ČEZ Teplárenská zvyšuje dodávky tepla z Elektrárny Ledvice do Bíliny, lidé přitom ušetří tisíce, firmy desetitisíce a radnice až milion ročně
Přepojení plynových kotelen PP1 a PP2 v lokalitě Pražské Předměstí na centrální zásobování teplem (CZT) prostřednictvím horkovodního napáječe z Elektrárny Ledvice je již realitou. Byla tak dokončena druhá etapa společného projektu města Bíliny a ČEZ Teplárenské, a. s., ze Skupiny ČEZ. Na nový zdroj tepla jsou zcela nově napojeny některé objekty v centru města. Pro obyvatele Pražského Předměstí to znamená úsporu několika tisíc korun ročně, někdy i statisícová úspora se pochopitelně týká i organizací, které sídlí v nově připojených objektech.
„Smyslem celé akce je zefektivnění soustavy centrálního zásobování teplem, což obnáší zásadní snížení ztrát tepelné energie a nižší náklady na obsluhu a údržbu. Dále zlepšení životního prostředí ve městě, neboť poklesnou emise z lokálních zdrojů, zejména NOx. V neposlední řadě půjde o udržení dlouhodobě výhodných cen za teplo pro domácnosti i organizace,“ říká Petr Hodek, obchodní ředitel ČEZ Teplárenská, a. s. Jak dodává, průměrná domácnost ušetří za teplo 5 292 korun, což je pro celkem 1 150 připojených domácností šest milionů korun ročně. „Město vytápěním svých objektů prostřednictvím vyrobeného tepla v Elektrárně Ledvice ušetří zhruba jeden milion a například Hornická nemocnice s poliklinikou půl milionu korun ročně.“
Napojení lokality Pražské Předměstí a centra města Bíliny na nový zdroj tepla plánovala ČEZ Teplárenská dlouhodobě. Podle Vladimíra Gulta, generálního ředitele společnosti se přitom v rámci Ústeckého kraje jedná o regionálně významný projekt, na němž se nemalou měrou podílí i město Bílina. „Smlouvu o nové podobě vytápění jsme s vedením města uzavřeli v polovině června loňského roku. Následně se rozběhla první etapa, obnášející i záchranný archeologický výzkum po celé trase pokládky horkovodního potrubí ve městě. Ten byl plně financovaný naší společností a stál 1,6 milionu korun. Tato investice do minulosti se ovšem vyplatila, neboť archeologové učinili hned několik cenných objevů, které jim zase o něco více objasnily historický vývoj Bíliny,“ poznamenal Vladimír Gult.
Jak dále připomněl, první ze tří etap projektu za zhruba 60 milionů korun byla zrealizována do konce loňského roku, přičemž obnášela vybudování nových přípojek a pokládku potrubí v centru Bíliny. „Druhá etapa je právě u konce a znamená přepojení dvou plynových kotelen na Pražském Předměstí na horkovodní napáječ z Elektrárny Ledvice. Ve třetí etapě pak budou postupně budovány další přípojky, přičemž s dokončením poslední počítáme v roce 2015. Tím budou pro všechny dotčené lokality ve městě zajištěny stabilní a kvalitní dodávky tepla,“ podotkl Vladimír Gult.
Přepojení plynových kotelen na horkovod z Elektrárny Ledvice bude ovšem přínosem i pro samotné město. „Pochopitelně ušetříme na investičních i provozních nákladech, ale co je rovněž důležité, významnou měrou poklesnou ve městě emise škodlivých látek, hlavně NOx, z lokálních zdrojů. Samozřejmě, že jedním z rozhodujících faktorů byla i skutečnost, že ročně ušetří nemalou finanční částku i samotní obyvatelé Bíliny. Proto jsme jako město šli do tohoto společného projektu,“ uzavřel Josef Horáček, starosta Bíliny.
Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy