Na tuzemské teplárny čeká ekonomicky zajímavá nabídka. Napříště nemají být pouze výrobci tepla a elektřiny. Stát po nich nově chce, aby sehrávaly důležitou roli ve vytváření energetické bezpečnosti České republiky.
Jen několik stránek má nedávno vzniklý dokument Hospodářské komory Moravskoslezského kraje o zásobování teplem na Ostravsku. Za těmito nenápadnými stránkami se ale skrývá výstavba mohutného kogeneračního jaderného zdroje v České republice. Informace zazněly na nedávném semináři otrokovické teplárny.
Možnost snížení výkupních cen o více než 5 % ročně se týká v současnosti výhradně fotovoltaiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo záměr snížit výkupní ceny již pro rok 2010 tiskovou zprávou ze dne 24. 8. 2009. V dané situaci – těsně před parlamentními volbami – bylo zřejmé, že ke změně v roce 2009 dojít nemůže. Přestože se situace změnila, vláda z obav před možnými arbitrážemi odsunula termín změny na 1. 1. 2011.
Energetický regulační úřad zveřejnil v říjnu 2009 materiál nazvaný „Vyhodnocení cen tepelné energie k roku 2008“. Vstupy byly získány z regulačních výkazů, které úřadu předložili držitelé licencí na výrobu nebo rozvod tepelné energie. V následujících odstavcích přinášíme „spotřebitelsky“ nejzajímavější informace, které lze z materiálu získat.
Článek se vrací ke zveřejnění cen elektrické energie na rok 2010. Stručně rekapituluje cenotvorbu v oblasti elektroenergetiky a proces regulace cen s ohledem na základní parametry regulace u regulovaných společností. V závěru přináší předpokládaný vývoj parametrů regulačního vzorce pro III. regulační období u čtyřech hlavních subjektů na trhu s elektrickou energií.
Zajímavá témata, živé diskuse, aktuální problémy, porovnání zkušeností s ostatními státy Evropské unie. Takové jsou konference, které pořádá sdružení CZ Biom. O hodnocení konference Biomasa & Energetika 2009, která se konala na začátku prosince v prostorách České zemědělské univerzity v Praze, jsme požádali inženýra Vladimíra Stupavského, místopředsedu Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom).
Ministr životního prostředí Jan Dusík představil na tiskové konferenci 8. 12. své priority. Hovořil o právě probíhajícím kodaňském summitu, pokračování programu Zelená úsporám, připravovaných novelách zákonů a také o nařízení vlády předepisujícím nízkoenergetický standard pro budovy veřejných institucí.
Zájem o obnovitelné zdroje energie se výrazně zvýšil v sedmdesátých letech v souvislosti s energetickou krizí. V té době byly poprvé publikovány rozsáhlejší seriozní studie, které vzaly vážně skutečnost, že konvenční zdroje energie jsou vyčerpatelné. V souvislosti s vyhlášením územních ekologických limitů těžby uhlí byla v roce 1992 přijata první Energetická politika České republiky.