Těžba plynu v Nizozemsku způsobuje zemětřesení. Škody jsou odhadovány až na 6,5 miliard eur
Těžba plynu na největším ložisku v Nizozemsku pozastavena kvůli stále četnějším zemětřesením. Škody jsou odhadovány až na 6,5 miliard eur.
Nejvyšší nizozemský soud nařídil pozastavit těžbu zemního plynu v okolí jedenáctitisícového městečka Loppersum, které se nachází v nejsevernější provincii Groningen. Reagoval tak na sílící protesty občanských iniciativ poukazujících na stále častější a silnější lokální zemětřesení vyvolávané právě rozsáhlou těžbou na jednom z nejbohatších evropských nalezišť.
Zemětřesení jsou přitom v této oblasti běžná věc. Od roku 1986 do roku 2013 je v oblasti evidováno 1012 zemětřesení, z toho 720 ve vztahu k ložisku Groningen. Seismologové uvádějí, že v lokalitě Loppersum se během uplynulých dvou let země třese v průměru každý třetí den. Náprava způsobených škod, úpravy budov a kompenzace za snížení ceny domů poškozením byla odhadnuta na 6,5 miliard eur.
Nizozemská státní společnost Gasunie, soukromé firmy Royal Dutch Shell a americký ExxonMobil podle Úřadu pro bezpečnost (Dutch Safety Board) léta ignorovaly nebezpečí, které obyvatelům v souvislosti s intenzivní těžbou zemního plynu v provincii Groningen hrozí. Ale zastavit těžbu definitivně není možné, neboť na tomto palivu v Nizozemsku závisejí statisíce domácností a do státního rozpočtu plyne několik desítek miliard eur ročně.
Těžební pole v Groningenu patří k největším v celé západní Evropě. Nizozemský vývoz pokrývá 12 % evropské spotřeby, z toho 75 % pochází právě z ložiska Groningen. Jedná se o politicky citlivé téma. Na jednu stranu vláda v Haagu zvažuje, zda celkovou těžbu omezí na maximálních 35 miliard krychlových metrů. To by však z evropského hlediska znamenalo zvýšit dovoz plynu, především z Ruska.
Zdroj: Tisková zpráva agentury J. L. M., s.r.o.