Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

EK: Ceny plynu se budou v EU sbližovat, pokud je bude určovat trh

Dokončení vnitřního trhu a tržní mechanismy nejlépe zaručí sbližování cen, které různé země EU platí za zemní plyn.

Mluvčí Evropské komise dnes tímto způsobem vysvětlila páteční vyjádření eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera, který ve Varšavě pronesl, aby všechny členské státy osmadvacítky platily za dodávky ruského plynu jednotnou cenu. EU míní, že ceny by se měly odvozovat od soutěže s nabídkou jiných dodavatelů za stejné zboží a nebýt vázány na ceny ropy.

Komisař podle mluvčí Sabine Bergerové vyjadřoval názor, že ceny plynu pro různé země budou konvergovat, pokud je budou určovat především tržní mechanismy. "Různí dodavatelé zemního plynu spolu budou moci soutěžit," poznamenala Bergerová.

Evropská komise však podle ní zároveň stále posuzuje návrh na celoevropské nákupy zásob plynu, se kterým v rámci svých plánů na "evropskou energetickou unii" přišel polský premiér Donald Tusk. Komise totiž pro chystaný červnový summit EU připravuje v souvislosti s ukrajinskou krizí studii, jak co nejlépe snížit závislost unie na dovozu energetických surovin.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pátek uvedl, že Oettingerova iniciativa je určitě zajímavá, ale obtížně proveditelná. S firmou Gazprom má totiž řada zemí a firem dlouhodobé smlouvy s různou dobou platnosti. Tyto smlouvy jsou stále platné, upozornil ministr.

Také předseda rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur považuje jednotnou cenu zemního plynu pro unijní státy za obtížně přijatelnou. "Cena energií je významným vstupem pro průmyslovou výrobu a ekonomiku národního hospodářství obecně. Jednotlivé státy mají rozdílnou ekonomickou úroveň, rozdílnou produktivitu průmyslu i rozdílné sociální prostředí," vysvětlil v pátek Zaur.

 
 
Reklama