Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 17.4.2024 do 13.5.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.5.2024
Ing. Stanislav Bedřich

Recenzovaný V příspěvku jsou prezentovány poznatky z evropského projektu RECONMATIC, který nabízí kromě jiného i možnosti efektivního propojení různých přístupů s využitím informací v procesu BIM. Projekt má širší zaměření a představuje radikální změnu v řízení stavebně demoličních materiálů směrem ke stavební výrobě, která dosahuje vyšší cíle využití odpadů. Technologie, které se objevují v tomto projektu, představují pouze část témat, na něž se celý mezinárodní projekt zaměřuje.

12.5.2024
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Teplárenské sdružení České republiky na 30. Dnech teplárenství a energetiky, které letos opět hostí Olomouc, ocenilo na společenském večeru 23. dubna pět Projektů roku a jeden Počin roku 2023. Nejzajímavější teplárenské projekty byly vyhlášeny již po dvaadvacáté.

Fotovoltaická elektrárna na střeše centrály KB v Praze Stodůlkách
10.5.2024
Komerční banka, a. s.

Stále více firem a dalších právnických osob začíná preferovat energetickou nezávislost a investuje do budování vlastních fotovoltaických elektráren přinášejících kromě bezemisní výroby elektrické energie také celkovou nezávislost na proměnlivosti cen dodávek elektřiny. Firmy, ale také například zemědělská družstva, školy a další instituce díky tomu šetří nejen přírodu, ale také vlastní náklady.

9.5.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

ČEZ Prodej pokračuje ve zlevňování nabídek pro nové i pro své stávající zákazníky. Naopak innogy své fixní nabídky elektřiny i plynu zdražuje. Jak se počítají v Kalkulátoru TZB-info spotové ceny a kdy mohou být užitečné pro zákazníky? Představujeme nejvýhodnější nabídky elektřiny a plynu a také ceny na burzách na začátku května 2024 v ČR.

3.5.2024
Ministerstvo životního prostředí ČR

Povolení výstavby větrných farem a solárních parků včetně akumulátorů bude snazší a rychlejší. Vláda schválila usnesení, které MPO předložilo spolu s MŽP a MMR. Umožní vznik oblastí vhodných pro jednodušší povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie, tzv. akcelerační zóny. Nyní resorty určí, které konkrétní oblasti budou pro tato opatření nejvhodnější.

2.5.2024
redakce s využitím TZ Evropa v datech

Spotřeba vodíku ve světě roste, zelený vodík však pokrývá jen okolo jednoho procenta spotřeby. V jakých zemích se vodík nejvíce využívá a kolik stojí?

2.5.2024
Energetický regulační úřad

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchodníky prakticky nezajímá – pouze „novému“ dodavateli či zprostředkovateli podepíší plnou moc v domnění, že za ně vše vyřídí. Taková praxe však může být riziková, jak ukazují i příklady zákazníků, kteří se obracejí na Energetický regulační úřad (ERÚ).

1.5.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Centropol a Armex nově nabízí produkty s fixní cenou na měsíc. E.ON zlevňuje nabídky elektřiny a plynu pro nové zákazníky. Ceny energií nerostou, ale obchodníci zvyšují stálý plat. Nabídky E.ONu znovu mezi tarify, které doporučujeme. Ceny energií na burze začaly mírně klesat.

29.4.2024
Časopis Chlazení 1/2024

Odborný Tepelná čerpadla provozovaná v Malmö využívají odpadní teplo z čistírny odpadních vod a ze spalovny odpadu. Technologie výrazně mění dálkové vytápění i vytápění bytů.

27.4.2024
redakce s využitím TZ Evropa v datech

Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v 7 evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí.

26.4.2024
doc. Ing. Mgr. Jana Soukopová, Ph.D., Ing. Dominika Tóthová, Ph.D.

Recenzovaný Oběhové hospodářství je v současnosti světovým, ale především evropským fenoménem, který po přijetí zákona č. 541/2000 Sb. o odpadech stanovuje obcím specifické a ambiciózní dlouhodobé cíle pro odpadové a oběhové hospodářství související s tříděním komunálního odpadu (KO). Tyto cíle se staly právně závaznými a v současné době většina obcí v České republice (ČR) zdaleka nedosahuje plánovaných hodnot třídění, přičemž již v roce 2025 by měly třídit alespoň 60 % KO. Proto Ministerstvo životního prostředí a odborníci z Masarykovy univerzity v rámci projektu CEV OOH připravili metodiku pro obce zaměřenou na zvyšování třídění komunálních odpadů koncipovanou jako komunikační a informační kampaň.

Foto © Bacho Foto, Fotolia.com
24.4.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Přinášíme přehled nových nabídek na trhu s elektřinou a s plynem. Vítězové a poražení, kdo získal nejvíce odběrných míst v prvním čtvrtletí. Žebříček osmi nejvíce úspěšných dodavatelů v součtu za obě komodity vede Pražská plynárenská. Z jakých nejvýhodnějších nabídek elektřiny a plynu můžete vybírat? Jak se pohybují ceny energií na burzách v ČR.

23.4.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Příklady budov a možnosti řešení jejich provozování v rámci udržitelné výstavby budoucnosti představila konference Šetrné budovy. Vybíráme ty nejzajímavější momenty v oblasti takzvaného carbon managementu a upozorňujeme, na co je třeba se v nejbližších letech připravit.

Foto © Fotolia.com
18.4.2024
Energetický regulační úřad

Spotřebitelé reagují na oživení energetického trhu a ve zvýšené míře mění dodavatele, jejichž nabídky se liší až o desítky tisíc ročně. Přesun mezi obchodníky s sebou ovšem nese některá rizika, zejména v podobě náhrady škody tzv. ušlým ziskem, který si někteří dodavatelé účtují. ERÚ radí, na co všechno myslet před podpisem nové smlouvy a jak se vyhnout potenciálním problémům.

Foto © Eisenhans, Fotolia.com
17.4.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Nové nabídky na energetickém trhu pro domácnosti obsahují možná poslední zlevněné ceníky pro nové zákazníky. Jaké jsou nyní nejlepší nabídky pro ty, kteří hledají levnější elektřinu nebo plyn. Ceny energií na burzách v ČR se měsíc téměř nehýbaly, před polovinou dubna však ceny plynu a elektřiny začaly prudce stoupat.

17.4.2024
Ing. Jan Skolil, Ph.D., Ing. Olga Pleyer

Recenzovaný Současné stavebnictví se u jakéhokoliv většího objektu neobejde bez ekologického způsobu vytápění a v létě pak ani bez regulace teploty uvnitř pomocí klimatizace. Všechny tyto tepelná čerpadla, geotermální vrty, solární kolektory a chlazení však k efektivnímu přenosu tepla potřebují sekundární kapalinový okruh, ve kterém kolují desetitisícilitrové náplně ošetřené vody a dnes i mnohem častěji s příměsí nemrznoucí složky – glykolu. Tyto náplně však nemají životnost budovy a podle místních podmínek nejčastěji v důsledku koroze konstrukčního materiálu je nutné je vyměnit v řádu několika let.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama