Rozhovor s Jakubem Unuckou o budoucnosti Moravskoslezského kraje. O smart budoucnosti pro veřejnou správu, o Liberty, Fondu spravedlivé transformace, výměně kotlů, blížících se krajských volbách a o projektu Centrum veřejných energetiků.
Ke sdílení energie v rámci komunit se upírají velká očekávání. Jde o další z krok, který má přispět k zajištění dostupné a levné energie, a zároveň motivovat spotřebitele k přesouvání spotřeby do časových období, kdy je elektřiny dostatek nebo ještě lépe přebytek. Od 1. července 2024 je podle novely energetického zákona č. 458/2000 Sb. (takzvaný Lex OZE II) povoleno komunitní sdílení elektřiny napříč Českou republikou.
Obchodníci sice více než kdy jindy měnili ceníky energií v souvislosti s novým cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu, ale počet změn neregulovaných cen elektřiny byl minimální a omezil se jenom na ceny pro stávající zákazníky. O kolik se domácnostem zvýší platby za elektřinu a plyn z důvodu současných změn v energetice? Doporučené produkty a pohled na ceny měsíčních kontraktů na zimu mohou pomoci zákazníkům.
Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. Technici společnosti nejdříve vytvoří pomocí manuálního letu 3D model elektrického vedení velmi vysokého napětí. Následně tuto trasu nahrají do dronu, který po trase automaticky létá a pořizuje stovky snímků. Ty pak vyhodnocuje umělá inteligence, která hledá případné poruchy, a navíc se na základě získaných dat učí odhalovat další souvislosti. Díky tomu se výrazně zkracuje doba hledání závad, čímž se zrychlují i případné opravy na elektrickém vedení. Do ostrého provozu chce EG.D tuto inovativní technologii jako první distributor v České republice nasadit od ledna příštího roku.
Ceny energií na burze neklesají a obchodníci nenabízí zákazníkům ještě lepší ceny, jen prodlužují platnost nabídek dříve vydaných ceníků. Na trhu nyní vládne silný konkurenční boj. Kdo jej zvládá a naopak kdo prohrává boj o zákazníky? Podívejte se, kdo vede v přehledu počtu odběrných míst jednotlivých dodavatelů za květen. Jaké jsou nejvýhodnější nabídky elektřiny a plynu ke sjednání. Burzovní ceny v ČR mírně klesly.
Nejhlubší vrt v Česku za posledních 30 let dokončují geologové a vrtaři z MND nedaleko obce Krumvíř na Břeclavsku. Projektovaná hloubka je 4 340 metrů a měli by ji pracovníci dosáhnout v druhé polovině června. Jedná se o průzkumný vrt, který otevírá nové možnosti pro objevení potenciálně významného ložiska ropy a plynu na jižní Moravě.
Pokud chcete získat dotaci na fotovoltaiku o výkonu 50 kWp a více pro velkou budovu, instituci či firmu, musíte do 31. října 2024 získat stavební povolení. Na konci října se uzavírají dotační výzvy a bez stavebního povolení dotaci získat nelze. Pro udělení stavebního povolení musíte mít hotovou projektovou přípravu.
Od 1. července tohoto roku bude díky novele energetického zákona možné sdílet elektřinu v rámci energetických komunit. To znamená, že budete moci sdílet elektřinu mezi sousedy nebo elektřinu vyrobenou doma si poslat například na chalupu. Obce zase plánují zásobovat své školy, úřady a nemocnice elektřinou z fotovoltaických panelů umístěných na střechách veřejných budov.
Rozhodnutí Evropské komise podpořit kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET) v objemu 75 miliard korun je pro českou energetiku jedna z nejdůležitějších zpráv za posledních několik let. Naplno se totiž otevřely dveře pro transformaci a dekarbonizaci tuzemské energetiky a rovněž pro historicky největší modernizaci tepláren.
Pardubický kraj nyní spouští nový energeticky úsporný projekt na celkem deseti krajských budovách. V devíti školách a jednom zdravotnickém zařízení dojde k modernizaci vytápění, instalaci fotovoltaiky s bateriemi nebo úsporného osvětlení. Úspory budou financovány metodou EPC, projekt bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.