Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 6.12.2017 do 20.1.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.1.2018
Ing. Jan Schindler, redakce

Zdražování elektřiny bylo posledního půl roku a hlavně v době po vydání cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu nejfrekventovanější otázkou na energetickém trhu pro domácnosti. Odborníci předpovídali mírné zvýšení ceny silové elektřiny okolo pěti procent. V případě cen plynu se dotazovaní shodovali na stabilních cenách přibližně stejných jako v roce 2017.

17.1.2018
Frank Bold Advokáti, s.r.o., Mgr. Kristýna Bílková, Mgr. Alžbeta Rosinová

EIA (Environmental Impact Assessment) je proces posouzení vlivů určitého záměru na životní prostředí. V rámci procesu EIA se posuzují vlivy plánovaných staveb a zařízení na veřejné zdraví a na životní prostředí.

15.1.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Recenzovaný Ve volně zpracovaném rozhovoru s doc. Hiršem z katedry TZB VUT v Brně během konference Inteligentní regiony lze nalézt řadu zkušeností a postřehů, které vyplývají z jeho praktických zkušeností. Budování inteligentních regionů je moderní. Není však zadarmo a aby byly finance vynaloženy smysluplně, je nutné splnit řadu předpokladů. Teprve pak může inteligentní region přinést skutečný užitek a nestane se jen prázdným symbolem.

10.1.2018
Hoval spol. s r.o.

Hotely, nemocnice, pečovatelské domy a domovy důchodců mají jedno společné – všechna tato zařízení spotřebují velké množství energie. Programy sloužící k dlouhodobému udržení spotřeby pod kontrolou společně s energetickou účinností jsou hlavní prioritou při rozhodování o rozložení investic.

9.1.2018
Mgr. Klára Sutlovičová, Glopolis

Účastníkům klimatické konference v Bonnu ani dva týdny intenzivních jednání bohužel nestačily k výraznějšímu posunu v přípravě souboru konkrétních pravidel pro naplnění cílů Pařížské dohody.

7.1.2018
Karel polanecký, Hnutí Duha

Listopadová konference OSN o globální změně klimatu v Bonnu měla upřesnit naplňování Pařížské dohody po roce 2020. Podařilo se to?

6.1.2018
Mgr. Klára Sutlovičová

S novým rokem i novou vládou se pojí mnohá očekávání a česká energetika nové impulzy nepochybně potřebuje. Stagnující obnovitelné zdroje, obtíže s čerpáním prostředků na energetickou efektivitu, otevřená debata o stavbě nových jaderných bloků, posilování spolupráce v rámci evropské Energetické unie nebo naplňování Pařížské dohody o ochraně klimatu – to je jen několik vybraných úkolů, jež čekají na posun.

2.1.2018
Zeppelin CZ s.r.o.

Při cvičení složek Integrovaného záchranného systému v Praze vyšla najevo nevýhoda záložních elektrocentrál s dieselovými motory, a to díky omezené době provozu. Záložní dieselgenerátory mají standardně palivovou nádrž dostačující na 8-10 hodin provozu. Pokud ale dojde skutečně k plošnému blackoutu v rámci kraje nebo celé ČR, bude záložní elektrocentrála v provozu několik desítek hodin, případně dní.

25.12.2017
Ing. Jan Schindler, redakce

Před nedávným uvedením televizního pořadu Otázky Václava Moravce byla poslední zmínka o Nové tarifní soustavě v srpnu 2016. V ní byly zobecněny výsledky veřejného konzultačního procesu k Nové tarifní soustavě, která byla odsunuta na rok 2019. Rok 2019 se rychle blíží. Co se děje s tímto dříve velmi sledovaným tématem? Jaké jsou názory vlivných odborníků?

foto © IVD
15.12.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) 28. listopadu navrhl ambicióznější cíle pro Evropskou klimatickou politiku pro rok 2030. Jejich naplnění si vyžádá obří investice v mnoha oborech.

15.12.2017
TEDEAS, s.r.o.

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 ve 14. hodin byla u Klagenfurtu slavnostně otevřena nová bio-teplárna spalující biomasu v podobě štěpky - Klagenfurt Ost. Nejmodernější, nejvíce příznivá k životnímu prostředí a s nejvyšší účinností, jak se můžeme dočíst. Tato teplárna je jednou za čtyř, které již vytápí nebo v blízké budoucnosti budou zásobovat teplem z biomasy celý Klagenfurt, ten pak bude z 90% zásobován teplem z obnovitelných zdrojů.

14.12.2017
THERMONA, spol. s r.o.

Strojírenský zkušební ústav (SZÚ) je jediné místo v Česku, kde si výrobci plynových kotlů nechávají certifikovat nové kotle. Ročně zde otestují desítky kotlů na různá paliva od tuzemských i zahraničních výrobců, pokud vyhoví všem normám, mohou se prodávat na trzích v celé Evropské unii.

9.12.2017
Filip Nečas, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Držitel licence na výrobu elektřiny může tuto vyrobenou elektřinu za určitých podmínek prodávat dalším odběratelům, aniž by k tomu potřeboval licenci obchodníka s elektřinou. Stačí, když bude elektřinu dodávat tzv. přímým vedením, tedy bez využití veřejné sítě. Vlastní elektřinu pak poměrně snadno lze prodávat třeba sousedům v bytovém domě a společně ušetřit. Jak to zařídit? Odpovídá právník Filip Nečas z Frank Bold Advokátů.

9.12.2017
Ing. Jan Schindler, redakce

Vydání cenových rozhodnutí Energetickým regulačním úřadem je spjato se změnou, nejčastěji se zvýšením cen energie pro konečné spotřebitele. Není divu, že toto období zajímá nejen dodavatele, ale i novináře a veřejnost. Ceny komodit na trhu se zvyšují, budeme platit také více kvůli cenovému rozhodnutí? Kde a jak si zvýšení nákladů lze zkontrolovat?

8.12.2017
Mgr. Lukáš Garbiel, projektový manažer, CIVOP s.r.o.

Na poli nakládání s odpady a zejména pak ve specifikaci povinností spojených s nakládáním s nebezpečnými odpady se každoročně v naší legislativě děje několik změn. Tou nejnovější je elektronická evidence přepravy nebezpečných odpadů, která by podle informací MŽP měla plně fungovat od 1. 1. 2018.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama