Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Studie: Liberalizace trhu se zemním plynem sníží jeho ceny

Liberalizace trhu se zemním plynem sníží ve střední Evropě jeho ceny. Země v regionu by měly omezit vliv národních energetických společností.

Vyplývá to ze ze studie projektu Mezinárodního Visegrádského fondu, na kterém se podílel Mezinárodní politologický ústav Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Země střední Evropy, mezi něž patří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, by měly podle odborníků do roku 2020 výrazněji integrovat své trhy, tedy snížit překážky vzájemného obchodu, což může mít výrazný dopad do cen zemního plynu i pro koncové zákazníky. "Koncové ceny jsou z 80 procent tvořeny cenou velkoobchodní, do níž se výrazně promítá cena dovozní. Mezi zeměmi střední Evropy byly ještě před dvěma roky rozdíly v těchto cenách výrazné, lišily se i o více než 100 dolarů (zhruba 2460 Kč) za tisíc metrů krychlových," uvedl jeden z řešitelů projektu Jan Osička.

Rozdíl je dán monopolní rentou, kterou si největší dodavatel, ruský Gazprom, vyjednává pro každou zemi zvlášť. "Pokud se na trhu se zemním plynem zvýší konkurence, nebude tato renta udržitelná a cenová hladina poklesne. Růst konkurence mohou zajistit právě alternativní dodávky této komodity, mezi něž patří zvýšení odběru plynu z Norska, zdroje z okolí Turecka, zkapalněný zemní plyn dovážený přes terminály v Polsku a Chorvatsku nebo břidlicový plyn těžený v Polsku," doplnil Osička.

Alternativní dodávky kromě předpokládaného tlaku na velkoobchodní ceny vykazují podle odborníků většinou také vyšší stabilitu dodávek. "Vyšší konkurence totiž znesnadňuje využívání dodávek zemního plynu pro politické účely. Čím méně je země závislá na dodávkách z Ruska, tím méně výpadkům čelí a tím méně ji také případné nedodání plynu poškodí," dodal Osička.

 
 
Reklama