Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Kogenerace
Archiv článků od 23.1.2016 do 5.6.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.6.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Tak by mohl znít titulek letošní roční zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o provozu české elektrizační soustavy v roce 2016, protože až na dvě výjimky, jádro a plyn, se žádné výrazné odchylky od předchozího roku neobjevily. Jak se vyvíjely ostatní ukazatele?

26.5.2017
Siemens, s.r.o., Ing. Rudolf Kotík

Firma Siemens uvádí na trh novou poruchovou signalizaci Kotelník 1 určenou pro kotelny, strojovny s různými zdroji tepla a výměníkové stanice. Jedná se o moderní poruchovou signalizaci, která reflektuje požadavky norem pro provozování kotelen a strojoven se zdroji tepla. Její předností je snadná instalace i uvedení do provozu.

22.4.2017
redakce

Počátek výroby radiátorů se datuje do třicátých let minulého století. Na počátku devadesátých let se Zehnder jako jeden mezi prvními zapojil do nastupujícího trendu nízkoenergetických budov, které vyžadují řízené větrání se zpětným získáváním tepla.

21.4.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Se stále větším zastoupením OZE v energetické soustavě řeší evropští politici i energetici otázku, jak financovat stavbu záložních kapacit, které zajistí dostatek elektřiny i v případě nepříznivého počasí z hlediska provozu OZE. A politici němečtí navíc potřebují odstavit jádro.

6.3.2017
Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel, Ing. Jan Skřínský, Ph.D., Ing. Ján Vereš, Ph.D.

Recenzovaný Článek seznamuje čtenáře se stručnou historií zplyňování a zplyňovacích zařízení umístěných v prostorách Výzkumného energetického centra na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.

20.2.2017
Ing. Jakub Maščuch, Ph.D., Ing. Petr Mydlil

Recenzovaný Dotace v oblasti úspor energií jsou směřovány k projektům s prokazatelnými úsporami CO2 a s vhodnými ekonomickými parametry. Projekty jsou pak koncipovány jako kombinace stavebních a technologických opatření. Pro přípravu takového projektu je vhodné mít k dispozici škálu opatření s různými provozními a investičními parametry.

20.2.2017
Dipl.-Ing. Marc Großklos, Dipl.-Ing. Britta Stein, Překlad: Petra Šrubařová

Úložiště (akumulátory) elektrické energie mohou při žádoucí masivnější decentrální produkci elektřiny v budovách přispět k výraznému zvýšení podílu vlastní elektřiny z fotovoltaiky na pokrytí celkové spotřeby budovy a také ke zvýšení stupně energetické soběstačnosti.

4.2.2017
Aliance pro energetickou soběstačnost, Solární asociace

V pondělí 23.1.2017 vydala Evropská komise celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice. Podle analýzy expertů z Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace dokument obsahuje klíčové sdělení, ze kterého vyplývá, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši. Vyvrací tak tvrzení o údajné překompenzaci podpory pro sluneční elektrárny.

23.1.2017
Mgr. Mikuláš Vargic, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný V souvislosti s rozvojem decentrálních výroben elektřiny, se ze strany výrobců elektřiny setkáváme stále častěji s dotazy, zda a jak je možné prodávat jimi vyrobenou elektřinu uživatelům bytů v bytových domech, kanceláří v objektech či jiných prostor ve výrobních či jiných areálech přímo, bez využití distribuční soustavy.

14.11.2016
Ing. Pavel Friedel, Ing. Václav Peer

Recenzovaný Článek popisuje vznik různých typů nečistot (tuhé, kapalné a plynné) při zplyňování tuhých paliv. V každém typu reaktoru vzniká různé množství nečistot s různým složením. V tomto článku přiblížíme vznik a chemické složení nečistot.

21.10.2016
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Milan Šimoník

Letošní již devátý ročník konference Dny kogenerace pořádaný spolkem COGEN Czech ukázal, že obor malých plynových kogenerací se do budoucnosti může dívat s mírným optimismem, i když aktuálním problémem je stále neukončená notifikace podpory pro elektřinu z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET).

4.9.2016
COGEN Czech

Jakou roli bude hrát kogenerace v české a evropské energetice? Jak může zvýšit energetickou bezpečnost na lokální úrovni? A jaké zkušenosti mají s kogenerací v Německu? Tyto a další informace zazní na konferenci Dny kogenerace 18. a 19. října v Čestlicích u Prahy.

8.7.2016
Eva Książczak, Miroslav Marada, ENESA a.s.

Energetická náročnost výroby v podniku ESAB CZ se snížila z 1028 kWh na tunu výrobku v roce 2009 téměř na polovinu, 616 kWh/t v roce 2016. Kromě toho došlo k modernizaci provozu a výraznému zvýšení šetrnosti k životnímu prostředí. Příprava a realizace energetických úspor probíhala ve spolupráci se společností ENESA a.s.

23.5.2016
Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.

9.4.2016
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Již 22. ročník konference s doprovodnou výstavou Dny teplárenství a energetiky pořádá Teplárenské sdružení České republiky ve dnech 26.–27. dubna 2016 v Kongresovém výstavním a společenském centru Aldis v Hradci Králové. Jaké jsou aktuální problémy v teplárenství a co bude obnášet nová legislativa? Odpovídá Martin Hájek.

16.2.2016
redakce

Od 15. března 2016 je možné podávat žádosti o dotace na energetické úspory v bytových domech v Praze. Dotace jsou poskytovány v rámci 2. výzvy pro bytové domy programu Nová zelená úsporám. Druhá výzva je kontinuální a bude otevřena do konce roku 2021. Výzva nabízí vyšší maximální podporu, a to 30 % způsobilých výdajů.

29.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Ve středočeské obci Kozomín vznikl unikátní projekt, který spojuje kogenerační jednotku na odpadní biomasu a papírnu. Toto řešení umožňuje využít vstupní surovinu pro výrobu energie – dřevní štěpku – prakticky bez odpadu a emisí a zároveň maximálně využít získanou energii.

25.1.2016
Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel

Recenzovaný Článek popisuje principy a reaktory používané při zplyňování. Jedná se o proces, při němž z tuhých paliv (uhlí, odpady a biomasa) získáváme plyn. Ten potom můžeme využít v kogenerační jednotce (pístový motor nebo spalovací turbína) k výrobě elektrické a tepelné energie s vyšší účinnosti, než klasickým spálením v kotlích.

23.1.2016
redakce

Exponáty ze soutěže Novinky na Infothermě 2016 byly vystaveny po celou dobu výstavy ve vstupním pavilonu, kde zaujaly mnoho návštěvníků i redakci České televize. Zaujaly i Kotlíkové dotace a i jinak než se čekalo - otazníky kolem seznamu dotovaných výrobků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama