Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 3.2.2022 do 3.3.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.2.2022
NRG flex, s.r.o.

Nízké tepelné ztráty, vysoká rychlost pokládky díky lisovacím tvarovkám, užší výkopy nebo pružnost trubek umožňující snáze se vyhnout překážkám či nasouvání potrubí – to jsou nesporné přednosti plastových předizolovaných trubek NRG FibreFlex a NRG FibreFlex Pro s inovativní aramidovou výztuží. Jak se osvědčily během prvních třech let od svého uvedení na trh?

24.2.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Jakou část výroby elektřiny v ČR musí nahradit bezemisní zdroje? Kolik elektřiny se v tuzemsku vyrábí a z jakých zdrojů pochází?

21.2.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Jaké jsou v ČR k dispozici zdroje k výrobě elektrické energie? V tomto textu naleznete přehled zdrojů elektřiny s jejich základními charakteristikami.

19.2.2022
FENIX Trading s.r.o.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT se spolu s dalšími partnery podílelo na stavbě rodinného domu, který svým majitelům slouží pro běžné bydlení a zároveň vědcům jako testovací objekt k ověření spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí“.

14.2.2022
MND Energie a.s.

Energetická společnost MND zkoumá možnosti ukládání oxidu uhličitého (CO2) do tzv. slaných akviferů, horninového souvrství, které v hloubkách přes 800 metrů pod zemí sytí původní mořská voda z období prvohor až třetihor. Již první geologické modely a simulace vtláčení CO2 v několika vytipovaných lokalitách na jižní Moravě slibují potenciál pro budoucí průmyslové využití. Těžaři nyní hledají další vhodné lokality v celé oblasti, kde dříve pátrali po ropě a zemním plynu. Následovat budou průzkumné vrty a vtlačné testy. Cílem je vytvořit předpoklad pro první komerční zařízení na zachytávání a ukládání CO2 (CCS) ve střední a východní Evropě.

14.2.2022
SOLFOREN PLUS s.r.o.

Zvyšující se výskyt výpadků veřejné elektrické sítě je způsoben především rychlým technologickým pokrokem, na který není přenosová soustava připravena. Důležitou roli hraje také špatné počasí. Silný vítr totiž dokáže poničit nadzemní vedení nízkého napětí. Je vůbec možné vyhnout se výpadkům el. energie a být tak zcela nezávislý na svém dodavateli?

14.2.2022
ACON - Smart Grids CZ/SK

Plánované investice přesahující 43 milionů eur má před sebou v letošním roce přeshraniční projekt inteligentních distribučních soustav ACON. Na českém území pod správou EG.D skončí projektové práce výstavby nové transformovny v Brně. Na Slovensku na distribučním území Západoslovenské distribučné je pak plánováno dokončení stěžejní elektrické stanice u obce Borský Svatý Jur. Další investice zamíří například do modernizace bezmála tří set trafostanic či vybudování desítek kilometrů optických linek.

© REDPIXEL - Fotolia.com
5.2.2022
Ing. Jan Schindler, redakce

Ceny elektřiny a plynu jsou nyní extrémně vysoké. Někteří dodavatelé bez ohledu na to ceny ještě zvyšují nad rámec současných tržních cen. Standardní ceníky mohou obsahovat i ceny kolem 10 000 Kč/MWh u silové elektřiny a téměř 4 000 u plynu za megawatthodinu bez DPH. Tyto ceny můžete mít i vy a nemusíte o tom vědět.

4.2.2022
prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc.

Dnes platí, že spolehlivá a dostupná energie je základním kamenem moderní společnosti, to však platilo ve všech dobách, jen ty potřebné formy energie se s rozvojem civilizace měnily. Kdysi to byla potrava a dřevo, v současné době je dominantní především teplo a elektřina.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama