Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 24.11.2018 do 16.1.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.1.2019
Radek Svoboda, Česká nukleární společnost

V loňském roce se k síti připojilo hned devět nových jaderných bloků o celkovém výkonu 10 400 MW. V roce 2018 rovněž čtyři bloky zahájily výstavbu, naopak definitivně odpojeny byly tři. Světová jaderná asociace WNA očekává, že by letos mohlo být zprovozněno čtrnáct nových reaktorů, včetně tří evropských.

7.1.2019
Michal Klečka, GWL a.s.

Kdy se vyplatí bateriové úložiště vaší obci? Třeba tehdy, když přijde vichřice nebo námraza, přetrhá vedení elektřiny a celá obec je dva dny „bez proudu“. Že se to nestává? Omyl, stává se to poměrně často, ačkoliv právě vy jste to asi nikdy nezažili.

29.12.2018
Ing. Jan Schindler, redakce

Do dalšího období současného trhu se zemním plynem vstupujeme posíleni o nové strategické partnerství. Podíl ve společnosti ENRA SERVICES získala SPP CZ a. s., dceřiná společnost Slovenského plynárenského průmyslu a. s., největšího dodavatele energií na Slovensku.

29.12.2018
Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy ERÚ, redakce

Energetický regulační úřad ukončil veřejný konzultační proces pro úpravu podpory kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) pro rok 2019 a vydal Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 9/2018, kterým se mění Cenové rozhodnutí ERÚ č. 3/2018 ze dne 25. září 2018.

26.12.2018
Anna Kárníková, Centrum pro dopravu a energetiku

Trhy s elektřinou v současné době kvůli cenovým stropům a dalším pokřivením trhu nedávají dostatečné cenové signály pro tvorbu bezpečnostních rezerv. Kapacitní mechanismy by tak měly motivovat výrobce elektřiny k udržování pohotovostních kapacit pro případy silné poptávky či výpadku zdrojů.

12.12.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Přechodem na zemní plyn z uhlí a ropných produktů lze snížit emise CO2. Jednoduchá chemická struktura zemního plynu jej umožňuje vyrábět z bioplynu a zvýšit podíl OZE. Pokud opustíme jadernou energetiku, tak podíl zemního plynu na státní bilanci výrazně stoupne. Ve vytápění si zemní plyn jako zdroj tepla udrží význam.

6.12.2018
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Hlavní důvodem očekávaného zvýšení cen tepla je razantní nárůst nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů. Poslanci ale ještě mohou růstu cen tepla pro domácnosti zabránit, ve hře je snížení sazby DPH na teplo z 15 na 10 %. Za rok 2018 lidé za teplo díky teplému počasí ušetří.

Rekonstrukce kotelny 550 kW, kotle Varmax 275 s regulaci Siemens s dálkovým dohledem. Realizace a foto Tep Jablonec s. r. o.
2.12.2018
redakce

Odborníci na konferenci Rekonstrukce bytových domů se shodli, že většina bytových domů by mohla pořídit teplo levněji než z centralizované městské sítě. K problematice citoval vyjádření TZB-info i týdeník EURO.

1.12.2018
Ing. Jan Schindler, redakce

Regulované ceny v elektroenergetice na hladině velmi vysokého a vysokého napětí klesnou o 4 %, resp.o 2,2 %, na hladině nízkého napětí dojde k navýšení v průměru o 2,1 %. Regulované ceny v plynárenství pro velkoodběratele porostou přibližně o 0,5 %, pro maloodběratele klesnou téměř o 2,5 %, v průměru za obě kategorie dojde k poklesu o 0,6 %.

1.12.2018
Svaz moderní energetiky

Účastníci mezinárodního kulatého stolu se shodli, že klíčem pro přechod na efektivní nízkouhlíkovou ekonomiku je další rozvoj obnovitelných zdrojů i zvyšování energetické účinnosti ekonomiky. V debatě vystoupili renomovaní experti z Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA), Agora Energiewende i zástupci českých firem, kteří se zaměřují na rozvoj moderní energetiky, například Energon holding nebo ČSOB.

Ilustrační obrázek, foto redakce
24.11.2018
redakce

Emise znečišťujících látek do ovzduší se meziročně opět snížily, kvalita ovzduší zůstává přesto neuspokojivá. Situaci by měla v budoucnu pomoci výměna neekologických kotlů díky kotlíkovým dotacím a také zákaz provozu nevyhovujících kotlů v září 2022.

24.11.2018
E.ON Česká republika, s.r.o.

Velké firmy loví nedostatkové zaměstnance mezi studenty. Se začátkem školního roku otevírají nové stáže a trainee programy, které jsou vstupenkou k hlavnímu pracovnímu poměru. Mladí lidé mají šanci vyzkoušet si na stáži různé pozice a ujasnit si, jaká práce je bude naplňovat. Zájem firem o studenty potvrzují také personalisté.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama