Ceny tepla porostou méně, rozhodne ale DPH
Ceny tepla pro domácnosti se při zachování dnešní 14% DPH zvýší od 1. ledna 2013 nejčastěji v rozmezí od 2 do 7 %. V některých případech může být nárůst i vyšší (zejména v uhelných teplárnách), naopak některé plynové teplárny mohou při zavedení kogenerace i zlevnit.
„Pokud nedojde ke zvýšení DPH, očekáváme nižší nárůst cen tepla než v loňském roce. Bez zavedení povinného nákupu povolenek a razantního zvýšení poplatků za znečišťování ovzduší by to samozřejmě bylo ještě podstatně lepší,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal: „Aby se cena tepla stabilizovala, musel by stát podporovat úspory energie už v samotné výrobě a distribuci tepla, ne jen v konečné spotřebě jako dosud.“
Teplárenské sdružení České republiky provedlo pravidelný průzkum očekávaného vývoje ceny tepla u svých členů v příštím roce. Podobně jako v minulých letech bude tento vývoj ovšem záviset na druhu používaného paliva. Teplárny, které využívají zemní plyn, budou vzhledem k očekávané stagnaci ceny plynu většinou zdražovat jen mírně. Některé dokonce plánují zlevnit díky zavedení společné výroby elektřiny a tepla (tzv. kogenerace).
Naopak je tomu v případě uhelných tepláren. Tam bude zvýšení ceny tepla větší. Významně se do ní promítnou náklady na nákup povolenek na emise oxidu uhličitého, ze kterých ještě teplárny navíc odvedou DPH. Jen za nákup vlastních povolenek (nezbytných pro výrobu tepla) odvedou teplárny do státního rozpočtu v příštím roce navíc přibližně 700 milionů korun. Do cen tepla se promítne také razantní navýšení poplatků za znečišťování ovzduší, ty vzrostou o 40 %. V nejvýhodnější pozici budou v příštím roce kotelny na biomasu, které získají od státu podporu a nebudou zatíženy nákupem povolenek na emise oxidu uhličitého.
„Stát nás každý rok zasypává dalšími a dalšími daněmi a poplatky, zákazníci zateplují s využitím dotací, snižují odběr tepla. Snažíme se nárůst cen mírnit aktivními opatřeními a zvyšováním účinnosti. To je jediná cesta, jak v tomto prostředí přežít,“ řekl Mirek Topolánek.
Mezi opatření, která vedou ke zvýšení účinnosti, je možné jmenovat například následující: Přechod z dodávek tepla v páře na horkou vodu, pořízení nových kotlů nebo zavádění kombinované výroby elektřiny a tepla (tzv. kogenerace, která oproti oddělené výrobě elektřiny a tepla přináší značné úspory energie). Příklady konkrétních opatření jsou uvedeny v příloze této tiskové zprávy.
Příloha:
Aktivní opatření tepláren pro stabilizaci cen tepelné energie
(Realizovaná v posledních třech letech nebo plánovaná pro příští rok)
Náhrada parních rozvodů horko- či teplovodními (snížení ztrát při distribuci tepla)
Dvůr Králové nad Labem, Vsetín, Opava, Brno, Praha
Zavádění kombinované výroby elektřiny a tepla (vyšší využití paliva)
Plynové motory – Česká Lípa, Děčín, Louny, Studénka, Jílové, Opava, Tišnov, Blansko, Boskovice…
Turbíny – Klatovy, Uherské Hradiště, Mimoň, Olomouc
ORC – Žatec, Třebíč
Náhrada centrálních výměníkových stanic objektovými předávacími stanicemi (snížení ztrát při distribuci a přípravě tepla a teplé vody, větší komfort uživatelů)
Opava, Česká Lípa, Praha, Ostrava
Náhrada blokových kotelen na zemní plyn teplem z kombinované výroby na bázi uhlí (úspora nákladů na palivo)
Praha, Bohumín, Bílina, Lovosice, Ústí nad Labem
Pořízení nových fluidních kotlů
Strakonice
Využití podporovaných obnovitelných zdrojů energie, zejména biomasy
Třebíč, Žatec, Krnov, Bechyně, Nový Jičín, Horní Planá, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kutná Hora
Využití druhotných zdrojů energie
Ostrava – koksárenský plyn
Další technická opatření
Termovizní snímkování rozvodů tepla (prevence, úniky tepla)
Optimalizace provozu primárních rozvodů dle skutečných potřeb = zlepšování regulace provozních parametrů v reálném čase
Modernizace blokových kotelen – instalace kondenzačních kotlů, spalinových výměníků, řízení hořáků