Firma Viessmann testuje v praxi mikrokogeneraci pro rodinné domy
S řadou právě zahájených praktických zkoušek žene Viessmann kupředu vývoj mikrokogeneračních systémů na bázi Stirlingova motoru. Testování v praxi probíhá v typických rodinných a dvougeneračních domech a v úzké spolupráci s odbornými firmami zaměřenými na sanitu, vytápění a klimatizaci. Cílem je otestovat komponenty a funkce přístrojů v každodenním provozu a využít takto získané poznatky k dalšímu vývoji.
Mikrokogenerace Viessmann je kombinací ze Stirlingova motoru s volným pístem a vysoce efektivního plynového kondenzačního kotle. Stirling s volným pístem pracuje bez klikové hřídele v hermeticky uzavřeném systému, ve kterém se jako pracovní médium používá hélium. Pohyb pístu se v integrovaném lineárním generátoru přeměňuje na elektrickou energii, odpadní teplo motoru se využívá k vyhřívání obytné místnosti a ohřevu pitné vody. Přitom se dosahuje celkové účinnosti 97% (Hs).
Základní termický výkon mikrokogenerace činí 6 kW. Tak je tento přístroj přesně sladěn s potřebou tepla rodinných a dvougeneračních domů s maximálním topným zatížením podle DIN EN 12831 do přibližně 24 kW a hodí se zejména pro modernizaci topení.
Mikrokogenerace Viessmann pokrývá v těchto budovách potřebu základního tepelného zatížení, dosahuje tím dlouhé doby chodu a pracuje tak mimořádně hospodárně. Je-li potřeba vyšších topných výkonů, dodá integrovaný plynový kondenzační kotel navíc až 18 kW.
Dlouhá doba chodu také znamená, že se proud vyrábí přiměřeně dlouho. Elektrický výkon mikrokogenerace činí 1 kW. Tím přístroj pokryje potřebu základního zatížení v domě. Nepotřebný proud se napájí do elektrické sítě. Jak elektrický proud pro vlastní potřebu, tak napájený proud jsou finančně podporovány podle zákona o kogeneraci.
Kompletní program s kogenerační technikou
Efektivní, šetrná k ovzduší a hospodárná - decentrální výroba tepla a elektrické energie pomocí kogenerace - je důležitou alternativou pro budoucí zajištění dodávek energie. Z tohoto důvodu nabízí Viessmann kromě vysoce efektivních kondenzačních systémů, kotlů na biomasu, tepelných čerpadel a solárních systémů i přístroje a zařízení pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Výkonové rozpětí sahá nyní od 18 do 401 kWel, popř. od 36 do 549 kWth v případě kogeneračních jednotek s provozem na plyn - kromě toho jsou k dispozici i provedení pro provoz s bioplynem - stejně tak do 1,5 MWel (13 MWth) u kotlů na spalování dřeva s připojenou parní turbínou (ORC proces: Organic Rankine Cycle).
Kompletní program Viessmann nabízí individuální řešení s efektivními systémy v nejvyšší kvalitě pro všechny oblasti použití a energetické zdroje - vytápění, průmyslové energetické systémy, chladicí systémy.