Máme-li v ČR zajistit přijatelné ceny elektřiny, potřebujeme zdroje levné elektřiny na vlastním území. Potřebujeme jich hodně a co nejdříve. Jaké má ČR možnosti?
Přeshraniční projekt inteligentních distribučních soustav ACON v loňském roce investoval více než 26 milionů eur na rozvoj elektrických sítí v České republice a na Slovensku. Významná část investic směřovala na modernizaci a výstavbu nových chytrých trafostanic či na výstavbu optických linek. Pokračování je v plánu i na letošní rok, začne například stavba nové rozvodny v Brně. Díky implementaci chytrých řešení se projektu daří rozvíjet koncept smart grid.
Společnost EG.D na svém distribučním území od roku 2018 připojila přes 18 500 obnovitelných zdrojů, z toho 1 500 elektráren v minulém roce. EG.D tak reaguje na obrovský zájem a zavádí a plánuje řadu opatření, která umožní i do budoucna obnovitelné zdroje připojovat a zároveň zajišťovat bezpečnou dodávku elektřiny. Jedním z takových kroků je i mapa, která ukáže lokality, kde je možné přetokovou fotovoltaickou elektrárnu připojit.
Rok 2023 je a bude pro energetiku opět velmi rušný. Dnešní stále napjatá geopolitická situace proces změny energetiky urychluje. Dekarbonizace evropské i české energetiky bude nepochybně pokračovat. Primárním cílem je zajistit bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny a plynu za přijatelné ceny, protože bez energií naše technicky vyspělá společnost zkolabuje.
Vyvíjející se energetické technologie, požadavky trhu a dynamické potřeby zákazníků jsou hnacím motorem k inovacím. Dochází tak ke změně způsobu výroby, úschovy, ale i spotřeby energií. Průmyslové podniky v rámci optimalizace hledají nákladově efektivní řešení, které by se zároveň stalo i udržitelným.
Cesta k plynové nezávislosti je elektrifikace. Průmyslová tepelná čerpadla umožňují využívat energii prostředí nejen při vytápění jednotlivých budov, ale i velkých podniků, obytných čtvrtí a celých měst. Jejich potenciálu a zkušenostem ze zahraničí se věnovala konference Průmyslová tepelná čerpadla 2022, kterou pořádala společnost Exergie.cz 30. listopadu 2022 v Brně.
790 milionů eur od Evropské investiční banky pomůže společnosti ČEZ modernizovat a rozšířit vnitrostátní elektrickou distribuční síť. Úvěr od EIB přispěje k energetické nezávislosti České republiky, neboť společnosti ČEZ umožní připojit nové obnovitelné zdroje energie o výkonu přibližně 2,2 GW. Podpořené investice zvýší spolehlivost dodávek elektřiny pro firmy a domácnosti v celé České republice. Jedná se o dosud nejvyšší úvěr EIB sjednaný v České republice.