Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetika
Archiv článků od 4.1.2024 do 5.2.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.2.2024
Delta Green s.r.o.

Na konci loňského roku realizovaly společnosti ČEPS a Delta Green úplně první test zapojení domácností do služeb výkonové rovnováhy v České republice. Pro ty jsou nyní využívány mj. uhelné elektrárny, které ale čeká útlum. Test prokázal, že domácnosti a menší firmy se mohou úspěšně zapojit do poskytování flexibility pro řízení elektrizační sítě. Otevření této možnosti by jim přineslo výdělky v řádech vyšších jednotek tisíců korun ročně.

1.2.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.

Foto © Fotolia.com
31.1.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Dotazy k cenám energií na výstavě Infotherma 2024. Jak se měnil počet odběrných míst elektřiny a plynu podle měsíčních zpráv Operátora trhu. Nejvýhodnější ceny energií na trhu – s novými nabídkami se roztrhl pytel. Na distribučním území EG.D odebrali zákazníci vloni nejméně plynu za posledních deset let. Pokles spotřeby je patrný i u elektřiny.

29.1.2024
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Zvýšení cen energií povzbudilo trh se solárními tepelnými systémy. Ty se podílí na ochraně klimatu, na snižování závislosti na dovozu energií i ochranou před růstem cen energií. Malé systémy ztrácejí pozici. Posilování je naopak vidět u aplikací v průmyslu a CZT.

26.1.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.

Foto © Aldeca Productions, stock.adobe.com
24.1.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

E.ON aktualizoval ceny produktů určených pro nové zákazníky. Úspěšní a neúspěšní dodavatelé energií v roce 2023. Ceny na burzách v ČR pokračovaly v poklesu. Česko bylo loni čtvrtým největším vývozcem elektřiny v EU.

Infotherma 2024 v Ostravě
21.1.2024
redakce

29. ročník výstavy Infotherma se koná 22.–25. 1. 2024 na Výstavišti Černá Louka. Novinkou je i stream doprovodného programu, který můžete sledovat na TZB-info, estav.tv, YouTube TZB-info a samozřejmě na stránkách infotherma.cz. Ale novinek je plné výstaviště.

18.1.2024
Ing. Lukáš Pilař, Ph.D., Ing. Karel Borovec, Ph.D.

Recenzovaný Razantní zpřísnění limitů obsahu rtuti při spalování uhlí v kotlích velkých výkonů je vedle rostoucí ceny emisní povolenky další legislativní nástroj, kterým Evropská komise urychluje konec výroby elektřiny z uhlí.

17.1.2024
redakce

TZB-info doporučuje Bohatý doprovodný program 29. ročníku výstavy Infotherma proběhne letos v novém formátu v diskusní aréně ve vstupní hale výstaviště Černá Louka v Ostravě. Uskuteční se od 22. do 25. ledna 2024.

Foto © jnerad, Fotolia.com
14.1.2024
Kateřina Davidová, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Centrum pro dopravu a energetiku

O dominantní roli Číny na poli kritických surovin a materiálů potřebných pro zelenou transformaci se na evropské úrovni diskutuje již delší dobu. V posledním měsíci však došlo k novému vývoji, když Evropská komise zveřejnila dlouho očekávaný návrh zákona o kritických surovinách.

Foto © Gina Sanders, Fotolia.com
5.1.2024
Energetický regulační úřad

Změnu cenového rozhodnutí umožnila dodatečná dotace ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda pro podporu energeticky náročných podniků. Oproti původně vydanému cenovému rozhodnutí klesne příspěvek na podporované zdroje energie (POZE) u zákazníků, kteří tento příspěvek hradí podle velikosti svého rezervovaného příkonu.

Foto © Maria Fuchs, Fotolia.com
4.1.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Přinášíme přehled komentářů o cenách energií v loňském roce. Jak se mění trh s elektřinou a plynem informuje Operátor trhu. Podívejte se na nové ceníky energií za uplynulý týden a jaké jsou atraktivní nabídky pro zákazníky. Ceny na burzách klesají.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama