Rakouské země chystají protest proti jaderné elektrárně Dukovany
Všech devět rakouských spolkových zemí chystá stanovisko proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany.
S odvoláním na zástupce tří spolkových zemí to dnes uvedla agentura APA. Stanovisko by mělo být připraveno do 15. ledna a následně předáno českému ministerstvu životního prostředí. Provozovatel Dukovan, společnost ČEZ, v reakci na oznámený protest uvedl, že prodloužení licence předcházely miliardové investice do zvyšování bezpečnosti elektrárny.
"Jaderná elektrárna Dukovany leží jen 32 kilometrů od rakouských hranic a ohrožuje Rakousko havárií. Prodloužení (licence) striktně odmítáme," uvedl dnes ministr životní prostředí spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf. Ten proti jaderné energetice v České republice vystupuje dlouhodobě.
V chystaném stanovisku chtějí zástupci rakouských spolkových zemí kritizovat nedávné povolení k provozu bloků tři a čtyři v Dukovanech, jejichž nynější licence končí s letoškem. Ve stanovisku připomenou listopadovou neplánovou odstávku bloku čtyři, který byl 15 dní odstaven kvůli netěsnosti v nejaderné části zařízení.
Právě v noci na dnešek přitom začala v jaderné elektrárně Dukovany neplánovaná odstávka na druhém bloku. Potrvá asi týden a technici během ní budou opravovat motor jednoho z 18 záložních dieselových generátorů elektrárny. Pro druhý blok Dukovan má ČEZ nové povolení od letošního června, pro první od loňského března.
Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž v reakci na oznámený protest uvedl, že prodloužení licence pro Dukovany je v kompetenci českého Úřadu pro jadernou bezpečnost a ze strany ČEZ tomuto kroku předcházely miliardové investice do zvyšování bezpečnosti elektrárny, které budou pokračovat. "Jaderná elektrárna Dukovany má za sebou 30 let naprosto bezpečného provozu, což je důkazem našeho přístupu k provozování, kdy bezpečnost je na prvním místě," sdělil Kříž ČTK.
Spolkové země považují jadernou energetiku za vysoce rizikovou. Svůj plánovaný protest proti elektrárně v Dukovanech chtějí zdůvodnit mimo jiné "nevyřešenou otázkou likvidace jaderného odpadu".
Agentura APA rovněž uvedla, že nový premiér Andrej Babiš, stejně jako předchozí české vlády, podporuje jadernou energetiku i případnou stavbu nového bloku v Dukovanech. To se uvádí i v programovém prohlášení nové vlády, v němž je zmíněna případná stavba nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Nová vláda ale podle programového prohlášení hodlá zajistit i výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.
V Rakousku patří jaderná energetika k citlivým tématům. Alpská republika se na základě referenda z roku 1978 rozhodla nezprovoznit svou dokončenou atomovou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie štěpením jádra. Proto se také k jaderným energetickým programům sousedních států staví značně kriticky.
Také nová rakouská vláda lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze trvá na bezjaderné energetice. Ve svém programu koalice Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) tento měsíc slíbila, že použije všechny diplomatické prostředky, aby zabránila prodlužování životnosti nukleárních elektráren v sousedních zemích i výstavbě nových jaderných bloků. O dostavbě českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany se však vládní program jmenovitě nezmínil.