Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická politika

Energetická politika určuje, co státy dělají a plánují v oblasti energetiky. Zásobování energií musí být v moderním státě nejen stabilní a bezpečné, ale i dostupné a šetrné k životnímu prostředí. Vyvažování těchto požadavků tak, aby žádný z nich nepřišel zkrátka, je neustálý a náročný proces.

Energetická politika stanovuje nejen žádoucí skladbu zdrojů, ale reguluje i samotnou výrobu a distribuci energie, zásobování palivem, obchodování s energií, kontroluje i využití a spotřebu energie a další. Energetická politika zároveň ovlivňuje i jiné oblasti státní správy, například sociální politiku (ceny energií a paliv), politiky životního prostředí a dopravy (znečištění) nebo stavebnictví a průmysl (úspory energie, odpady).

Na energetickou politiku daného státu mají vliv místní přírodní podmínky, dostupnost surovin a zdrojů. Zároveň se zde silně projevují i zájmové skupiny, mezinárodní vztahy a závazky. Důležitou roli má také aktuální vývoj na trhu surovin, technologií nebo emisních povolenek. Z těchto důvodů je energetická politika málokdy zcela v režii jednoho státu a nezávislá na okolí.

Právě mezinárodní vztahy jsou důvodem, proč energetická politika často překračuje hranice jedné země. Znečištění (i potenciální), obchodní vazby nebo bezpečnost dodávek a strategické zásobování vytváří tlak na politické rozhodování v dotčených zemích. Hlavní nadnárodní rámec pro českou energetiku tvoří politika Evropská unie.

Energetickou politiku České republiky definují zejména tyto dokumenty a zákony:

  • Energetický zákon - zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
  • Zákon o hospodaření energií - zákon č. 406/2000 Sb.
  • Zákon o podporovaných zdrojích energie - zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů
  • Energetická koncepce - hlavní dokument, který by měl definovat základní směřování české energetiky. Česká energetická koncepce však dlouhodobě nestíhá reflektovat energetickou transformaci a stupňující se nároky Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat


15.3.2024Mgr. Ing. Jan Kupčík, Ph.D., Advokátní kancelář Schönherr Rechtsanwälte GmbH
Energetický zákon, který nabyl své účinnosti prvním dnem letošního roku, přináší celou řadu komplikací. Podle expertů na energetiku budou mít níže zmíněné faktory pravděpodobně za následek zvýšenou nejistotu a demotivaci investorů a potenciálních prodávajících. Co ovlivňuje nejvíce tato rozhodnutí, jsme se zeptali v rámci naší spolupráce s portálem epravo zástupců advokátní kanceláře Schönherr Rechtsanwälte GmbH.
14.3.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Všechny debaty o vodíkové energetice nebo vodíkovém vytápění mají implicitní předpoklad, že vodíku bude dost a bude levný, protože se bude vyrábět z levných přebytků zelené elektřiny. Kde ale tyto přebytky vezmeme?
11.3.2024Ing. Ján Klepáč, MGBM, Slovenský plynárenský a naftový zväz
Recenzovaný V příspěvku na mezinárodní konferenci Vykurovanie 2024 autor analyzoval situaci se zemním plynem na Slovensku včetně evropských souvislostí a dopady, které by totální a náhlý odklon od zemního plynu měl.
1.3.2024TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Dlouho očekávaná aktualizace Státní energetické koncepce je na světě. MPO ji předložilo do mezirezortního řízení. Staví především na jádru a obnovitelných zdrojích. Jakou roli má hrát teplárenství? I to bude jedním z témat mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky, která se koná koncem dubna v Olomouci.
28.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.
Pražské sídliště, foto © TZB-info
21.2.2024redakce
V lednu došlo k výraznému oslabení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,3 %, což představuje nejnižší hodnotu od března 2021. Hlavními z faktorů tohoto vývoje byly ceny bydlení a potravin. Proč je tedy meziměsíční inflace nejvyšší od loňského ledna?
Foto © vencav, Fotolia.com
16.2.2024Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Bývalý člen bankovní rady ČNB a spolupracovník „Pačesových komisí“ Lubomír Lízal komentuje návrh aktualizace současně platné Státní energetické koncepce, který Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden vložilo do připomínkového řízení.
15.2.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Celoevropský seznam energetických projektů zaměřených na distribuci vodíku H2, které se zaměřují na hraniční energetickou infrastrukturu, obsahuje Projekty společného zájmu (PCI) v rámci EU území a Projekty vzájemného zájmu (PMI) spojující EU s dalšími zeměmi a regiony. Česko je zapojeno.
8.2.2024Ing. Miloslav Modlík, Ministerstvo průmyslu a obchodu
Odborný TZB-info doporučuje Kolik energie se v ČR spotřebuje každý rok a z jakých energetických zdrojů pochází? Jak se liší primární a konečná spotřeba energie? Kolik energie se v ČR spotřebuje v domácnostech, v průmyslu a v dopravě? Podívejte se na přehledné grafy.
1.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
18.1.2024Ing. Lukáš Pilař, Ph.D., Ing. Karel Borovec, Ph.D.
Recenzovaný Razantní zpřísnění limitů obsahu rtuti při spalování uhlí v kotlích velkých výkonů je vedle rostoucí ceny emisní povolenky další legislativní nástroj, kterým Evropská komise urychluje konec výroby elektřiny z uhlí.
20.12.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
17.12.2023Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Provozovatel elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS dokončuje nákup společnosti NET4GAS Holdings. Ta plně vlastní firmu NET4GAS, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území.
12.11.2023Lenka Hlaváčová, vedoucí advokátka, Frank Bold Advokáti
Součástí balíčku Fit for 55 je i revize směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (směrnice EU ETS). Dosavadní systém tak čekají změny, a to včetně pravidel, podle kterých dochází k bezplatnému přidělování emisních povolenek.
Foto © brozova, Fotolia.com
6.11.2023TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Energetický regulační úřad zveřejnil návrh cenových rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství. Cena rezervované výstupní kapacity v přepravní soustavě se zvyšuje na více než dvojnásobek a nárůst nákladů distribuce plynu pro teplárny přesahuje 40 %. V kombinaci s nárůstem nákladů distribuce elektřiny a nulovou podporou elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla to znamená, že prostor pro případné snížení cen tepla vyrobeného z plynu v příštím roce se zásadně zmenšil. Energetický regulační úřad by měl podrobně vysvětlit, jak k těmto zásadním nárůstům regulovaných cen dospěl. Společnost NET4GAS by neměla přenášet své uvízlé náklady na zákazníky.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Energetika


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama