Podle údajů Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) byl loňský rok z pohledu trhu energetických služeb se zárukou úspor (EPC) rekordní.
Loňský rok by ve znamení poklesu ceny elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Snižování cen byla plná média, zejména když se konečně i velcí dodavatelé pomalu rozhoupali tento pokles promítnout také do ceníků svých zákazníků. Abychom měli levnější energii za příznivé ceny ihned, nemusíme jen čekat, až se dodavatelé ke zlevnění odhodlají. Proč nemít elektřinu a plyn za stejné ceny, za jaké je dodavatelé nakupují na burze?
Výroba elektřiny v České republice se loni propadla o více než 6 % a klesala také celková spotřeba elektřiny. Výjimku tvořily domácnosti, u kterých byl naopak zaznamenán výrazný nárůst spotřeby. V oblasti plynárenství celková spotřeba vzrostla meziročně o 1,5 %, a to především díky stále většímu využití plynu při výrobě elektřiny.
Český lídr distribuce plynu GasNet dodal loni odběratelům svými plynovody 6,77 mld. m3 plynu. To je o 144 mil. m3 (2,22 %) více než v roce 2019. Plynaři se navíc potýkali se ztíženými podmínkami kvůli covidu. Pohotovostní technici museli několikrát zasahovat v biologických ochranných oděvech – celkový počet všech jejich zásahů se loni vyšplhal na 18 399.
O předregistrační výzvy Modernizačního fondu byl enormní zájem. Státní fond životního prostředí ČR přijal tisíce projektových záměrů, některé přicházely i po ukončení příjmu. Poslední termín příjmu byl stanoven na pondělí 1. února ke 12. hodině, záměry došlé po tomto datu tedy nemohou být akceptovány.