Úsvit chce odstranit nesoulad ohledně vedení energetického úřadu
Na předsedu a místopředsedu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) by se nadále neměl vztahovat služební zákon. Poslanci opozičního Úsvitu tak navrhli upravit nedávno schválenou novelu energetického zákona.
Z ní vyplývá, že předseda a místopředseda úřadu by pod služební zákon od ledna příštího roku patrně spadali. Vedení úřadu má podle zákona nově převzít jeho rada, ale až od srpna 2017.
Kvůli této legislativní chybě vzniká základní pochybnost o tom, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou nebo nejsou stáními zaměstnanci. To může vyvolávat interpretační problémy a záporně ovlivnit fungování regulátora energetického trhu, tvrdí poslanci Úsvitu v důvodové zprávě jejich návrhu novely energetického zákona.
Předseda a místopředseda ERÚ nyní pod služební zákon z důvodu nezávislosti regulátora výslovně nespadají. Od příštího ledna by ale měly být v zákoně o státní službě nahrazeny tyto funkce radou, která ale bude ustavena až za více než půldruhého roku. Předseda a místopředseda ERÚ by se tak patrně dostali pod služební zákon na tuto dobu v podstatě automaticky. Poslanci Úsvitu je proto chtějí přímo opět vyjmout.
Nedávno schválená energetická novela mění vedle organizace vedení ERÚ mimo jiné způsob platby poplatku za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Bude se nově hradit podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Norma má taky umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowattů. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.
Energetický regulační úřad proti novele při jejím sněmovním projednávání protestoval. Varoval hlavně před tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu nevyčíslilo její dopady. Ministr Jan Mládek (ČSSD) ale opakovaně ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší.
Novelu Úsvitu nejprve posoudí vláda. Bez ohlednu na stanovisko kabinetu o ní rozhodne Parlament. Autoři navrhují, aby ji Sněmovně schválila zrychleně už v úvodním kole.