Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Analytici: Dodávky plynu z USA mohou dávat pro Česko smysl

Datum: 8.3.2019 14:44  |  Autor: ČTK

Možné zahájení dodávek plynu z USA může dávat pro Česko smysl. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK.


© Fotolia.com

Za výhodu označují hlavně případnou geopolitickou různorodost dodávek. Ekonomicky je podle nich zatím stále výhodnější dopravovat do ČR ruský plyn. O zájmu Spojených států dodávat do Evropy, potažmo Česka, zkapalněný zemní plyn LNG informovala některá tuzemská média v souvislosti s aktuální návštěvou premiéra Andreje Babiše (ANO) v USA.

"Je to asi zlom. Dosud nebyl plyn z USA konkurenceschopný, ani nebyl takový přebytek pro export. Ale jejich břidlicový plyn se daří těžit jednak ve velkém množství, těžba se stále zvyšuje, a také snížili těžební náklad na polovinu. Sousední Německo se navíc hlásí k tomu, že postaví přijímací terminály na LNG," řekl ČTK Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS.

Německo podle něj začne hodně využívat plyn po dobudování plynovodu Nord Stream 2 a ve chvíli, kdy definitivně odstaví své jaderné zdroje. "USA chtějí vybudovat terminály i v Pobaltí a Řecku. Rusové jdou pro změnu i z jihu. Není nic lepšího než konkurence," dodal Štěpán.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že čím aktivněji by se Česko do zajištění dodávek zkapalněného plynu z USA zapojilo, tím výhodnější to pro něj může být. "Česko bude zřetelně demonstrovat svoji transatlantickou orientaci, mimo jiné na klíčového spojence v rámci NATO. Problémem je ovšem poměrně vysoká nákladnost využívání zkapalněného plynu v Evropě. Pokud poslední slovo má říci trh, zatím je výhodnější zemní plyn dodávaný tradiční cestou," dodal.

Výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská označila snahu americké administrativy podpořit své vývozce LNG za velmi jasnou a přímočarou. "Prezident Donald Trump hodně sází na region střední a východní Evropy, který by na rozdíl od západní Evropy, jejíž dodávky zemního plynu jsou výrazně různorodější, mohl více slyšet na geopolitický a antiruský sentiment. Proto posiluje ideu severojižního propojení této části Evropy s využitím stávajících i zamýšlených LNG terminálů. Zatím zde však chybí jak dostatečná kapacita terminálů, tak fyzické propojení - plynovody," dodala.

Česká republika dováží většinu plynu z Ruska. Ruský plyn proudí v posledních letech do Česka hlavně plynovodem Gazela, který navazuje na plynovod OPAL, jimž je přes Německo dopravován do republiky plyn z plynovodu Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře. Vedle této trasy jsou pro dodávky ruského zemního plynu do ČR v současné době využívány další dvě trasy - první vede přes Bělorusko, Polsko a Německo a druhá - dříve hlavní trasa - vede přes Ukrajinu a Slovensko.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Operátoři a energetici budou víc spolupracovat při kalamitách

26.3. 10:08   Mobilní operátoři a energetici budou více spolupracovat při kalamitách a živelných katastrofách na zajištění krizových a tísňových linek nebo páteřní telekomunikační infrastruktury. více >>>

Zisk ČEZ loni klesl o 45 procent, výsledky zůstaly za očekáváním

20.3. 16:11   Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. více >>>

Nejčastější mýty o zálohovém systému – 2. část

17.3.2019 | Andrea Brožová, Karlovarské minerální vody
Výhodnost zálohového systému potvrdily studie zveřejněné pracovní skupinou Zálohujme.cz v lednu 2019.
diskuse: 8 příspěvků, poslední 20.03.2019 13:35

Prezident podepsal daňový balíček, který snižuje DPH na teplo

16.3. 01:00   Prezident Miloš Zeman dnes podepsal vládní daňový balíček, který kromě jiného od příštího roku snižuje daň z přidané hodnoty na teplo a zavádí zdanění zahřívaného tabáku. více >>>

Blíží se konference Odpad zdrojem

16.3. 01:00   Bude se zabývat přeměnou odpadů na zdroje, ekoinovacemi a cirkulárními městy. více >>> (Institut cirkulární ekonomiky)

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Energetika