Méně uhlí a plynu, více obnovitelných zdrojů. Jak zachovat stabilitu sítě?
Spotřeba elektřiny poroste, stabilních zdrojů bude ubývat, a naopak budou přibývat solární a větrné zdroje s proměnlivou výrobou. Jak budeme za takových okolností udržovat stabilitu elektrizační soustavy? Zeptali jsme se Prokopa Čecha ze skupiny Nano Energies.
Elektrifikace dopravy, vytápění a instalace obnovitelných zdrojů zvyšuje nároky na elektrizační soustavu. Zároveň vlivem dekarbonizace budou postupně odstavovány zdroje na fosilní paliva. Udržení stabilní sítě za takových okolností vyžaduje optimalizaci nabídky i poptávky, tzv. využívání flexibility. Co je to flexibilita a jak funguje? Dozvíte se v rozhovoru s Prokopem Čechem ze skupiny Nano Energies.
Využívání flexibility umožňuje snížit špičky ve spotřebě a lépe rozložit špičky z výroby obnovitelných zdrojů. Tímto způsobem lze omezit nároky na záložní výkon a zároveň využít maximum elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Flexibilita je téměř všude, kde se vyrábí elektřina, akumuluje energie typu chlad nebo teplo a také tam, kde jsou procesy s úzkými hrdly (např. papírny). V průmyslu jde například o řízení elektrických pecí při výrobě oceli nebo skla. Na straně domácností nabízejí flexibilitu tepelná čerpadla, bojlery nebo třeba elektroauta.
Ocenění ochoty zapojit se do poskytování flexibility by mělo být relativně vysoké. Podle Prokopa Čecha přínosy této služby pro stabilitu sítě jsou mnohem větší než jen rozdíl v cenách elektřiny v různou denní dobu.
Na straně výroby to jsou kromě plynových zdrojů také akumulátory – ať už tradiční, jako přečerpávací elektrárny, tak nové v podobě baterií. Každý zdroj flexibility má své přednosti a své limity, propočítání dostupné flexibility z více zdrojů je tak poměrně náročná záležitost.
Jak velký výkon může flexibilita v České republice poskytnout v roce 2030? S čím vším musí počítat agregátor flexibility? A co se musí stát, aby bylo v roce 2030 možné agregovat flexibilitu v potřebném rozsahu? Pusťte si rozhovor s Prokopem Čechem ze skupiny Nano Energies.