IEA: Růst poptávky po ropě brzdí stoupající ceny suroviny
Na poptávku mají podle IEA negativní dopad stoupající ceny suroviny a omezování subvencí na pohonné hmoty v některých rozvíjejících se ekonomikách.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes snížila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě. IEA nyní předpokládá, že růst globální poptávky po ropě v letošním roce dosáhne 1,4 milionu barelů denně. V předchozí prognóze jej přitom odhadovala na 1,5 milionu barelů denně.
Ceny ropy se nyní pohybují na nejvyšší úrovních od roku 2014 a blíží se k 80 dolarům za barel. Vzhůru je tlačí dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika dalších těžařských států o omezení dodávek na trh. V poslední době k růstu cen přispívá také plánované obnovení amerických sankcí vůči Íránu v důsledku odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem.
"Bylo by zvláštní, kdyby takovýto výrazný nárůst (cen) neovlivnil růst poptávky, zvlášť když jsou v posledních letech v některých rozvíjejících se ekonomikách omezovány či rušeny subvence pro konečné spotřebitele," uvedla IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.
Agentura rovněž upozornila, že pozorně sleduje dopady geopolitického vývoje na dodávky ropy a v případě potřeby je připravena podniknout kroky k zajištění dostatečného zásobování trhu s ropou.
IEA připomněla, že dřívější sankce vůči Teheránu omezily íránský vývoz ropy o více než milion barelů denně. "Zatím nelze říct, co se stane nyní. Měli bychom však prozkoumat, zda ostatní těžaři dokážou zajistit řádné dodávky ropy na trh a vykompenzovat výpadek v íránském vývozu," dodala.
V dubnu vývoz ropy z Íránu dosáhl 2,6 milionu barelů denně, což byla nejvyšší úroveň od uzavření mezinárodní jaderné dohody v roce 2015. Írán je nyní třetím největším exportérem ropy v rámci kartelu OPEC za Saúdskou Arábií a Irákem.