Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Elektroenergetika
Archiv článků od 26.4.2014 do 26.1.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.12.2014
Mgr. Oldřich Sklenář

Recenzovaný Tento příspěvek si klade za cíl informovat o stavu českých fotovoltaických elektráren, a to v spíše v rovině technické, nežli politicko-ekonomické.

17.12.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy způsobují uhelné elektrárny škody ve výši minimálně 51 miliard korun ročně. Tyto tzv. externality jsou v podstatě skrytou dotací, která je vyšší, než náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie.

26.11.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., ČTK

Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti v roce 2015 poklesne v průměru o 1,2 procenta. Celkové náklady na plyn se naopak zvýší, a to o 1,18 procenta až 4,74 procenta. Podmínky pro určování cen tepla se nemění.

24.11.2014
Pavel Ševela, Bjarne W. Olesen, Department of Civil Engineering, Technical University of Denmark

Prototyp systému FVT, popisovaný v tomto článku, byl navržen pro soutěžní dům “FOLD house” v rámci mezinárodní studentské soutěže Solar Decathlon Europe 2012. Hybridní systém dosahuje výrazného růstu účinnosti výroby elektřiny v důsledku aktivního chlazení fotovoltaických článků.

21.11.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

V pořadí již desátý ročník konference Solární energie v ČR 2014 přinesl po delší době pozitivní signály pro fotovoltaické odvětví v ČR. Ač tyto signály nelze chápat jako vyjádření podpory ze strany státu, minimálně se objevily náznaky, že by stát mohl další rozvoj tohoto oboru méně komplikovat.

1.11.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Už od 1. 1. 2015 čekají české prodejce domácích spotřebičů i jejich zákazníky další změny. Odsavače par a elektrické i plynové trouby s energetickými štítky a zavedení povinného používání energetických štítků jako grafického souboru i při internetovém prodeji

20.10.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Konec roku je spojen se změnou státem regulovaných cen elektřiny a plynu. Na tuto změnu navazuje vyhlášení prodejních cen dodavatelů energií. Co lze očekávat? Bude cenový vývoj podobný tomu loňskému? Zaplatí zákazníci méně nebo si budou muset připlatit?

1.9.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Historie fotovoltaiky začíná objevením fotoelektrického a později fotovoltaického jevu. Do praktického užití se fotovoltaika dostala o století později. Následoval bouřlivý vývoj provázený rapidním poklesem cen a růstem účinnosti.

29.6.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Intersolar Europe vzdal již posedmé hold inovativní síle solárního průmyslu. Bylo oceněno devět nejinovativnějších společností, které představily průkopnická řešení ve třech kategoriích – Fotovoltaika, Solární projekt v Evropě a poprvé i Akumulace elektřiny.

22.6.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Veletrh Intersolar Europe 2014 i související odborná konference odrážejí vývoj na evropském a zejména německém trhu. V podstatě vymizely stánky firem nabízejících technologická zařízení pro výrobu fotovoltaických panelů. Naopak se ve větší míře prezentují firmy nabízející servis a údržbu fotovoltaických elektráren. Druhým rokem byl rovněž zvýšený zájem o akumulaci elektřiny a řízení spotřeby.

Jaderná elektrárna
18.5.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Za účasti zahraničních expertů proběhla v úterý 29. 4. 2014 v Praze odborná konference s názvem Ekonomické limity jaderné energetiky. Kromě ekonomických a legislativních otázek souvisejících s jadernou energetikou byly prezentovány energetické koncepce Německa a Horního Rakouska.

12.5.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Net metering je jeden z druhů nefinanční podpory obnovitelných zdrojů. Jelikož výraz „podpora obnovitelných zdrojů“ si v ČR vydobyl značně negativní konotaci, je i na net metering nahlíženo s nedůvěrou jako na další formu „tahání“ peněz ze spotřebitelů/daňových poplatníků pod záminkou rozvoje zelené energetiky.

globální oteplování
26.4.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Na základě závazků přijatých na konferenci v Cancunu, je očekáván růst teplot v rozmezí 3,7 až 4,8 °C. Výrazné změny v investičních strategiích nutné pro omezení globálního oteplení na 2 °C by znamenaly pouze nepatrné snížení spotřeby v průběhu celého 21. století.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama