Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vývoz ropy z Íránu byl v květnu nejvyšší od roku 2016

Vývoz ropy z Íránu stoupl v květnu na 2,7 milionu barelů denně, což byl nejvyšší údaj od uvolnění mezinárodních sankcí vůči Teheránu v roce 2016.


© Fotolia.com

Proti předchozímu měsíci vývoz stoupl zhruba o 100.000 barelů denně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila tisková agentura ministerstva ropného průmyslu SHANA. Vývoz rostl navzdory hrozbě nových sankcí ze strany Spojených států.

Americký prezident Donald Trump na počátku května oznámil, že USA odstupují od jaderné dohody uzavřené s Íránem v roce 2015, díky které byly zrušené sankce vůči Íránu. Oznámil rovněž, že USA zavedou vůči Teheránu nové sankce, které sníží dodávky ropy.

Konzultační společnost Petro-Logistic tento týden upozornila, že kupci íránské ropy se zatím nechystají snižovat svůj odběr ropy ze země, která je třetím největším producentem ropy v rámci ropného kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Po zavedení amerických sankcí mají kupující 180 dní na ukončení svých nákupů.

Většina íránské ropy, nejméně 1,8 milionu barelů denně, putuje do Asie. Většina zbývajícího objemu pak do Evropy. Právě vývoz do Evropy by se podle analytiků a obchodníků mohl snížit kvůli americkým sankcím.

Evropské mocnosti stále považují jadernou dohodu za nejlepší šanci, jak zabránit Teheránu, aby získal jadernou zbraň, a zesílily svoji snahu o záchranu dohody. Nejvyšší íránský představitel ajatolláh Alí Chameneí koncem minulého měsíce uvedl, že evropské mocnosti musejí chránit íránský prodej ropy před americkými sankcemi a pokračovat v nákupu, pokud chtějí, aby Teherán plnil jadernou dohodu. Ministr íránského ropného průmyslu Bížan Zangáne pak dodal, že doufá, že dohoda s Evropou povzbudí další případné kupce íránské ropy, napsala agentura Reuters.

 
 
Reklama