1. a 2. končí 31. 12. 2013 a od roku 2018 pak bude možno prodávat jen kotle 4. a vyšší třídy.

13.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Nový dotazníkový průzkum společnosti SC&C boří mýtus, že Češi jsou proti obnovitelným zdrojům energie. Tři čtvrtiny lidí navíc preferují útlum těžby hnědého uhlí před masivními exporty elektřiny.

11.6.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Po rozpadu SSSR převzala RF veškeré diplomatické závazky směrem k Evropě. Nový vztah mezi Ruskou federací a Evropskou unií nevyvíjel zpočátku jednoduše a do dnešní podoby dospíval v postupných krocích. Jednání po roce 2000 problematizovala situace kolem uznání Kosova či rusko-gruzínský konflikt (2008).

11.6.2012
prof. Dr. Wolfgang Feist / Koncept: Günter Lang, Faculty for Civil Engineering / University of Innsbruck and Passive House Institute Darmstadt, překlad: Ing. Petra Šrubařová

V Hannoveru se sešlo při celosvětově nejdůležitějším kongresu o energeticky úsporném stavění a rekonstrukcích od 4. do 5. května 2012 přes 1000 odborníků ze 45 zemí, aby na základě rozsáhlých zkušeností s pasivními domy vypracovali konkrétní návrh řešení pro globální energetický převrat prostřednictvím energetické efektivity.

nekonvenční zdroje elektrické energie
10.6.2012
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Ing. Jiří Wagner

Jednoznačný závěr má letos konference v oblasti výrazného posunu směrem k nejrůznějším typům úložišť elektrické energie a stále narůstající zájem o chytré sítě (smart grids). Nejdiskutovanějším tématem letošního roku byla fotovoltaika, a také úložiště elektrické energie.

6.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Greenpeace International ve spolupráci s Evropskou radou pro obnovitelné zdroje energie (EREC – European Renewable Energy Council) připravili návrh budoucího rozvoje energetiky v rámci celé EU. Návrh je zaměřen na minimalizaci energetické náročnosti a závislosti zejména na nestabilních regionech.

28.5.2012
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Podle výsledků měření Výzkumného energetického centra VŠB TU Ostrava může každý provozovatel spalovacího zařízení částečně ovlivnit množství emisí. U starších kotlů je lépe přikládat častěji a menší dávku paliva. Po přiložení nechat palivo rozhořet, neuzavírat přívody spalovacího vzduchu.

21.5.2012
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Podstatou spalovacího procesu je hoření paliva. Jedná se o jev, který autoři vtipně a názorně přirovnávají ke vztahu muže ženy. Současně ale v článku podrobně vysvětlují odborné pojmy jako je výhřevnost, spalné teplo, vlhkost palivového dřeva, účinnost běžného a kondenzačního kotle.

16.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Návrh 20 senátorů ke zrušení dodatečného zdanění fotovoltaiky se zamítá. Ústavní soud v podstatě konstatoval, že právo 10 mil. občanů je nadřazeno nad práva investorů a občané mají právo na přiměřenou cenu elektrické energie.

7.5.2012
Miroslav Haluza, Jan Macháček, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav elektroenergetiky a Centrum výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie

Mezi roky 2009 a 2040 předpokládá predikce dle referenčního scénáře následující úspory spotřeby elektřiny: elektrické vytápění – pokles měrné spotřeby o 22 %, ohřev teplé vody – pokles měrné spotřeby o 18 %, ostatní spotřeby – pokles energetické náročnosti o 7 %, celková měrná spotřeba vzroste o 29 %.

30.4.2012
Jan Hodač, Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Energetická charta má nyní 53 členů, z neevropských zemí například Austrálie, Japonsko, Kazachstán nebo Uzbekistán. Evropskou unii v Chartě zastupují Evropská společenství a Euratom. Dále existuje sekce 24 pozorovatelských států (například Kanada, Írán, Nigérie, Katar, USA nebo Venezuela) a 11 institucionálních pozorovatelů.

30.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

Druhá část článku popisuje nové možnosti využití oxidu uhličitého, zejména jeho aplikaci jako suroviny pro moderní chemické syntézy i substance pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Vyjadřuje se rovněž skepticky k efektu ukládání CO2 do geologických struktur.

pražská energetika
27.4.2012

V rámci dodávky elektrické energie nezapomínáme ani na širokou nabídku doplňkových služeb. Díky nejmodernějším technologiím a různým typům měření pomáháme minimalizovat náklady na elektřinu a ověřovat technický stav energetický zařízení.

CZT
24.4.2012
Dr. Ing. Josef Vlach, DrSc.

Teplárenství je nemocné a musí se léčit, v tomto duchu se nesou publikované zprávy. Teplárenství je ovšem jen částí, byť v mnoha ohledech nejvýznamnější, zásobování teplem. Je-li nemocné teplárenství, musí být nutně rozkolísaná i druhá část systému – zásobování teplem lokální a individuální.

23.4.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii a dalších zemích. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.

23.4.2012
Ing. Renata Straková

V souvislosti s novou normou ČSN 730540 z r.2011 se musely doplňovat a přepracovávat energetické štítky obálky budovy pro potřeby dotačního titulu OPŽP. Změna má výpočtově vliv i na vyhodnocení energetické náročnosti při zpracování PENB. Mají se již projekty rekonstrukcí a novostaveb vyhodnocovat podle nových požadavků?

dotace na zateplení
18.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V posledních dnech média vydala zprávu, že peníze z emisních povolenek nebudou určeny k dosahování energetických úspor v rezidenčních budovách. Na pondělním semináři iniciativy Šance pro budovy zástupce MŽP uvedl, že 50 % peněz by MŽP připadnout mělo, věc je ale stále předmětem budoucího rozhodnutí Vlády ČR. SFRB připravuje nový projekt úvěrů na zateplování a opravy domů.

16.4.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Ruská federace garantuje jednu třetinu dodávek zemního plynu do Evropské unie. Tento podíl má ve střednědobém horizontu narůst na jednu polovinu. To je ale mnohými kritiky zpochybňováno, především kvůli neotevírání nových ložisek a neinvestování do nových projektů. Jaký je skutečný stav těžby plynu v Rusku?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama