Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická politika
Archiv článků od 29.12.2002 do 15.2.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.2.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Na takto položenou otázku si asi málokdo dokáže odpovědět. Při hledání odpovědi se nám totiž hned vybavují další otázky. Potřebujeme vůbec státní energetickou koncepci (SEK)? V čem by se měla lišit od těch předchozích "socialistických" nebo od poslední koncepce zpracované Ministerstvem průmyslu a obchodu za ministra Grégra a přijaté vládou v roce 2000? Měla by být koncepce závazným, právně vynutitelným dokumentem, nebo jen seznamem představ a zbožných přání autorů?

14.2.2004
RNDr. Jana Plamínková

To bylo hlavní motto demonstrace svolané řadou ekologických organizací, která se uskutečnila 28. ledna před Úřadem vlády v Praze na Klárově. Občané protestovali proti aktualizaci Státní energetické politiky v podobě navržené ministerstvem průmyslu a obchodu, především proti plánované výstavbě další jaderné elektrárny, zrušení územních ekologických limitů těžby v Podkrušnohoří a proti plánům na výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

25.1.2004
Prof. Ing. Václav Roubíček, CSc., senátor za ODS, emeritní rektor VŠB-TU Ostrava

Stát by neměl plánovat a stavět energetické zdroje. Stát by měl pouze definovat priority z pohledu zájmů, které chrání (dostupnost energií všech druhů, ochrana životního prostředí). Stát má vytvářet příslušnou legislativu, stabilní podnikatelské prostředí s co možná nejrychlejší deregulací trhu.

13.12.2003
RNDr. Jana Plamínková

Rozhovor s RNDr. Liborem Ambrozkem (nar. 1966), ministrem životního prostředí ČR. Tématy v rozhovoru jsou ekologická daňová reforma, podpora obnovitelných zdrojů energie, posílení krajinotvorných programů a další.

16.11.2003
RNDr. Jana Plamínková

Česko-německý seminář "Daň z energie - součást ekologické daňové reformy v EU, SRN a ČR" se konal 7. listopadu 2003 v areálu University Karlovy v pražských Jinonicích, v rámci projektu "Česko-německá iniciativa pro dialog o ekologické daňové reformě v ČR". Hlavním pořadatelem byla na české straně firma Ecoconsulting, s. r. o. spolu s Centrem University Karlovy pro otázky životního prostředí, na německé straně Svobodná universita Berlín.

19.10.2003
RNDr. Jana Plamínková

Veřejné projednání návrhu SEK z hlediska vlivu na životní prostředí se konalo v Městské knihovně v Praze dne 16. 10. 2003 před zcela naplněným sálem. Posuzování koncepcí z hlediska vlivu na životní prostředí řeší zákon 244/1992 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. MPO jako předkladatel musí zveřejnit "vhodným způsobem" návrh koncepce a zajistit posouzení vlivů této koncepce na životní prostředí.

24.8.2003
Ing. Milan Bechyně

V posledních dnech byla dokončena pracovní verze zákona na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Redakce TZB-info dostala od expertní skupiny připravující návrh zákona ke schvalovacímu procesu souhlas ke zveřejnění aktuální verze textu.

27.5.2003
Jiří Zeman, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

V posledních letech se v oblasti komunální energetiky objevuje závažný problém: některá města, ve snaze prosadit svoji energetickou koncepci, přijímají vlastní městskou vyhlášku či nařízení, které rozděluje trh s energií ve městě mezi jednotlivé dodavatele a eliminuje možnost konkurence. Spotřebitelé pak nemají možnost vybrat si formu a dodavatele energie podle svého uvážení, ale musí využít pouze to, co povoluje městské nařízení.

4.5.2003
redakce

V uplynulých dnech proběhla tiskem krátká, nenápadná zpráva o odložení termínu zpracování koncepce státní energetické politiky z poloviny na konec roku. Odklad může být způsoben objektivními důvody - zpracování koncepce je jistě náročný úkol, ale přináší jedno mimořádné riziko. Totiž, že státní energetickou koncepci nebude zpracovávat Ministerstvo průmyslu a obchodu, ale noví vlastníci severočeských dolů.

26.2.2003
Miroslav Šafařík

V podobě, ve které byly parametry podpory tepelných čerpadel nastaveny doposud, mohlo docházet a docházelo k neefektivním instalacím poškozujícím jak uživatele (klienta), tak i myšlenku účinné podpory úsporné technologie využívání energie a snižování zátěže životního prostředí. Podporu TČ nelze stavět na předpokladu, že lokálně napomohou ke zlepšení ovzduší (výměnou za kotel na uhlí). Přesně na takové argumentaci byla založena podpora přímotopů a stále bohužel i podpora plošné plynofikace.

25.2.2003
Jan Tywoniak

Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.

9.2.2003
Ing. Milan Bechyně

Původní téma dnešního editorialu měla být volba prezidenta. Píše a diskutuje se o ní doslova všude, tak proč také nepřispět komentářem. Pak jsem ale pročítal přehled tisku z minulého týdne a strnul jsem.

29.12.2002
redakce

Zpráva z tisku, která není silvestrovská: "Českou energetiku čekají zanedlouho investice za desítky miliard korun. Dominantní výrobce elektřiny, firma ČEZ, plánuje, že nahradí dvě třetiny svých výrobních kapacit v severních Čechách."


zpět na aktuální články
 
 
Reklama