Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Mrazy energetikům problémy nedělají, horší je počasí kolem nuly

Silné mrazy energetikům problémy nedělají. Horší je teplota kolem nuly, kdy se na vedení kvůli vysoké vlhkosti tvoří námraza.

Uvedli to distributoři elektřiny, které ČTK oslovila. Noční teploty v ČR mají podle některých informací na začátku víkendu ojediněle klesnout až k minus 20 stupňům Celsia, mrznout má i přes den. Distributoři se shodují v tom, že dopady na energetickou síť jsou v podobných dnech prakticky nulové. Chladné počasí pouze zvyšuje spotřebu elektřiny.

"Jeden stupeň Celsia směrem dolů zvyšuje aktuální spotřebu o zhruba 70 megawattů (MW), tedy o 0,5 procenta. Jde o průměr, který během dne velmi kolísá a někdy dosáhne hodnot až třeba 150 MW," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Hlavní vliv na tuto závislost má podle něj především zahřívání výrobních hal, obchodů a kanceláří. "Podíl domácností je menší, už proto, že jen šest procent českých domácností používá k topení elektřinu. To se obecně málo ví, dost lidí se domnívá, že toto číslo je významně vyšší," upozornil. Uvedl, že i růst spotřeby s klesající teplotou má ale svoji mez. "Platí do zhruba minus osmi stupňů, pak už se vliv teploty na spotřebu příliš neprojevuje," sdělil.

Na mimořádné pochůzkové kontroly v námrazových oblastech se podle něj energetici vydávají zpravidla až s oteplením. "Cílem je kontrola venkovního vedení a případné "oklepání" námrazy, která by mohla způsobit problémy s dodávkou elektřiny," podotkl Kříž. Dodal, že z hlediska provozu elektrizační soustavy vznikají problémy také při silném větru a mokrém sněhu, které způsobují především pády stromů do vedení.

S tím souhlasí i mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. "Silný mráz v zimě není žádná výjimečná situace a pro rozvodnou síť nepředstavuje až tak velké nebezpečí. Horší je situace, kdy je vlhké počasí, mrznoucí mlhy, padá mokrý sníh či prší a teplota je mírně pod nulou," uvedla.

Podotkla, že na svém distribučním území má E.ON na 14 místech takzvané námrazoměrné stanice, které dispečeři firmy pečlivě sledují. "Stanice nám kromě venkovní teploty ukazují směr a sílu větru a množství námrazy, která tu aktuálně vzniká. Pokud je množství námrazy na jeden metr vodiče 0,5 kilogramu, začíná se vedení vyhřívat. Toto opatření je velice účinné," dodala.

S negativní vlivy počasí na energetickou síť v následujících mrazivých dnech nepočítá ani Pražská energetika. Mluvčí firmy Petr Holubec upozornil, že většina vedení je v hlavním městě vedena pod zemí, čímž je chráněno před dopady počasí. Potvrdil, že mrazivé počasí ale zvyšuje spotřebu elektřiny.

"Odhadem můžeme říci, že se mrazivé počasí podílí na zvýšení maximální spotřeby elektřiny v jednom okamžiku osmi až deseti procenty v závislosti na poklesu teploty. Zpravidla to bývá kolem 16:00, tedy v době, kdy se stmívá a lidé se vydávají ze zaměstnání domů," řekl ČTK Holubec. Žádná preventivní opatření kvůli mrazům podle něj lidé se svými elektrickými spotřebiči nicméně dělat nemusí. "Mohou se chovat zcela běžně tak, jak jsou zvyklí, tj. zatopit si, ohřát vodu a posvítit si dle potřeby," dodal.

 
 
Reklama