Odborný TZB-info doporučuje PENB evidované v systému ENEX bude nutné zpracovat v podmínkách požadavků novely 222/2024 Sb. vyhlášky o energetické náročnosti 264/2020 Sb. s platností od 1. 9. 2024.
Přinášíme přehled nových ceníků na trhu s elektřinou a plynem za uplynulý týden. Co ukazuje zhodnocení změn v počtu odběrných míst v červnu u dodavatelů. Rekordní pokuty udělil dodavatelům a zprostředkovatelům za první čtvrtletí tohoto roku Energetický regulační úřad. Jako každý týden máme tabulku s přehledem nejvýhodnějších nabídek na trhu s energiemi, kterou doprovází užitečný přehled cen na burzách v ČR.
V rozhovoru pro server Euractiv.cz Michal Čejka, odborník na úsporné stavebnictví a konzultant Centra pasivního domu, diskutoval o evropské zelené politice a její implementaci v České republice. Čejka zdůrazňuje důležitost konkrétních kroků a systémových změn k dosažení dlouhodobých cílů dekarbonizace do roku 2050.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oznámilo zahájení první aukce zaměřené na podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Tato aukce představuje významný impulz pro rozvoj vysokoúčinných plynových kogenerací, které nahradí výrobu elektřiny a tepla z uhlí a budou sloužit jako flexibilní záloha k proměnlivé výrobě elektřiny z OZE.
Obchodník Fonergy jako první zveřejnil ceny měsíčních tarifů na září. Začátkem července se na našich stránkách objevil nový vzhled Kalkulátoru cen energií TZB-info odpovídající nejnovějším požadavkům zákazníků, představuji jednotlivé změny. Ceny na burzách v ČR mírně klesají, ale aktivita obchodníků je nyní o prázdninách nízká.
Desítky českých kogeneračních jednotek pomáhají Ukrajině zvládnout kritickou situaci bombardované energetiky. Terčem ruské agrese se na Ukrajině stávají často velké elektrárny. Cílem útoků je vyřadit z provozu co nejvíce zdrojů tepla a elektrické energie. Ukrajina se proto snaží urychleně obnovit svoji energetickou soustavu, a to za pomoci menších decentralizovaných energetických zdrojů. Právě tady se uplatňují kogenerační jednotky, které vyrábí současně elektrickou energii a teplo a je možné je vystavět v krátkém čase.
Ke sdílení energie v rámci komunit se upírají velká očekávání. Jde o další z krok, který má přispět k zajištění dostupné a levné energie, a zároveň motivovat spotřebitele k přesouvání spotřeby do časových období, kdy je elektřiny dostatek nebo ještě lépe přebytek. Od 1. července 2024 je podle novely energetického zákona č. 458/2000 Sb. (takzvaný Lex OZE II) povoleno komunitní sdílení elektřiny napříč Českou republikou.
Obchodníci sice více než kdy jindy měnili ceníky energií v souvislosti s novým cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu, ale počet změn neregulovaných cen elektřiny byl minimální a omezil se jenom na ceny pro stávající zákazníky. O kolik se domácnostem zvýší platby za elektřinu a plyn z důvodu současných změn v energetice? Doporučené produkty a pohled na ceny měsíčních kontraktů na zimu mohou pomoci zákazníkům.
Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. Technici společnosti nejdříve vytvoří pomocí manuálního letu 3D model elektrického vedení velmi vysokého napětí. Následně tuto trasu nahrají do dronu, který po trase automaticky létá a pořizuje stovky snímků. Ty pak vyhodnocuje umělá inteligence, která hledá případné poruchy, a navíc se na základě získaných dat učí odhalovat další souvislosti. Díky tomu se výrazně zkracuje doba hledání závad, čímž se zrychlují i případné opravy na elektrickém vedení. Do ostrého provozu chce EG.D tuto inovativní technologii jako první distributor v České republice nasadit od ledna příštího roku.