Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Příspěvek na obnovitelné zdroje v r. 2013 poroste a zdraží proud

Přes současný pokles cen elektřiny na burzách zřejmě dodávky elektrického proudu pro české spotřebitele ani v příštím roce nezlevní. Zákazníci si znovu připlatí za obnovitelné zdroje.

Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž očekává, že stát v příštím roce poskytne na jejich financování minimálně o dvě miliardy korun méně než letos.

Stát letos na podporu obnovitelných zdrojů v celkové výši 38 miliard Kč zdrojů přispívá částkou 11,7 miliardy korun. Tím částečně tlumí růst cen elektřiny. "Pro příští rok očekáváme příspěvek státu na obnovitelné zdroje zhruba ve výši kolem devíti až deseti miliard korun," uvedla tisková mluvčí ERÚ Lehnerová.

Patrně se tak zvýší příspěvek jednotlivých spotřebitelů za obnovitelné zdroje, který v současnosti díky státní podpoře činí 419 korun za megawatthodinu. Bez pomoci státu však bude podstatně vyšší, podle některých odhadů může přesáhnout i 600 Kč/MWh.

Konečné rozhodnutí o výši státního příspěvku by vláda měl přijmout do konce září, ERÚ pak do konce listopadu zveřejní ceny elektřiny pro rok 2013. "Nyní probíhá zpracování prvotních propočtů," uvedla Lehnerová.

Elektřina pro domácnosti naposledy zlevnila v roce 2010. Pak ale nastal v důsledku politicé chyby tehdejší vlády boom štědře podporovaných solárních elektráren a ceny elektřiny rostly. Letos se cena elektřiny pro domácnosti zvýšila v průměru o více než tři procenta.

Regulovaná část ceny elektřiny, zahrnuje kromě příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a výroby elektřiny z druhotných zdrojů rovněž regulovanou cenu za distribuci elektřiny, která v České republice na rozdíl od okolních států roste. Vedle toho tvoří konečnou cenu také neregulovaná část - cena silové elektřiny určená vývojem na trhu. Ta nyní kvůli ekonomickým potížím Evropy klesá, ale celkové zlevnění dodávek zřejmě neumožní. Analytici v nejlepším případě připouštějí stagnaci konečných cen. Cena silové elektřiny pro koncové odběratele však klesá pomaleji, než cena elektřiny na burze.

"Pokud by příspěvek na obnovitelné zdroje zůstal na úrovni letošního roku, mohly by konečné ceny elektřiny pro domácnosti klesnout o dvě procenta. Pokud tento příspěvek nepřekročí 500 Kč za MWh, potom by ceny elektřiny v průměru neměly ve srovnání s letošním rokem vzrůst," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Cena elektřiny pro koncové odběratele by mohla klesnout rovněž v případě, že by se ERÚ zaměřil i na další regulované složky ceny elektřiny, například na cenu za distribuci elektřiny.

Analytik BH Securites Petr Hlinomaz ale navíc upozornil, že ceny dodávek elektřiny nakoupené firmami pro příští rok nejsou příliš výhodné. "Velkoobchodní cena elektřiny, za kterou si distribuční společnosti zajišťují nákup pro rok 2013, byla dosud o něco vyšší proti roku 2012," uvedl Hlinomaz. Ve druhé polovině letošního roku by sice firmy dodávky elektřiny na příští rok měly již nakupovat levněji, většinu dodávek pro rok 2013 mají prodejci ale již zajištěnou.

Vliv na ceny elektřiny zřejmě bude podle Hlinomaze mít i růst sazeb DPH, která by u elektřiny měla vzrůst ze současných 20 na 21 procent. "Ve svém součtu tedy může být stagnace konečných cen elektřiny v příštím roce tím lepším případem," dodal Hlinomaz.

 
 
Reklama