Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Elektroenergetika
Archiv článků od 11.10.2016 do 2.3.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.3.2017
Olga Kališová, MSc.

Uran je nerostný zdroj, který hraje důležitou roli v energetice a své využití má i ve vojenském sektoru. Jeho těžba, zpracování a využití jsou zároveň provázeny hromaděním radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva. Jaké hospodářské, společenské a ekologické dopady má uranový průmysl na Českou republiku?

20.1.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Zveme Vás na zahájení výstavy s vyhlášením výsledků ankety čtenářů TZB-info a navazující diskusní blok Vize ve vytápění a úsporách energií v Evropě a ČR s Ing. Tošenovským. Zveme vás také na úterní doprovodný program Chytrá řešení pro úspory energie v budovách a těšíme se na Vaši návštěvu na stánku TZB-info.

17.1.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Jak uvedl portál Strom-magazin.de, rozhodnutí vybudovat kapacitně silná elektrická dálková vedení pro přenos elektrické energie ze severoněmeckých větrných elektráren do průmyslových regionů na jihu Německa, se podle nejnovějších odhadů provozovatele elektrických sítí, společnosti Tennet, téměř dvojnásobně prodraží.

13.1.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Přestože je Německo jeden státní útvar, tak ceny elektřiny pro domácnosti nejsou všude stejné a mezi jednotlivými spolkovými zeměmi se liší. Informaci o tom, o jaké cenové rozdíly se jedná, přinesl Strom-magazin. Údaje jsou založeny na výsledcích průzkumu provedeného německým spotřebitelským portálem Verivox.

2.1.2017
doc. Ing. Vít Křivý, Ph.D., Ing. Monika Kubzová

Recenzovaný V článku jsou představeny vybrané části metodického přístupu pro vyhodnocování technického stavu ocelových válcových nádrží vystavených účinkům korozního oslabování. Technické podklady byly vytvořeny pro pracovníky energetických společností, kteří realizují či vyhodnocují diagnostická měření provozovaných nádrží.

1.1.2017
redakce

První den nového roku se sluší připomenout projekt, který má rozhodně ambice promluvit do budoucnosti. Česká společnost FENIX, založená v roce 1990 v Jeseníku, se specializuje se na elektrické vytápění již 26 let. V červnu 2016 ale spustila zajímavý pilotní projekt.

25.12.2016
PREdistribuce, a. s.

Karlín roste jako z vody. Což je vlastně pravda, protože ničivá povodeň, která se přes něj převalila v roce 2002, poskytla příležitost obnovit tuto čtvrť v souladu s nejmodernějšími architektonickými trendy. Roste tu nespočet unikátních staveb, mezi jinými nová rozvodna PREdi.

20.12.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Česká společnost HE3DA včera slavnostně otevřela výrobní linku na pilotní výrobu svých revolučních 3D baterií v Praze - Letňanech. Její technologie tak přechází z fáze prototypů do fáze sériové výroby. Prvním standardním produktem je rekordní monočlánek s kapacitou 1 kWh.

18.12.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Tím konkurentem je produkt Energie A++, který nabízí elektřinu a plyn za spotové ceny a tím umožňuje domácnostem a podnikatelům dosáhnout dlouhodobě výhodné ceny, na které by nikdy předtím nedosáhli. Zákazníci mají volnost, smlouva je bez závazku a mohou kdykoliv si své rozhodnutí rozmyslet.

16.11.2016
Mgr. Bc. Eva Mahdalová, Ing. Boris Tomčiak, CFA, FRM, Finlord s.r.o.

Ceny uhlí v Evropě vzrostly během roku 2016 o závratných 69 %. Producenty uhlí trápí především snižující se poptávka a jsou nuceni snižovat těžbu. Ta klesla meziročně o 10 %. Přímou reakcí je zvyšování ceny uhlí. Lze očekávat, že uhelný byznys bude dále upadat a do čela se budou dostávat obnovitelné zdroje energie, do nichž začala výrazně investovat i Čína. Se zdražením uhlí by měly počítat i domácnosti.

14.11.2016
Ing. Pavel Friedel, Ing. Václav Peer

Recenzovaný Článek popisuje vznik různých typů nečistot (tuhé, kapalné a plynné) při zplyňování tuhých paliv. V každém typu reaktoru vzniká různé množství nečistot s různým složením. V tomto článku přiblížíme vznik a chemické složení nečistot.

13.11.2016
Český plynárenský svaz (ČPS)

Plynárenství se o budoucí místo zemního plynu v energetickém mixu musí aktivně starat. Na rozdíl od elektroenergetiky není nutné investovat velké prostředky do přechodu na necentrální zdroje. Důležité je prosazení úpravy připravovaného antifosilního zákona a zohlednění vlivu na životní prostředí.

31.10.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Konec roku se blíží a s ním vydání nových cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V posledních letech jsou právě regulované ceny pro mnoho zákazníků tou rozhodující položkou způsobující změnu plateb. Rok od roku se regulované ceny zdražují, bude tomu tak i letos? Co navrhuje regulátor s ohledem na notifikaci podpory výroby elektřiny z podporovaných zdrojů?

22.10.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

I přes razantní rozvoj energetiky z obnovitelných zdrojů v Německu tamní zákazníci platí rok od roku stále vyšší účty za elektřinu. Jaké je současné složení ceny elektřiny u našich sousedů a jaký je vývoj cen elektřiny za posledních několik let? Co lze očekávat na přelomu tohoto a následujícího roku?

19.10.2016
Mgr. Klára Sutlovičová

Polská města trápí smog. Obyvatelé Krakova, města s třetím nejšpinavějším vzduchem v Evropě, si vymohli přelomové opatření: zákaz pálení pevných paliv (jako je uhlí) v krakovských domácnostech od roku 2019. Zahájí Krakov polskou cestu k nezávislosti na uhlí?

16.10.2016
Solární novinky.cz

Díky novým dotacím se mnozí investoři v Česku připravují na pořízení hybridních fotovoltaických elektráren včetně baterií (tzv. HFVE). Základním rozhodnutím je pro investory zejména volba kvalitního střídače a baterie pro skladování energie. Vyplatí se raději investovat do lithiových baterií nebo do moderní technologie průtočných baterii?

11.10.2016
Aliaxis Česká republika s.r.o.

První elektrárna tohoto typu v Evropě byla v létě 2016 umístěna a zprovozněna v sídle firmy FRIATEC AG v Mannheimu-Friedrichsfeldu v Německu. „Naše výrobní procesy vyžadují velké množství energie a tepla. Technologie palivových článků nám umožní splnit tyto požadavky tak efektivně a čistě, jak jen je to možné. Posílíme tak naše ekologicky šetrné výrobní procesy,“ vysvětluje rozhodnutí společnosti Klaus Wolf, generální ředitel společnosti FRIATEC AG.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama