Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetika
Archiv článků od 2.5.2011 do 2.11.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.11.2011
PORSENNA o.p.s. Poradenské středisko Centra pasivního domu

Dne 24. 11. 2011 se bude v rámci doprovodného programu veletrhu AQUA-THERM PRAHA 2011 konat seminář „Energetický management pro města a obce“. Zazní mj. informace o novele zákona o hospodaření energií. Prezentovány budou příklady výsledků energetického managementu v českých městech.

20.10.2011
Mgr. Jiří Zilvar

Celá konference vyzněla jednoznačně ve prospěch obnovitelných zdrojů, mohla se proto jmenovat „Proč patří budoucnost obnovitelným zdrojům a ne jaderné energii“. Ze všech přednášejících se ve prospěch jaderné energie vyslovil jen prof. Hrdlička, a to ještě velmi opatrně.

10.10.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

V České republice je podstatná část spotřeby tepla kryta dodávkami z centrálních zdrojů prostřednictvím soustav centralizovaného zásobování teplem (CZT). Zdrojová základna těchto soustav je tradičně orientována především na fosilní paliva (uhlí, zemní plyn). Jak alespoň část spotřeby paliv pro CZT nahradit jinými, dostupnými a přitom ekologickými (bezemisními) zdroji energie? Jednou z nabízených variant je využití solárního tepla.

10.10.2011
doc. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.

Článek se věnuje problematice produkce chladu se zaměřením na produkci chladu pro klimatizační jednotky. V úvodní části je proveden stručný rozbor potřeby chladu a nejčastějších užívaných technologií produkce chladu. Uvedeno je srovnání kompresorových a absorpčních chladicích oběhů. Popsány jsou nejčastější aplikace nasazení absorpčních chladicích oběhů – trigenerace, dálkové zásobování chladem.

3.10.2011
Ing. Václav Sladký, CSc.

V souvislosti s nynějšími diskuzemi o využití sluneční energie je užitečné připomenout jednu významnou etapu našeho zemědělství - výrobu opravdu kvalitních objemových krmiv. Kromě vývoje metod silážování a senážování se výzkumníci před třiceti lety zabývali i dosoušením píce ve velkokapacitních senících s využitím vzdušných solárních kolektorů.

29.9.2011
Ing. Petr Polák

Článek se věnuje využívání tepelné energie z mělnické elektrárny pro vytápění přibližně jedné třetiny Prahy. Řešeny jsou technická a ekonomická hlediska stejně jako vliv na životní prostředí.

26.9.2011
doc. Ing. Jan Fiedler, Dr.

Příspěvek se zabývá určením vhodných oblastí využití malých kogeneračních jednotek do výkonu desítek kW využívajících fosilní paliva i obnovitelné zdroje energie v komunální a průmyslové sféře. Analyzuje výhody a nevýhody kogeneračních jednotek na bázi spalovacích motorů, plynových turbin a parních motorů včetně jejich postavení v elektrizační soustavě.

19.9.2011
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo výsledky statistického zjišťování pohybů cen pevných paliv pro domácnosti. Materiál byl zveřejněn v článku Ing. Aleše Bufky publikovaném 1.8.2011 na TZB-info. Následující článek vychází z tohoto statistického souhrnu a porovnává reálné ceny pevných paliv přepočtených na jednotky tepla v ČR a v sousedních zemích.

13.9.2011
Ing. Milan Bechyně

Na otázky TZB-info odpovídá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ing. Alena Vitásková, která říká, že jejím zájmem je energetický mix v nové státní energetické koncepci tak, aby byl minimalizován nárůst cen energií pro konečného zákazníka.

6.9.2011
Ing. Milan Bechyně

Podle zprávy ČTK vydané 1.9.2011 oznámila Pražská plynárenská,a.s. že k 1. říjnu zvýší ceny plynu. Ve zprávě se uvádí, že "...domácnost spotřebou 3,5 MWh ročně si od října připlatí 20 Kč, což je o 4,64% více a zákazník se spotřebou 0,4 MWh ročně zaplatí měsíčně o 3 Kč, tedy o 2,7% více než dosud...". Zpráva porovnává ceny platné od 1.7.2011 s cenami platnými od 1.10.2011.

4.7.2011
RWE GasNet, s.r.o.

Distribuční společnosti skupiny RWE spustily na svých internetových stránkách ojedinělou aplikaci umožňující zákazníkům z kategorie maloodběratelů a domácností podávat žádosti o připojení k distribuční soustavě elektronickou formou.

27.6.2011
Peter Tauš, Ján Koščo, Marcela Taušová, Technická univerzita v Košiciach

Celosvětový trend zvyšování podílu fotovoltaických systémů na výrobě elektřiny státu zasáhl i Slovensko. Jako každá země, má i Slovensko určitá specifika, které upravují a definují výhodnost nebo nevýhodnost investování do této technologie. Příspěvek pojednává o technologických, ekonomických a legislativních specifikách Slovenska vzhledem k podpoře využívání tohoto čistého zdroje energie.

20.6.2011
Tomáš Markvart

Dimenzování autonomních fotovoltaických systémů je důležitá součást jejich návrhu a je aktivním předmětem výzkumu. V té nejzákladnější formě, doporučí příslušný algoritmus optimální velikost fotovoltaickéhu panelu a baterie nebo vztah mezi nimi, který se obvykle nazývá dimenzační křivka (anglicky sizing curve).

7.6.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Na základě důkladných vědeckých technických a ekonomických studií byla v Německu vypracována strategie přechodu na domácí obnovitelné zdroje energie. Součástí plánu jsou vedle odchodu od jádra i ochrana klimatu a podpora obnovitelných zdrojů. Jaderná energetika je považována pouze za most při přechodu na obnovitelné zdroje...

3.6.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Než přesvědčovat Němce o bezpečnosti a výhodnosti jádra, bylo by dobré zeptat se, kolik bude stát elektřina, nebo požadovat, aby 95 % zdrojů bylo pořízeno na vlastním území, řekl na konferenci J. Míl. Mezi přednášejícími však zcela chyběli zástupci OZE i zástupci velkých evropských ekonomik.

16.5.2011
J.V.Ráž, DiS.

Článek je určen projektantům a provozovatelům sítí s cílem pomoci snadnému navrhování tepelných izolací bez obav z evropských předpisů a učinit návrh izolace snadným, bez zdlouhavých a v případě součinitelů přestupu tepla i zbytečných výpočtů.

14.5.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Pro úspory energie nestačí stavět úsporné domy, musíme znát hodnotu energie a budovy energeticky úsporně používat. Projekt ukazuje studentům hodnotu kilowatthodiny vyrobené vlastními silami a tím vede k zamyšlení, jak mizivé schopnosti má člověk, když chce nahradit rozmařilou spotřebu energie.

13.5.2011
, RNDr. Tomáš Chudoba

Energetický audit dle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který je v současnosti používán, je pouze (českým) fotografickým snímkem aktuálního stavu organizace v době žádosti o dotaci. Norma 16001 má šanci stát se nástrojem výrazně účinnějším: totiž systematickým, dlouhodobě působícím a celoevropským.

2.5.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP – National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část třetí – spotřeba energie na vytápění a chlazení a podíl obnovitelných zdrojů energie na této části spotřeby.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama