Tempo růstu výroby elektřiny v čínských uhelných elektrárnách se snižuje
Nejnovější zprávy z Číny uvádějí, že během prvního pololetí roku 2015 Čína schválila nové výrobní kapacity tepelných elektráren ve výši 24,3 GW.
Více jak tři čtvrtiny kapacity připadne na uhelné elektrárny. Zbytek elektřiny má být vyroben v plynových elektrárnách a v elektrárnách spalujících biomasu.
Čínské úsilí o snížení znečištění v kombinaci s jeho cíly v oblasti klimatu, včetně plánovaného ročního 0,7 procentního snížení využívání uhlí na jednotku vyrobené energie, vytváří tlak na velká města v průmyslových oblastech na snižování výroby a spotřeby energie z uhlí. Tlakům budou muset odolávat výrobci elektřiny i těžební odvětví.
V souvislosti s klimatickými dohodami Čína zakázala výstavbu nových uhelných elektráren ve třech klíčových průmyslových oblastech kolem Pekingu, Šanghaje a Guangzhou, kde se nachází třetina všech uhelných elektráren v zemi. Peking plánuje do roku 2017 nahradit čtyři uhelné elektrárny plynovými.
V červenci 2015 se vyrobilo o 3,1% méně elektřiny než v červenci roku 2014. Podle analytiků měla původně v létě spotřeba růst, měla být hnána vyšší poptávkou domácností. Plánované zvýšení spotřeby ale bylo převáženo nižší spotřebou způsobenou krizí v průmyslových podnicích.
V červenci byla omezena těžba uhlí, aby se odstranil další tlak na snižování jeho cen vlivem vyšší těžby než spotřeby. Spotřeba uhlí v červenci letošního roku oproti stejnému období loňského roku byla o 3,1 % nižší. Podle čísel zveřejněných Národní komisí pro reformu a rozvoj 70 % společností těžících uhlí se ocitlo v první polovině roku 2015 ve ztrátách.