Elektrárna v Opatovicích začala uskutečňovat ekologický program
Společnost Elektrárny Opatovice (EOP) začala rozsáhlou ekologizaci svého provozu. Postupně bude rekonstruovat odsiřovací zařízení, kotle a komín a vymění elektroodlučovače popílku.
K těmto opatřením nutí elektrárnu přísnější evropské požadavky na ekologické parametry provozu a rovněž změna paliva. Na roky 2013 až 2015 má EOP povolen od krajského úřadu vyšší emisní stropy znečišťujících látek, stav ovzduší se však nijak významně nezhorší, řekl dnes novinářům ředitel společnosti Václav Pašek.
"Na výstupu z komína jsou emise díky optimalizaci provozu zařízení na odsíření stejné," uvedl Pašek. Mírně se zhorší emise polétavého prachu v ovzduší a oxidů dusíku. Podle elektrárny jsou průměrné dosahované emisní hodnoty oxidů síry stále na zhruba třetině povolených limitů.
Od letošního roku elektrárna odebírá uhlí od Severočeských dolů společnosti ČEZ a z německých dolů Mibrag, které vlastní mateřská firma EPH. Dříve byla jejím dodavatelem společnost Czech Coal, která však v červnu 2012 smlouvu EOP vypověděla a jen díky předběžným opatřením soudu dodávala uhlí do konce roku 2013. Uhlí z Mibragu má horší výhřevnost, proto se jej musí spálit více, a také vyšší obsah síry. Ročně elektrárna spálí 1,8 až 2,1 milionu tun hnědého uhlí.
Podle ředitele pro strategický rozvoj Miloslava Deckera bude ekologický program elektrárnu stát 2,7 miliardy korun. Část peněz zaplatí EOP z vlastních zdrojů, část poskytne mateřský Energetický a průmyslový holding (EPH). Většina ekologického programu bude dokončena v roce 2015, pouze nové odsíření o rok později.
Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Rozvondé sítě v délce 300 kilometrů zásobují teplem řadu východočeských firem a institucí a více než 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč. EOP vlastní prostřednictvím firmy EP Energy Energetický a průmyslový holding v čele s Danielem Křetínským. Domácnosti na Pardubicku, Chrudimsku a Královéhradecku zaplatí letos za teplo z Opatovic o 5,5 procenta více než vloni. Cena jednoho gigajoulu (GJ) vzroste o 19,40 koruny na 372 korun bez DPH. Odběratelům tepla z primárních rozvodů vzrostla cena meziročně o 8,5 procenta.