Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická politika
Archiv článků od 3.4.2006 do 5.12.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.12.2006
Redakce

Komplexní projekt zásobování teplem a výroba elektřiny z bioplynu v obci Kněžice ve Středočeském kraji byl v těchto dnech uveden do zkušebního provozu. Stavba bioplynové stanice, kotelny na biomasu a centrálních rozvodů tepla přišla na 116 mil. Kč. Slavnostní zahájení akce proběhlo včera v odpoledních hodinách za účasti hejtmana Petra Bendla.

7.10.2006
Centrum pasivního domu

"Rozmach výstavby pasivních domů, tedy domů s extrémně nízkou potřebou tepla na vytápění, je doslova dech beroucí. Tedy především v německy mluvících zemích. Jiné, včetně České republiky, jsou spíše v začátcích." Slovy doc. Ing. Jana Tywoniaka, CSc. přijměte pozvánku na druhý ročník konference.

2.10.2006
Ing. Libor Novák, Adéla Bystřická

Největší český stavební veletrh je minulostí. Bilancovat a hodnotit ale nebudeme. Kdo tam byl, udělal si obrázek svůj. Následující článek přináší několik vybraných postřehů a představení nejlepších výrobků ze soutěže GRAND PRIX.

27.6.2006
Ing. Petr Klimek

Akce s názvem 2. Česká fotovoltaická konference se pod záštitou vlivných politických špiček konala ve dnech 12. - 14. 6. 2006 v Brně. Ohlédnutí za ní shrnuje následující tisková zpráva pořadatele společnosti Czech RE Agency o.p.s.

26.6.2006
Ing. Petr Kopecký

Sledujeme-li současný vývoj cen energie nabývající exponenciálního růstu, tak se nutně vkrádají dvě otázky. "Kdy se tento růst zastaví a zda-li existuje vůbec jeho horní hranice?" Následující článek navazuje na komentář Martina Peciny k liberalizaci plynárenství.

16.6.2006
Ing. Jaroslav Winkler, Energy Centrum České Budějovice

Podpora výstavby nízkoenergetických a pasivních domů u nás odpovídá limitě blížící se nule. Zcela jiná situace je ovšem v sousedním Rakousku. Jaká nám napoví následující zpráva z exkurze za pasivními domy.

12.6.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

Jakou strukturu energetických zdrojů můžeme očekávat v dohledné budoucnosti? Které zdroje výroby elektřiny budou páteří národních ekonomik? Bude nadále převažovat uhlí a jádro nebo se přeorientujeme na plyn? Začnou hrát rozhodující roli obnovitelné zdroje?

1.5.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

V prvním díle článku jsme si připomněli černobylskou katastrofu, v dnešním pokračování se podíváme na "problém" s jaderným odpadem a nahlédneme do budoucnosti jaderné energetiky, kterou mnozí shledávají jako jedinou možnou alternativu spjatou s budoucností nejen naší, ale i našich následovníků.

26.4.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

"Když už lidé začali jadernou energii brát jako přijatelnou, přišla rána z čistého nebe." Dne 26. dubna 1986 uplynulo dvacet let od výbuchu reaktoru 4. bloku černobylské elektrárny. Jaká byla historie štěpení jádra, co se stalo v Černobylu? A perspektivní řešení stoupající světové spotřeby energie? Nejen odpovědi na tyto otázky naleznete v jednom z nejpovedenějších a nesledovanějších letošních článků.

17.4.2006
RNDr. Jana Plamínková

Seminář na téma Elektřina ze Slunce - nastává boom fotovoltaiky (?) se uskutečnil v rámci veletrhu Střechy Praha pod záštitou Ligy ekologických alternativ. O celou akci byl enormní zájem a přeplněný sál naznačuje, že toto téma je dnes žhavě aktuální.

3.4.2006
Ing. Aleš Bufka, odd. surovinové a energetické statistiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Během roku 2005 vypracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu první unikátní statistiky o využívání základních obnovitelných zdrojů energie v naší republice. Následující článek je průvodcem k těmto statistikám, které jsou ke stažení v oboru Obnovitelná energie - Dokumenty.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama