Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetika
Archiv článků od 2.4.2017 do 5.5.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.5.2017
ABF, a.s.

Za účasti čelných představitelů oboru rozvíří diskuzi o budoucnosti české i světové energetiky již třetí ročník mezinárodního ENERGO SUMMITu, doprovodná akce veletrhu FOR ENERGO Smart 2017. Osobnosti veřejného života, ale především odborníci budou dne 11. května 2017 hovořit zejména o tématech spojených s chytrým využitím energie a vzestupem elektromobility.

30.4.2017
Ministerstvo životního prostředí

Odklon odpadů od skládek, který přináší úspory obcím a občanům, nová pracovní místa, úspory primárních zdrojů, podporuje prevenci vzniku odpadů a zlepšuje životní prostředí - to je cíl prioritních aktivit odpadové politiky ministerstva. Minulý týden se proto rozeběhla dvouměsíční série 13 seminářů, tzv. PAYT TOUR 2017.

30.4.2017
Ing. Jan Schindler, redakce

Energetický regulační úřad je správní orgán, který má za úkol regulovat a dozorovat dodávky elektřiny a plynu v souladu s energetickým zákonem. Výkladové stanovisko regulátor vydává za účelem sjednocení přístupu jednotlivých držitelů licence. Ve výkladovém stanovisku 10/2017 se úřad zabývá přiznáváním distribučních sazeb D01d, C01d, C35d, C46d.

29.4.2017
Ústav chemie ochrany prostředí VŠCHT

Fakulta technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze pořádá kurz nástavbového vysokoškolského studia celoživotního vzdělávání s názvem Oběhové hospodářství.

Ilustrační obrázek, foto D.Kopačková
26.4.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odpojení vytápění jednoho bytu od otopné soustavy bytového domu není jen technickou záležitostí. Musí být i v souladu s legislativou. Uvádíme příklad jednoho z našich čtenářů, který nahradil teplo z CZT tepelným čerpadlem pro vytápění a chlazení a nyní zažívá zklamání při rozúčtování tepla.

23.4.2017
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Rok 2017 může být rokem, který určí, jak bude Evropa dále nakládat s odpady. Evropský parlament totiž v březnu schválil pozici k legislativním návrhům, které mají členské státy posunout k tzv. oběhovému hospodářství. O tom, jaké změny nová legislativa Česku přinese, bude na Dnech teplárenství a energetiky, které se uskuteční 25. – 26. 4. 2017 v Hradci Králové, hovořit Jan Maršák z odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí.

22.4.2017
redakce

Počátek výroby radiátorů se datuje do třicátých let minulého století. Na počátku devadesátých let se Zehnder jako jeden mezi prvními zapojil do nastupujícího trendu nízkoenergetických budov, které vyžadují řízené větrání se zpětným získáváním tepla.

21.4.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Se stále větším zastoupením OZE v energetické soustavě řeší evropští politici i energetici otázku, jak financovat stavbu záložních kapacit, které zajistí dostatek elektřiny i v případě nepříznivého počasí z hlediska provozu OZE. A politici němečtí navíc potřebují odstavit jádro.

20.4.2017
Ušetřeno.cz

Letošní bohatá sněhová nadílka a mrazivé lednové teploty jistě vynahradili lyžařským fandům chabé zimy minulých let. Jenže nadšení z úspěšné lyžařské sezóny může u řady lidí vystřídat nepříjemné překvapení v podobě vysokých účtů za energie. Jak strašidelným číslům na faktuře propříště předejít?

16.4.2017
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Problematická situace v teplárenství, odpady a jejich energetické využití, dopady klimatické politiky EU a požadavků na snižování emisí, role tepláren na rychle se měnícím trhu s elektřinou nebo péče o stále náročnějšího zákazníka. To jsou jen některá z témat 23. ročníku Dnů teplárenství a energetiky, nejvýznamnější a největší akce v oboru, kterou pořádá Teplárenské sdružení ČR ve dnech 25. a 26. dubna v Hradci Králové.

15.4.2017
Ing. Jan Schindler, redakce

Tak jako si můžeme srovnat, kolik platíme za elektřinu a plyn, můžeme porovnat náklady v zemích našich sousedů. Nabízí se otázka, kolik vlastně platí nebo když jsou naši sousedé bohatší, platí víc? A jak to je v zemích, kde se trh teprve rozvíjí? Kolik tam platí? Čím se platby v jednotlivých zemích liší, jaká jsou místní specifika trhu s elektřinou a plynem?

9.4.2017
Ing. Jan Schindler, redakce

Změna dodavatele za účelem dosažení finanční úspory je většinou snadná záležitost. Obvykle stačí sepsat smlouvu s vybraným dodavatelem a doplnit adresáta plateb záloh. Při tom všem na nepřipravené zákazníky číhají nástrahy dobře připravených dodavatelů.

8.4.2017
ČTK

Po dlouhých sporech kolem podniku ČKD to nyní vypadá, že se zainteresované strany dohodly na přijatelném řešení. Tím však kauza OKD nekončí, zahraniční investoři již zvažují arbitráže. Jak se situace kolem OKD během posledních let vyvíjela? Stručný přehled přináší tento článek.

8.4.2017
innogy

Energetická skupina innogy v ČR vykázala za rok 2016 celkové tržby ve výši 43,9 miliardy Kč. V porovnání s rokem 2015 jde o sedmiprocentní pokles. Zisk po zdanění dosáhl 8,5 miliardy Kč, to je v meziročním srovnání o 9 % více.

6.4.2017
ČTK, redakce

Hospodářská komora či oborové svazy uvítaly dnešní schválení novely stavebního zákona ve Sněmovně. Za zásadní nedostatek ale HK považuje to, že do jednotného řízení, které má zrychlit povolování staveb, nejsou zahrnuta vodní díla. Značné výhrady má k novele naopak stavební firma Metrostav. Podle všech oslovených je ovšem nezbytné, aby se co nejdříve začalo pracovat na úplně novém stavebním zákoně.

5.4.2017
ČTK, redakce

Sněmovna schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA).

4.4.2017
ČTK, redakce

Novela stavebního zákona by mohla podpořit infrastrukturu, důležité však bude, aby Sněmovna schválila některé pozměňovací návrhy. Sektoru by také pomohlo oddělení stavebních úřadů od samosprávy, kde často podléhají politickým tlakům. Uvedli to zástupci velkých pražských stavebních firem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama