Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výbor pro jadernou energetiku se poprvé sešel v novém složení

Ve Strakově akademii v Praze se poprvé v novém složení sešel vládní výbor pro jadernou energetiku.


© Fotolia.com

Na dotaz ČTK to sdělil tiskový odbor úřadu vlády. Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku je od letošního února Jaroslav Míl, který nahradil Jána Štullera. Vláda po Mílově nástupu změnila statut výboru. Jeho předsedou se místo ministryně průmyslu a obchodu stal premiér Andrej Babiš (ANO).

Výbor tvoří více než 20 lidí, na rozdíl od minulosti jsou všichni jeho stálými členy. Kromě některých ministrů se budou jednání pravidelně účastnit například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Sedm míst bylo nabídnuto opozici, podle Míla je totiž podmínkou stavby nového jaderného bloku v ČR široká politická podpora.

Například ODS do výboru nominovala Zbyňka Stanjuru, komunisté Pavla Kováčika.

Podle Úřadu vlády mělo první jednání hlavně zajistit, aby byli všichni členové výboru stejně informovaní. "Zúčastnění se seznámili s tím, v jaké fázi se projekt výstavby nových jaderných zdrojů v ČR nachází, jaké úkoly byly vypracovány, jaké úkoly Stálý výbor ještě čekají a jaké budou největší překážky," sdělil ČTK úřad.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal.

Letos v únoru ve Sněmovně na mezinárodní konferenci k budoucnosti jaderné energetiky předseda vlády uvedl, že stát chce kvůli plánované stavbě nového tuzemského jaderného bloku uzavřít s ČEZ smlouvu. Míl v polovině března v rozhovoru s ČTK upřesnil, že stát letos uzavře v záležitosti s ČEZ smlouvy dvě. První - rámcová - by podle něj mohla být připravena k podpisu v létě, druhá - řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru - pak do konce roku.

Výběrové řízení na dodavatele by podle Míla mohlo být zahájeno koncem roku 2020, případně v roce 2021, a mělo by trvat nejdéle tři roky. Kritériem výběru zcela jistě nebude pouze cena, uvedl. Zmocněnec předpokládá, že první etapa přípravy projektu vyvrcholí v roce 2024, kdy vláda dostane výsledky tendru, projekt bude mít povolení SÚJB k umístění jaderného zařízení a platné územní rozhodnutí.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

 
 
Reklama