Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Schneider Electric připravuje s partnery novou kuchařku pro realizaci inteligentních měst

Stále více měst v České republice se přihlašuje ke konceptu chytrých měst (Smart City). Jejich vedení řeší v naprosté většině podobné problémy: zlepšování městské infrastruktury, veřejných služeb, ekologii, poskytování nových inovativních služeb.

Cílem těchto aktivit je zvyšování atraktivity pro občany, návštěvníky, podnikatele a firmy sídlící na území měst, efektivní i otevřené samosprávy a tím zvyšování konkurenceschopnosti v porovnání s ostatními městy. Jednou ze společností, které pomáhají municipalitám nacházet optimální řešení a které přinášejí i zkušenosti ze stovek podobných projektů v zahraničí, je Schneider Electric a sdružení Czech Smart City Cluster.

Nová kuchařka pro realizaci Smart City je určena zástupcům měst

„Momentálně připravujeme s ostatními členy Czech Smart City Cluster „kuchařku“ pro představitele měst. Tento ryze praktický dokument, vytvořený na základě konkrétních pilotních projektů, bude pomáhat vedení měst při zavádění a realizaci konceptu inteligentního města, a to od úrovně strategických vizí až po jednotlivé dílčí kroky,“ říká generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek, který je současně viceprezidentem sdružení.

„Jsme schopni poradit v oblasti inteligentní energetiky včetně optimalizace spotřeby energií, s infrastrukturou pro elektro mobilitu, smart-vodárenstvím a celkovou integrací uvedených systémů do městské platformy, která je vlastně klíčová. Musím ale zdůraznit, že koncept inteligentního města vyžaduje na úrovni municipalit reprezentaci s dlouhodobou vizí, tu nelze naroubovat z venku,“ upřesňuje Jaroslav Žlábek.

Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric
Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric
Návratnost projektů inteligentního města

„Jedním z klíčových pohledů na koncept inteligentních měst je návratnost projektů. Prvotní investice do inteligentních technologií určitě není malá. Ale pokud se například optimalizací dopravy podaří ušetřit na betonových a asfaltových plochách (jeden kilometr silnice stojí řádově statisíce korun), tak se investice zaplatí skoro okamžitě. Další příkladem mohou být úspory v oblasti energetické efektivity, kdy Schneider Electric realizoval projekty s návratností v řádů měsíců nebo maximálně jednotek let. Tyto příklady ukazují, že i ekonomicky má smysl rozvíjet koncept Smart City,“ uzavírá generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek.

Schneider Electric CZ, s. r. o.
logo Schneider Electric CZ, s. r. o.

Společnost Schneider Electric je světovým expertem v ovládání energie. Svým zákazníkům a partnerům v oblastech průmyslu, energetiky, infrastruktury, IT a stavebnictví poskytuje řešení a služby pro bezpečné, spolehlivé a efektivní využívání elektrické energie.

 
 
Reklama