Obsáhlejší odpovědi na otázky položené v rámci diskusního semináře o budoucím směřování české energetiky. Souhrn názorů všech panelistů je v úvodním článku série.
Statistika výroby a spotřeby nastavuje zrcadlo a napovídá, kam se naše energetika ubírala a pravděpodobně bude ubírat. Nabízí se například srovnání s předpoklady, ze kterých vychází třeba Státní energetická koncepce. Stále vyvážíme tolik elektřiny? Jak si vedly obnovitelné zdroje? Co zásoby plynu a co vývoj jeho spotřeby?
Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.
Přednáška ve videu uvnitř článku prezentuje výsledky výzkumných projektů umožňujících recyklaci vody a tepla přímo v budovách. Projekty tak naplňují představy tvůrců strategie „měst budoucnosti“. Udržitelná řešení těchto problémů je třeba řešit v návaznosti na zvýšení cen energie, intenzity produkce oxidů uhlíku, a snížení emisí plynů z městských aktivit.
ENBRA uvádí na český trh novou řadu kondenzačních plynových kotlů ENBRA CD. Nejvýraznější výhodou je široký rozsah modulace, čímž je ENBRA CD předurčena pro použití jak ve stávajících aplikacích, tak též v nové nízkoenergetické výstavbě. Prakticky nezničitelný nerezový výměník vyrobený z jednoho kusu oceli zaručuje velmi dlouhou životnost.
Česká televize v hlavní zpravodajské relaci 2.7.2015 v souboru informací k energetickým průkazům, dotacím SFŽP a úsporám zařadila ve zkratce i informaci k výrazné změně v sortimentu plynových kotlů. Od září budou výrobci na trh EU dodávat jen kondenzační kotle. Při výměně kotle se tak musíme připravit na nutné stavební úpravy a dražší kotle.
Otázku, zda kotle budou kondenzační nebo nekondenzační, dnes již nikdo, s výjimkou případů především z oblasti průmyslu, neřeší. Automaticky se počítá s tím, že zdroj tepla bude sestaven ze dvou až tří kotlů pracujících v kaskádě kvůli zajištění vysokého rozsahu regulace výkonu a potřebě mít k dispozici alespoň část tepelného výkonu, pokud by jeden z kotlů spadl do poruchy.
Ví se, že tuk v kanalizaci působí problémy a je nutno jej z vody odstranit – otázkou je, na jakou úroveň. Nízká koncentrace, často požadovaná jako odtoková koncentrace, je klasickými lapáky tuků navrhovanými podle Evropské normy nedosažitelná, lapáky s flotací nebo lepší separací jsou zase pro majitele malých restaurací nebo barů příliš nákladné.
Kogenerace je vhodná pro podniky s vlastní výrobou tepla, bytové domy, velké administrativní budvy, obchodní centra apod. Mohou to být i školy, sportovní nebo ubytovací zařízení. Stručně řečeno, kogenerační jednotky je dnes možné využít ve všech objektech s celoročními nároky na odběr tepla případně chladu.
Ruská společnost Gazprom byla koncem dubna obviněna ze zneužití dominantního postavení ve státech Evropské unie. Profesor Riley na konferenci CSIS seznámil účastníky s hlavními důvody obvinění a s možnými tresty. Z čeho je Gazprom obviněn? Jaké tresty mohou následovat? Jsou závěry EK vhodně načasovány a jaké otázky kauza vyvolává?
Slavnostní vyhlášení 7. ročníku mezinárodní soutěže „E.ON Energy Globe Award ČR“, akce zaměřené na projekty a inovativní nápady z oblasti ochrany životního prostředí a úspor energie, proběhlo v úterý 23. června v Praze. Představeny zde byly vždy tři nejvýše oceněné projekty ve čtyřech základních soutěžních kategoriích - Firma, Obec, Kutil a Mládež.