Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická politika
Archiv článků od 19.12.2015 do 16.4.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.4.2016
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

„Vedle celoevropských cílů, aby minimalizovala své negativní dopady na životní prostředí, se čím dál více setkává s tzv. prosumers, tj. spotřebiteli elektřiny, kteří si ji současně i sami pro sebe vyrábějí – s větší touhou po svobodě a nezávislosti,“ říká Jan Kanta.

13.4.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Tzv. antifosilní zákon již funguje v řadě členských zemí EU, Česká republika se k těmto zemím zanedlouho připojí. Ministr životního prostředí Richard Brabec počítá s předložením návrhu zákona do Vlády do termínu 30.9.2016 a do konce roku do Sněmovny. Platnost nového zákona by mohla začít od 1.1.2018.

9.4.2016
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Již 22. ročník konference s doprovodnou výstavou Dny teplárenství a energetiky pořádá Teplárenské sdružení České republiky ve dnech 26.–27. dubna 2016 v Kongresovém výstavním a společenském centru Aldis v Hradci Králové. Jaké jsou aktuální problémy v teplárenství a co bude obnášet nová legislativa? Odpovídá Martin Hájek.

31.3.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

V pondělí 28. března Česká televize v pořadu Události odvysílala reportáž redaktora Jana Černého o možné regulaci cen plynu. Důvodem podle reportáže byly neúměrně vysoké ceny plynu pro domácnosti v porovnání s vývojem cen na burze. Odpovědní prý zvažují nápravu v podobě zavedení regulace cen.

23.3.2016
Ing. Milan Šimoník

Evropa pokračuje v naplňování konceptu Energetické unie. Zatím posledním krokem bylo představení balíčku, který řeší především bezpečnost dodávek zemního plynu. Tato sada návrhů ale rozhodně nebude pro letošek jedinou aktivitou.

14.3.2016
Ing. Milan Šimoník

Recenzovaný Německo se na přelomu tisíciletí pustilo do ambiciózního projektu – přechodu na nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku, založenou na úsporách a obnovitelných zdrojích. Článek přibližuje vývoj Energiewende od Černobylské havárie až po rok 2015.

7.3.2016
Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D.

Recenzovaný Těžba uhlí v severočeském revíru umožnila vznik a rozvoj české energetiky. Povrchová velkolomová těžba a následně využití hnědého uhlí však působí četné negativní efekty, které ovlivňující zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí. Z ekonomického pohledu představují tyto dopady dodatečné náklady společnosti, tzv. externí náklady.

4.3.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

BP zveřejnila svou tradiční předpověď budoucího vývoje v energetice nazvanou BP Energy Outlook 2016. V ní se na základě současných poznatků snaží nastínit spotřebu primárních zdrojů v příštích 20 letech. Odkud budeme získávat energii v roce 2035?

2.3.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

O ceny podle nové tarifní soustavy se lidé živě zajímají, vyplývá to z četných diskuzních příspěvků pod články na TZB-info zabývajícími se touto tématikou. Vybrali jsme ty nejzajímavější příspěvky a k nim přidali názory účastníků televizního diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

29.2.2016
Ing. Pavel Sláma, Ing. Jan Čížek, PhD

Recenzovaný V článku je podrobně popsán základní způsob získání hodnoty tepelné vodivosti zeminy. Tepelná vodivost okolního zásypového materiálu může zejména v případě standardně izolovaných potrubních teplárenských tras zásadně ovlivňovat celkový tepelný odpor sdružené potrubní konstrukce, a tím celkovou ztrátu horkovodu.

11.2.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

„Obnovitelné zdroje potřebují stabilní legislativní prostředí a prostředí dotačních nástrojů, aby investoři měli odvahu a chuť pouštět se do těchto projektů,“ uvedl Vladimír Mana, náměstek ministra životního prostředí na semináři věnovaném rozvoji OZE v ČR.

8.2.2016
Ing. David Borovský

Recenzovaný Článek prezentuje základní popisy vybraných obchodních modelů, které umožňují či podporují implementaci solárních tepelných soustav v SCZT (Solar District Heating – SDH). Jednotlivé případy vychází z konkrétních projektů realizovaných v Evropě.

22.1.2016
ERÚ, Ing. Jan Schindler

V současné době prochází odvětví energetiky transformací, která by se dala nazvat jako „doba decentralizační". Její hlavní charakteristikou je rozšiřování výstavby malých výroben, především na bázi obnovitelných nebo nízkoemisních zdrojů, budovaných přímo v místě spotřeby nebo její blízkosti. Tyto změny promítá Energetický regulační úřad i do nové tarifní struktury.

21.1.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Změny počtu dodavatelů jsou dokladem fungujícího trhu s energiemi. U nás, po obrovském boomu na začátku tohoto desetiletí, počet změn klesá, a to i přesto, že se na trhu objevují stále nové nabídky s rekordně nízkými cenami. Kdo z prodejců získal největší počet zákazníků a komu zákazníci ubývají? Dočkáme se ještě změny trendu?

16.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Fosilní paliva budou hrát důležitou roli v energetice ještě mnoho let. Proto se hledají způsoby jejich využívání, které snižují dopady na lidské zdraví a jsou slučitelné se snižováním emisí skleníkových plynů.

2.1.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

I přes nevídaný pokles velkoobchodních cen elektřiny i plynu ceny většiny obchodníků zůstaly stejné. Ač dodavatelé prohlašují, že pro příští rok ceny zákazníkům nebudou zvedat, zákazníci se dočkají zdražení kvůli zvýšení cen státem regulovaných poplatků. Proč se některým dodavatelům nechce zlevňovat a jak se vyjadřují?

20.12.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Klimatická jednání se omezují pouze na stranu spotřeby fosilních paliv a zcela ignorují proces výroby. Delegáti jednotlivých zemí v Paříži jednají o snížení poptávky, zatímco jejich jejich státy usilují o maximální domácí produkci fosilních zdrojů.

19.12.2015
IQRF Alliance

Projekt Smart City Písek se snaží o zavedení moderních informačních technologií do každodenního chodu města. Jeho představitelé a IQRF Alliance se dnes na setkání v Brně dohodli na využití technologie IQRF jako hlavní komunikační platformy. Díky tomu má Písek našlápnuto stát se prvním skutečně inteligentním městem v ČR.

19.12.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Pařížská klimatická dohoda velmi pravděpodobně pomůže urychlit přechod řady zemí na nízkouhlíkovou energetiku a podpoří rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů. Podle některých komentářů však fosilní paliva zůstanou ještě dlouho v energetice relevantní a jejich výrobci tak mohou i nadále profitovat.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama